İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu tarz durumlarda gfs çok daha hızlı değişiyor ecmwfyi baz almak daha doğru başından beri benzer veriyor ecmwf sistemi

• Küresel Kâhin kendi adına da şansız. Sağlam bir sistem gelse 200 bini devirecek. Hele 2002, 2003, 2004 gibi ardı sıra 3 sene gelse 500 bini geçer.

• Artık ne çıkarsa bahtımıza demekten başka yapacak bir şey yok. Sabah yaptığım yorumda da modellerin ne göstereceğinin artık öngörülemez olduğunu bundan dolayı da beklentiyi en asgari seviyede tutmanın doğru olacağını yazmıştım. Bu seneden ne çıkıp çıkmayacağı hala belli değil onu da belirteyim. Bence 2018 ve 2019 gibi pek istenilmeyen tarzda gidiyoruz ve açık olmak gerekirse bu şekilde de tamamlanabilir bu kış. Yani 2018 ve 2019’a 2022’de eklenebilir. Gerçekçi olmak lazım. Ama şunu da söylemeliyim ki hala 2018 ve 2019 olmama ihtimali de mevcut. Hala kaybedilmiş değil. Geçen her vakit kıştan gidiyor ama hala kurtarmak için vakit var

• Kahin ne zaman müjde verse alsilik oluyor. 2018, 2019, 2020 ve 2021 gibi kötü kışlarsa aktif oldu. Buna rağmen 100 bin sinirinda. Gazete ve televizyonlara cikti. Aslinda bu da buyük basari. Elbette kısır döngü sona erecektir.

• Eskiden bir kış sezonunda 1 adamakıllı sistem garanti olurdu ikincisi, üçüncüsü yılına göre olurdu veya olmazdı. Ama 1 doğru düzgün sistem genelde görürdük. Son yıllarda artık 1 doğru düzgün sistem bile lüks oldu. Böyle bir durum var

• Kendi anladığım kadarıyla galiba eps iyi geldi,ve ecmwf ortalamaya göre sıcak senaryo çıktı.Hiçbir şey bitmiş gibi değil toparlanalım sinerji ile şu 2 günü güzel geçirirsek yılın ilk örtülü kar yağışını alabiliriz.

• Soyle bir tecrubem var eger sis hadisesi goruluyosa o kis kar konusunda bir bereket oluyor habercisi sanki ve suan sis var umutvar olmak lazim.

• Bir konuya daha değinmek istiyorum. Genelde İstanbul, Bursa gibi büyükşehirlerde yaşayan insanlarda sanayiden, fabrika bacalarından, egzoz dumanından, santrallerden dolayı bu şehirlere kar yağmadığına dair bir inanç var. Bugünlerde yine çevremde bunları duyuyorum. Aslında söyledikleri yanlış olmamakla beraber eksik biliyorlar ve konuya hakim değiller. Çünkü bunların şehirlerin havası üzerinde genel manada etkisi var ancak kar yağmamasının sebebi bunların hiçbiri değil. Kar yağmamasının sebebi işte şu sinoptiklerdeki görüntünün istenilen şekilde olmayışı. Yani sistemler güçlü gelmediği zaman kar yağamıyor bu şehirlere. Ama sistem güçlü geldiği zaman bu etkenlerin hiçbiri karın yağmasını engelleyemez. Olayın özü sistemin gücüyle ve ne kadar sokulduğuyla alakalı. Şimdi bazıları diyorlar ki Bursa’ya kar yağmıyor bacalardan dolayı vs. Tamam da o zaman geçen seneki 20 cm kar nereye yağdı. Geçen sene bacalar yok muydu. 2017’de bacalar yok muydu. Yani evet bunlar etkiliyor orası kesin ama karın ne kadar yağacağı bacalara falan değil sistemin gücüne ve pozisyonuna bağlı

• Soyle bir tecrubem var eger sis hadisesi goruluyosa o kis kar konusunda bir bereket oluyor habercisi sanki ve suan sis var umutvar olmak lazim.

Bak güzel kardeşim bu dediğine kısmen katılıyorum. Bereketi bilemem ama soğuk hava öncesi sis hadisesinin bir kaç gün önceden yaşandığına bende şahit oldum

• Bir konuya daha değinmek istiyorum. Genelde İstanbul, Bursa gibi büyükşehirlerde yaşayan insanlarda sanayiden, fabrika bacalarından, egzoz dumanından, santrallerden dolayı bu şehirlere kar yağmadığına dair bir inanç var. Bugünlerde yine çevremde bunları duyuyorum. Aslında söyledikleri yanlış olmamakla beraber eksik biliyorlar ve konuya hakim değiller. Çünkü bunların şehirlerin havası üzerinde genel manada etkisi var ancak kar yağmamasının sebebi bunların hiçbiri değil. Kar yağmamasının sebebi işte şu sinoptiklerdeki görüntünün istenilen şekilde olmayışı. Yani sistemler güçlü gelmediği zaman kar yağamıyor bu şehirlere. Ama sistem güçlü geldiği zaman bu etkenlerin hiçbiri karın yağmasını engelleyemez. Olayın özü sistemin gücüyle ve ne kadar sokulduğuyla alakalı. Şimdi bazıları diyorlar ki Bursa’ya kar yağmıyor bacalardan dolayı vs. Tamam da o zaman geçen seneki 20 cm kar nereye yağdı. Geçen sene bacalar yok muydu. 2017’de bacalar yok muydu. Yani evet bunlar etkiliyor orası kesin ama karın ne kadar yağacağı bacalara falan değil sistemin gücüne ve pozisyonuna bağlı

Zaten sinoptikte istenilen görüntünün olmamasının nedeni küresel ısınma.Sistemler bu yüzden güçlü gelemiyor. Küresel ısınmanın nedeni de zehirli gazlar. Son yıllarda hiçbir yer istenilen kar yağışlarını mevsim normali sıklığında alamıyor veya hiç alamıyor neden? Her gün sanayileşme artıyor,tehlikeli gazlar da artıyor.