­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Bu hastal─▒─ča yakalan─▒p atlatanlar eskisi gibi hayat─▒na normal ┼čekilde devam edebiliyorlar m─▒ yoksa ne oluyor? Bunu s├Âyleyen pek g├Ârmedim. Akci─čerlere tahribat─▒ falan var diye duydum.

├çin sa─čl─▒k ├Ârg├╝t├╝ Akci─čer de kal─▒c─▒ hasar b─▒rakt─▒─č─▒n─▒ kan─▒tlad─▒ ve WHO da bu duruma onay verdi gibi tam a├ž─▒klama olmasa da konu┼čmalar─▒ndan verdi─či anla┼č─▒lm─▒┼čt─▒ ge├žen hafta yani birde akci─čer i├žin ek tedavi s├╝resi oluyor s─▒k─▒nt─▒l─▒ her t├╝rl├╝

• Benimde 10-15 gun sonra ├žocu─čum dunyaya gelecek Allah kismet ederse ama korkuyorum nasil bir zamana denk geldi boyle kader kismet cok kotu zaten stres vardi ustumde ilk defa baba olcaz sonucta bide bu olay patlak verince insan korkmuyor de─čil

• Bu hastal─▒─ča yakalan─▒p atlatanlar eskisi gibi hayat─▒na normal ┼čekilde devam edebiliyorlar m─▒ yoksa ne oluyor? Bunu s├Âyleyen pek g├Ârmedim. Akci─čerlere tahribat─▒ falan var diye duydum.

Hi├žbir problemi olmayan insanlar ├žo─čunlukta, nadirde olsa s─▒k─▒nt─▒ olu┼čan insanlarda var.Twitterda bir alg─▒ var "hastalan─▒p iyile┼čen herkes sakat kal─▒yor bir yerinden" diye.Tamamen yanl─▒┼č bir alg─▒.

• Bir ├╝st mesajda yazd─▒─č─▒m gibi Vikipedi'de pek ├žok ├╝lkenin g├╝nl├╝k vaka-├Âl├╝m art─▒┼č h─▒z─▒ mevcut. Tarihsel olarak ele al─▒nm─▒┼č. (├ľrnek)

Kendime g├╝nl├╝k vaka art─▒┼č─▒ a├ž─▒s─▒ndan 3 haneli bir kritik e┼čik belirledim. Yan─▒lt─▒c─▒ olabilme ihtimaline kar┼č─▒n burada payla┼čm─▒yorum. Bu de─čerin a┼č─▒lmas─▒, a┼č─▒ld─▒─č─▒ miktar ve a┼č─▒l─▒rsa bile x g├╝n i├žinde bu de─čere geri d├Ânme s├╝resi gibi kriterlerim var. 5 g├╝n ├╝zerinden ─░talya'y─▒ ge├žtik yorumlar─▒n─▒ pek makul bulmuyorum.

Kulu├žka s├╝resi uzun oldu─ču i├žin ├Âzellikle al─▒nan ├Ânlemlerin i┼če yaramas─▒ a├ž─▒s─▒ndan ve bu belirledi─čim kritik e┼čik de─čere ula┼č─▒lmas─▒ i├žin bundan sonraki 4.-7. g├╝nler aras─▒ olacak vakalar beni ├žok merak ettiriyor. Bence genel bir izlenimi o zaman anlayabiliriz diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Birde t├╝m bunlar─▒n d─▒┼č─▒nda takdir edersiniz ki n├╝fusta bu konuda b├╝y├╝k bir etken. Misal 7 milyonluk Bulgaristan ve 10 milyonluk Yunanistan ile kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒lmam─▒z zaman zaman yan─▒lt─▒c─▒ olacakt─▒r. Tabi burada y├╝zdelik de─čer olarak ele alsak, o da yan─▒lt─▒c─▒ olabilir. ├ç├╝nk├╝ yay─▒l─▒m i┼či ortamdaki ki┼či say─▒s─▒yla orant─▒l─▒ olaca─č─▒ ve bunun tamamen ├ževresel fakt├Ârlere ba─čl─▒ oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝rsek y├╝zde hesab─▒ havada kal─▒r.

50 milyon ├╝zeri n├╝fuslar─▒ ele almak daha faydal─▒ olabilir bence diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. ─░yi forumlar.

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• Hi├žbir problemi olmayan insanlar ├žo─čunlukta, nadirde olsa s─▒k─▒nt─▒ olu┼čan insanlarda var.Twitterda bir alg─▒ var "hastalan─▒p iyile┼čen herkes sakat kal─▒yor bir yerinden" diye.Tamamen yanl─▒┼č bir alg─▒.

