🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • +60 yaşın kartları 2.bir emre kadar abonmanları iptal edilmeli. Otobüsler tamamen kaldırılsın,Dolmuşlar sadece saat başı olmalı. Metro,tramway,marmaray gibi hizmetler saat başına çekilmeli. Belediyeye bağlı taşımacılık yapan hizmetlerin fiyatları çok yükseğe alınmalı. Böylelikle toplu taşıma kullanıp keyfi çıkanların sayısı %90 dan fazlası azalır. Zaten zorunluluktan çıkanların abonmanları oluyor onları etkileyen bir durum olmaz.

• 60 yaş üstü olmadığı bir forumda sadece kendi psikolojimizi düzeltmek adına konuşuyoruz. Umre bizim treni kaçırdığımız konuydu. 21000 kişinin sadece yarısı kontrolde. Yaklaşık 10.000 kişiden %1 pozitif olsa 100 kişi ve onların etkiledikleri tabiki. Avrupa girişli kontrol dışı gelen gurbetçiler ve iranla ticaret halindeki kitle de tuzu biberi oldu... 65 üstü nüfusun mobilitesini azaltma adına ilk aklıma gelen bedava taşımanın kalkmasıydı. Henüz bilemiyorum belki de hala oy kaygısıyla bu uygulanmıyor. 2.olarak tamamen yasak olmasa da 65 üstü için sabah 6-8 akşam 16-18 arasında serbest dolaşım verilebilir...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• 60 yaş üstü olmadığı bir forumda sadece kendi psikolojimizi düzeltmek adına konuşuyoruz. Umre bizim treni kaçırdığımız konuydu. 21000 kişinin sadece yarısı kontrolde. Yaklaşık 10.000 kişiden %1 pozitif olsa 100 kişi ve onların etkiledikleri tabiki. Avrupa girişli kontrol dışı gelen gurbetçiler ve iranla ticaret halindeki kitle de tuzu biberi oldu... 65 üstü nüfusun mobilitesini azaltma adına ilk aklıma gelen bedava taşımanın kalkmasıydı. Henüz bilemiyorum belki de hala oy kaygısıyla bu uygulanmıyor. 2.olarak tamamen yasak olmasa da 65 üstü için sabah 6-8 akşam 16-18 arasında serbest dolaşım verilebilir...

60 yaş üstü olmadığı bir forum olabiliriz evet ama forum üyelerinin hiç mi 60 yaş üstü tanıdığı, annesi,babası kısacası ailesi yok?

Ayrıca bedava ulaşım kalkmaya başladı yavaştan yarın bir çok belediye buna katılacaktır.

• İtalya ilk vakayı 31 Ocakta açıklamış galiba internette böyle bir bilgi vardı. 2 Çinli turistte pozitif çıkmış testler. Bugün 20 mart, aşağı yukarı 50 gün geçmiş üstünden. Ve hala hastalık pik noktasına ulaşmış değil ve İtalya ilk başta her ne kadar önlem almamış olsa da şu anda ülke olarak karantinada. Bu 50 günlük süreç beni korkuyor açıkçası, umarım gidişat bu yönlü olmaz ve devletimiz virüsü kontrol altına alır.

• İtalya'da feci durum. Artık acil servisler yoğun bakım olarak kullanılıyor. Yer yok. Seçim yapıyorlar. Dünya sağlık örgütü ve diğer devletler yardım etmeli. Durumları iyi değil. Baş edemeyecekler.

Yaşlılara şu videoyu uzun uzun izleteceksin. Zaten yaşadığım kadar yaşadım ölsem nolur kafasında yaşlılar. Bilmiyorlar ki çevresinde ki eşi, akrabası, çocuklarına da enfekte ediyor. Umarım kötü senaryolar gerçekleşmez. Umarım bu hastalığı hep birlikte yardımcı olarak atlatırız.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Kendiniz söylüyorsunuz . 1 hafta sonra bu rakama bakarız diye. 1 hafta sonra bakalım. 85.000.000 luk ülkede 5 kisi enfekte.Şu an değil.

Hep umutlu olmaya, insanımıza, vatandaşlarımıza güvenimi yüksek tutmaya çalışıyorum. 1 hafta önce, yukarıda göreceksiniz, henüz salgın olmadığını , insanların önlemlerini alacaklarını ümit etmiştim . 5 kişi oldu 700 kişi. Çok yazık, söylenecek söz kalmıyor.

• Hep umutlu olmaya, insanımıza, vatandaşlarımıza güvenimi yüksek tutmaya çalışıyorum. 1 hafta önce, yukarıda göreceksiniz, henüz salgın olmadığını , insanların önlemlerini alacaklarını ümit etmiştim . 5 kişi oldu 700 kişi. Çok yazık, söylenecek söz kalmıyor.

O gün biz size bunun salgın olduğunu artık çok hızlı artacağını haftaya binleri görürüz demiştik. Bu işler böyledir. İki, üç kat artar her gün.

Aynen öyle,beklenen patlamayı şu günlerde yaşıyoruz.21 bin çok büyük bir sayı ve çoğunun beraber ve toplu uçakla geldiğini düşünürsek risk zaten çok büyüktü.Bence yurtlardakilerin de büyük çogunlugu pozitif olabilir olmayanlara da yurtların içinde bulaşma ihtimali hayli yüksek yarın veya öbür gün onların da ortaya çıkmasıyla vaka sayısında ciddi bir artış görebiliriz maalesef...

• Benim için önemli olan ilk 2 enfekte açıklanan hasta. Baba İtalya'dan gelmiş 54 yaşında bir esnaf ve oğluna bulaştırmıştı. Solunum zorlukları vardı ve yoğun bakımdaydılar. Onların durumu hakkında bir açıklama yapılmadı. Onların tedavi süresi daha uzun diğerlerine göre. Şayet yaşıyorlarsa iyileşme var mı? Varsa nasıl merak ediyorum. Diğer hastalar için tedavi kafamızda bir ışık tutar. Keşke bakan ilk 2 bakanın durumunu söylese.

• Benim için önemli olan ilk 2 enfekte açıklanan hasta. Baba İtalya'dan gelmiş 54 yaşında bir esnaf ve oğluna bulaştırmıştı. Solunum zorlukları vardı ve yoğun bakımdaydılar. Onların durumu hakkında bir açıklama yapılmadı. Onların tedavi süresi daha uzun diğerlerine göre. Şayet yaşıyorlarsa iyileşme var mı? Varsa nasıl merak ediyorum. Diğer hastalar için tedavi kafamızda bir ışık tutar. Keşke bakan ilk 2 bakanın durumunu söylese.

İyileşme süresi 13-22 gün arasında değişiyor.

• 60 yaş üstü olmadığı bir forum olabiliriz evet ama forum üyelerinin hiç mi 60 yaş üstü tanıdığı, annesi,babası kısacası ailesi yok?

Ayrıca bedava ulaşım kalkmaya başladı yavaştan yarın bir çok belediye buna katılacaktır.

Bunu yazarken bu gruptakilerin cevap vermediği bir ortamda monolog bir yapı oluşuyor. Sürekli bir cahil yaftası var tabiki evinde kalanların oranı daha yüksek olduğundan bunu kabul etmiyorum. Ortağımın annesi 89 yaşında kimseyi eve almıyor çocuklarıyla yüzyüze görüşmüyor. İhtiyaçlarını kapıya bırakıp gidiyorlar. Bırakılanları da dezenfekte edip kullanıyor. Böyle örnekler de var bilin isterim...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...