Beiträge von okilak

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

2015 de 3-4 gun kalana kadar sistem agirlikli dogukaradenizindi ne olduysa daha sonra sistem batiya kaydi kaydi kaydi maramaraya ordan istanbula hatta istanbulda da bermudaya oturdu.Simdi ise tersi oldu.Hos tersi olurken bile bati bolgelerimizin yagisi hicbi zaman bi nane olmadi orasi ayri.Edirçöl Tekirçöl ve Kırklarçöle bi çoö daha eklendi İstançöl.

İstanbulda en yagmurlu ve karli yerlerden birisi tekirdag saraya dogru kuzey bati kose digeri kandiraya dogru kuzey dogu kose gel gor ki oralarda da hayat yok koy gibi yerler.Allahtan bi sariyer beykoz gibi yerler kismen merkezi sayilabilecek gazimizi alan yerler.

Ulan avcilardan sirf daha cok kar goriym diye sariyer 230 a tasindim yine iyi kotu biseler goruyom ama yakinda istanbulu terketmeyi dusunuyorum eger kar sevdami terkedemezsem.Sirada ki tasinmayi dusundugum yer şile isaköy filan

Kar kis sevdamdan cazgecmek istiyorum ama mumkun de degil sanki et kemik gibi birbirimize yapismisiz.Ama gercekten su kuresel isinma sartlarinda derin uzuntu getiren birseye donustu mecnunun cektigi bile az kalir bizim yanimizda.Ya mumkunse 4-5 gunluk seyahatle en karli bolgede zaman gecirecez eger imkan ve para varsa ve onumuze bakicaz ya da bu isi burda bitircez.

Bu ull tam olarak nasil bise anlamadim.Mesela istanbulu merkezleyince istanbulda yagis azaliyo diyosunuz.Ayni mantik zonguldagi duzceyi filan merkezleyince orada niye yagis azalmiyor.Ayrica madem istanbula gelince istanbulda yagis azaliyor bu durumda tekrdagda ya da edirnede filan niye artmiyor bunun mantigi ne.

Sistem geldiginde Sariyer 230 metrede oldygum icin hem yagis hem de soguk anlaminda avantajli oldugum icin ogrenci evimde 2-3 kisiyi 1-2 gun misafir edebilirim.Kar gormesi zor olabilecek konumda oturan arkadaslara burdan duyurayim irtibata gecebilirler benle.

3.atakda da istanbula ve trakyaya sifiri cektirdi model.Denizli manisayada asidi kar verdi.Bati karadenize ise zaten toplamda cig dusurdu.Bugun anlamis bulunuyorum ki artik kendime yeni bir hobi bulmaliyim ya da bartin bitlis gibi belli basli bazi yerlere tasinmaliyim.Kar olsun yagmur olsun 4 mevsim boyunca yagis guzergahlarinin trakyayi ve avrupa yakasini siyirarak balikesir bursa izmit sakarya zonguldak hattindan doguya gitmesi gercegini kabulleniyoum trakya ve istanbulun collesmesini kabul ediyorum ve elimi etegimi bu islerden cekiyorum kendinize iyi bakin.

Bize dogrudan ege denizine inip 1000-980 arasi ab patlatan girit taraflarindan giren duzce taraflarindan cikan ab li sistem gelmedikce istanbulda bi halt olmaz.Istanbulda dek sartlarinin olmasi cok ama cok ugrastirici.Karadeniz sistemi almak istemiyorum acikcasi.

İstanbulun yagislari sadaka gibi.Degisir degisir diyosunuz ama her guncellemede hemen hemen ayni.Sırf bati karadenizi her modelde israrla gunlerce yagisli ve karli gorup istanbulu kuru sogukla gormemek icin model takibini bile birakmayi dusunuyorum biktim artik bati karadenizi yagisli gormekten ve trakya ve istanbulu kuru gormekten.

Batikaradenizin denizi karadeniz de istanbulun denizi ney ya...Biktim artik yagis haritalarinda istanbulu kupkuru gormekten ruzgar agirlikli karayel mi nedir bu yagissizligin sebebi.ya bati karadeniz sahillerinde 4-5 derece daha soguk olan istanbul sahilleri nasil olur da buharlasip yagis olmaz imsan cildiriyo ya

Sariyer 230 metrede zirvede kocatas mahallesindeyim suan evimin oldugu yerde asiri bir sis var isin ilginci 30-40 metreden asagida sis yok ve istanbulun nerdeyse hemen hemen %90 inda sis yoktur sisin oldugun yerler tepe uclari (Karlitepe belki aydos ucu gibi yerler)hava da cok soguk 7 derece

akşam günceli öyk derecesinde midemi bulandırdı.Nedendir bilmiyorum ama 2. sistem denilen şeye hiç ısınmadım o biz istanbulluları çok fena kazıklicak gibi geliyor gine ne olacaksa ilk sistemden bekliyorum.