Sakat de─čilde bir ├žo─čunlu─ču hi├ž bir ┼čeyi yok iken akci─čerinde hasar g├Âr├╝l├╝yormu┼č maalesef ve bu da gen├žler a─č─▒rl─▒kl─▒ym─▒┼č ki galiba bu da ya┼čl─▒lar ├Âld├╝─č├╝ i├žin herhalde

• 15 g├╝nl├╝k soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ en g├╝zeli b├Âylelikle olanlar─▒n artik uzak ├ževresine yayma riski kalmayacakt─▒r.

• Sakat de─čilde bir ├žo─čunlu─ču hi├ž bir ┼čeyi yok iken akci─čerinde hasar g├Âr├╝l├╝yormu┼č maalesef ve bu da gen├žler a─č─▒rl─▒kl─▒ym─▒┼č ki galiba bu da ya┼čl─▒lar ├Âld├╝─č├╝ i├žin herhalde

├çok d├╝┼č├╝k bir rakam "kal─▒c─▒ akci─čer hasar─▒" olanlar.Youtube'da bir d├╝nya hastal─▒ktan kurtulan insanlar─▒n videolar─▒ var normal hayatlar─▒na devam ediyorlar.

• Bu ├Ârne─či veriyorsan, Blitzkrieg ruhuyla vir├╝sle sava┼čman laz─▒m. Bu bir tehdit fakat bu tehdit insanla birlikte var.

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• ─░lk vakada Sars-Cov2 n├╝kleik asit testi yap─▒lmam─▒┼č...

Dava 1

Wuhan'da ya┼čayan 57 ya┼č─▒nda erkek hasta 3 g├╝n s├╝ren bo─čaz a─čr─▒s─▒ ve ate┼č (39.0 ┬░ C) ile ba┼čvurdu. Laboratuar testlerinde referans aral─▒─č─▒nda bir beyaz kan h├╝cresi (WBC) say─▒m─▒ ve y├╝ksek hassasiyetli C-reaktif proteinin (hsCRP; 6.65 mg / L, referans aral─▒─č─▒ 0-5 mg / L) hafif bir y├╝kselme g├Âr├╝ld├╝. Mycoplasma pneumoniae , Chlamydia pneumoniae , adenovir├╝s, solunum sinsityal vir├╝s├╝ ve Coxsackie B-vir├╝s├╝ne ├Âzg├╝ IgM dahil olmak ├╝zere yayg─▒n solunum yolu patojenlerinin ara┼čt─▒r─▒lmas─▒ negatif sonu├žlar vermi┼čtir. Ba┼čka bir hastanede 2 g├╝n ├Ânce yap─▒lan bir g├Â─č├╝s BT taramas─▒, sa─č akci─čerde bir GGO varl─▒─č─▒n─▒ ortaya ├ž─▒kard─▒; 18F-FDG PET / CT , sa─č ├╝st akci─čerde (┼×ekil 1a, b , oklar) ve sol alt akci─čerde (┼×ekil 1c ; oklar) artan 18 F-FDG al─▒m─▒ (SUVmax aral─▒─č─▒ 2.2-4.6) olan periferik GGO'lar─▒ tan─▒mlad─▒ . Maalesef SARS-CoV-2 n├╝kleik asit testi yap─▒lmad─▒. Antiviral, antienflamatuar ve 2 hafta boyunca semptomatik tedavi semptomlar─▒n tamamen d├╝zelmesine neden oldu.

Not : ilk 3 vakada test olmam─▒┼č 4.de yap─▒lan test ise negatif ├ž─▒km─▒┼č...

• suan sosyal medyada dolasan bi video var bi hastane ve personellerine sunum yapan bi bayan doktor sanirim vakalarin binlere civari oldugunu soyluyo nekadar dogru bilinmez ilk once kendinizi koruyun diyor

• There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• suan sosyal medyada dolasan bi video var bi hastane ve personellerine sunum yapan bi bayan doktor sanirim vakalarin binlere civari oldugunu soyluyo nekadar dogru bilinmez ilk once kendinizi koruyun diyor

malum provakat├Ârler i├žeri al─▒nd─▒ ┼čuan sorgudalar . Bu devletin sa─čl─▒k bakan─▒ bilmiyor da kendilerimi biliyormu┼č ? bak─▒n olmaz de─čil olabilir ama resmiyete yans─▒yan tespit edilen ├Âyle bir┼čey yok .tespit edilmemi┼č ┼čeyi var diye lanse etmek provakat├Ârl├╝kt├╝r . kendince fikir ├╝retmi┼č ama zaman fikir ├╝retme de─čil Devletine g├╝venerek tedbir alma zaman─▒ ­čç╣­čçĚ