🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bir üst mesajda yazdığım gibi Vikipedi'de pek çok ülkenin günlük vaka-ölüm artış hızı mevcut. Tarihsel olarak ele alınmış. (Örnek)

Kendime günlük vaka artışı açısından 3 haneli bir kritik eşik belirledim. Yanıltıcı olabilme ihtimaline karşın burada paylaşmıyorum. Bu değerin aşılması, aşıldığı miktar ve aşılırsa bile x gün içinde bu değere geri dönme süresi gibi kriterlerim var. 5 gün üzerinden İtalya'yı geçtik yorumlarını pek makul bulmuyorum.

Kuluçka süresi uzun olduğu için özellikle alınan önlemlerin işe yaraması açısından ve bu belirlediğim kritik eşik değere ulaşılması için bundan sonraki 4.-7. günler arası olacak vakalar beni çok merak ettiriyor. Bence genel bir izlenimi o zaman anlayabiliriz diye düşünüyorum.

Birde tüm bunların dışında takdir edersiniz ki nüfusta bu konuda büyük bir etken. Misal 7 milyonluk Bulgaristan ve 10 milyonluk Yunanistan ile karşılaştırılmamız zaman zaman yanıltıcı olacaktır. Tabi burada yüzdelik değer olarak ele alsak, o da yanıltıcı olabilir. Çünkü yayılım işi ortamdaki kişi sayısıyla orantılı olacağı ve bunun tamamen çevresel faktörlere bağlı olduğunu düşünürsek yüzde hesabı havada kalır.

50 milyon üzeri nüfusları ele almak daha faydalı olabilir bence diye düşünüyorum. İyi forumlar.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Hiçbir problemi olmayan insanlar çoğunlukta, nadirde olsa sıkıntı oluşan insanlarda var.Twitterda bir algı var "hastalanıp iyileşen herkes sakat kalıyor bir yerinden" diye.Tamamen yanlış bir algı.

Sakat değilde bir çoğunluğu hiç bir şeyi yok iken akciğerinde hasar görülüyormuş maalesef ve bu da gençler ağırlıklıymış ki galiba bu da yaşlılar öldüğü için herhalde

• Sakat değilde bir çoğunluğu hiç bir şeyi yok iken akciğerinde hasar görülüyormuş maalesef ve bu da gençler ağırlıklıymış ki galiba bu da yaşlılar öldüğü için herhalde

Çok düşük bir rakam "kalıcı akciğer hasarı" olanlar.Youtube'da bir dünya hastalıktan kurtulan insanların videoları var normal hayatlarına devam ediyorlar.

• İlk vakada Sars-Cov2 nükleik asit testi yapılmamış...

Dava 1

Wuhan'da yaşayan 57 yaşında erkek hasta 3 gün süren boğaz ağrısı ve ateş (39.0 ° C) ile başvurdu. Laboratuar testlerinde referans aralığında bir beyaz kan hücresi (WBC) sayımı ve yüksek hassasiyetli C-reaktif proteinin (hsCRP; 6.65 mg / L, referans aralığı 0-5 mg / L) hafif bir yükselme görüldü. Mycoplasma pneumoniae , Chlamydia pneumoniae , adenovirüs, solunum sinsityal virüsü ve Coxsackie B-virüsüne özgü IgM dahil olmak üzere yaygın solunum yolu patojenlerinin araştırılması negatif sonuçlar vermiştir. Başka bir hastanede 2 gün önce yapılan bir göğüs BT taraması, sağ akciğerde bir GGO varlığını ortaya çıkardı; 18F-FDG PET / CT , sağ üst akciğerde (Şekil 1a, b , oklar) ve sol alt akciğerde (Şekil 1c ; oklar) artan 18 F-FDG alımı (SUVmax aralığı 2.2-4.6) olan periferik GGO'ları tanımladı . Maalesef SARS-CoV-2 nükleik asit testi yapılmadı. Antiviral, antienflamatuar ve 2 hafta boyunca semptomatik tedavi semptomların tamamen düzelmesine neden oldu.

Not : ilk 3 vakada test olmamış 4.de yapılan test ise negatif çıkmış...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

Einmal editiert, zuletzt von 4 Şubat ()

• suan sosyal medyada dolasan bi video var bi hastane ve personellerine sunum yapan bi bayan doktor sanirim vakalarin binlere civari oldugunu soyluyo nekadar dogru bilinmez ilk once kendinizi koruyun diyor

Einmal editiert, zuletzt von Bobom ()

• suan sosyal medyada dolasan bi video var bi hastane ve personellerine sunum yapan bi bayan doktor sanirim vakalarin binlere civari oldugunu soyluyo nekadar dogru bilinmez ilk once kendinizi koruyun diyor

malum provakatörler içeri alındı şuan sorgudalar . Bu devletin sağlık bakanı bilmiyor da kendilerimi biliyormuş ? bakın olmaz değil olabilir ama resmiyete yansıyan tespit edilen öyle birşey yok .tespit edilmemiş şeyi var diye lanse etmek provakatörlüktür . kendince fikir üretmiş ama zaman fikir üretme değil Devletine güvenerek tedbir alma zamanı 🇹🇷

• Vaka sayısı zaten binler ve daha fazlası şu an.Nüfusumuz kalabalık.Umreden binlerce taşıyıcı geldi ve çoğu karantinaya alınmadı.Belirli ülkelerden taşıyıcılar geldi çoğu karantiya alınmadı.Mesele bundan sonrası için toplumun ve devletin izleyeceği yol.Ama yaşlı ve ağır kronik rahatsızlığı olanlar için sıkıntılı bir süreç olacak.

• bence bu hastalığı ozellikle ocak ayında bir-çok kişi atlattı dikkat ederseniz etrafimizda birçok insanda bu belirtiler vardi.ama test yapılmadığı icin bunu Allah dan baskasi bilemeyecek veya o geçiren kişiye bidaha bulaşmazsa ozman anlayabilir

• bence bu hastalığı ozellikle ocak ayında bir-çok kişi atlattı dikkat ederseniz etrafimizda birçok insanda bu belirtiler vardi.ama test yapılmadığı icin bunu Allah dan baskasi bilemeyecek veya o geçiren kişiye bidaha bulaşmazsa ozman anlayabilir

Ben size katılıyorum . Aralık sonu günlerce yüksek ateş şiddetli öksürük , adeta yırtılan bir boğaz acısı ağrısı ve özellikle nefes darlığı çekitim. Hayatımda yaşamadım böyle bir şey. Tabi bizimki sadece bir şüphe yine de dikkatli olacağız . Bu arada arkadaşımın kızı İstanbul’da doktor. Durumun gerçekten kötü olduğunu söylüyor . Ne yaparsanız yapın evden çıkmayın diyor. Hem kendimiz hem başkaları için. İyi forumlar dilerim