­čÜĹ Coronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu // #EvdeKal

• Hikaye bu ya

K├Âyl├╝n├╝n biri e┼če─čini bir t├╝rl├╝ tarlaya g├Ât├╝remiyormu┼č. Gel zaman git zaman k├Âyde herkes ak─▒l vermeye ba┼člam─▒┼č. K├Ây├╝n delisi de gelmi┼č demi┼č ki ne yaparsan yap e┼ček e┼čekli─činden vazge├žmez. En iyisi kapat ah─▒ra 1 ay yan─▒na u─črama bak nas─▒l yola geliyor. K├Ây├╝n ├Â─čretmeni de demi┼č ki gel bunu okula yazd─▒r bu e┼če─či ben okutay─▒m e─čiteyim yola getireyim. K├Âyl├╝ ├Â─čretmeni dinlemi┼č. E┼če─či yollam─▒┼č mektebe. 3 ay sonra ├Â─čretmen demi┼č ki tamam e─čitim bitti. E┼ček art─▒k tarlaya gidecek. K├Âyl├╝ alm─▒┼č e┼če─či tarlaya gidiyor. E┼ček ├Ânde k├Âyl├╝ arkada. Ac─▒m─▒┼č k├Âyl├╝ binmemi┼č e┼če─če. E┼ček z─▒nk diye durmu┼č. K├Âyl├╝ ├žekmi┼č zopay─▒ yap─▒┼čt─▒rm─▒┼č e┼če─če. E┼ček ├žifteyi koydu─ču gibi k├Âyl├╝y├╝ sermi┼č yere. Bunu g├Âren deli ba┼člam─▒┼č g├╝lmeye. Demi┼č ki

Ben sana demedim mi. E┼ček e┼čektir. Okutsan da e─čitsen de d├Âvsen de s├Âvsen de e┼ček e┼čekli─činden vazge├žmez.

┼×imdi devlet diyor ki evde kal okumu┼ču da cahili de alay─▒ sokakta. Lan az laf dinleyin Allah a┼čk─▒na....

Not. Te┼čbihte hata olmaz. T├╝rk milletine e┼ček deme gibi bir niyetim yok.

• Test say─▒s─▒ oran─▒ galiba y├╝zde 10 ├╝st├╝ne ├ž─▒kt─▒ o y├╝zden bakan da a├ž─▒klamad─▒ ilk etapda.┼×ahsi g├Âr├╝┼č├╝m d├╝nden bile az o y├╝zden hemen a├ž─▒klamad─▒.Daha sonra en ba┼č─▒ndan itibaren t├╝m rakam─▒ verdi b├Âyle olunca da y├╝zdesel olarak y├╝zde 6,17 civar─▒na d├╝┼čt├╝.G├╝nl├╝k gidi┼člerde test say─▒s─▒ sabit yada d├╝┼č├╝yor gibi g├Âz├╝k├╝yor.Bu uygulamada model ├╝lkeler gibi davranmakta fayda var.├ľlenlerin tamam─▒ ya┼čl─▒ bir di─čer ├Ânemli bilgi de bu.D├╝n ak┼čam da s├Âyledim bu i┼č bas─▒n a├ž─▒klamas─▒na d├Ânmeli halen ka├žak d├Âv├╝┼č├╝len konular var.Bunlarda ister istemez her t├╝rl├╝ yere ├žekilebiliyor.

• ─░zlanda ├╝lkenin neredeyse tamam─▒na test yapm─▒┼č ve pozitif ├ž─▒kanlar─▒n %45'inde daha hastal─▒─ča ait bir sempton bulunmad─▒─č─▒n─▒ a├ž─▒klad─▒lar.Fazla fazla test yap─▒lmas─▒n─▒n─▒n gereklili─čini kan─▒tlar bir sonu├ž olmu┼č.

• T├╝m merak edenler 11 g├╝n boyunca yap─▒lan test say─▒lar─▒n─▒ toplay─▒p bu say─▒dan ├ž─▒karma ile u─čra┼čacak. ┼×u kadar test yapt─▒k ┼ču kadar vaka var bu g├╝ne kadar yap─▒lan test say─▒s─▒ ┼ču demek bu kadar m─▒ zor.

Niye bizlerin akl─▒na soru i┼čareti d├╝┼č├╝r├╝yorsunuz ki, buna hakk─▒n─▒z var m─▒?

S├╝recin ba┼č─▒ndan beri sonsuz destek verdi─čimiz iyi y├╝rekli, ├žal─▒┼čkan bir insan─▒n b├Âyle yapmas─▒ insan─▒ daha da ├╝z├╝yor.

• 1700 civar─▒ bug├╝n test yap─▒lm─▒┼č san─▒rsam. Say─▒lar ├žok az. Yeterli bilgi alam─▒yoruz. ├ľlenlerin ya┼č─▒, cinsiyeti payla┼č─▒lmal─▒. ─░lk vakalar─▒n tedavi durumu payla┼č─▒lmal─▒. Bu kadar gizlilik hi├ž iyi de─čil.

• Saglik bakan─▒ ┼ču ana kadar sureci iyi y├Ânetti─čini dusunuyordum ama son g├╝nlerde yap─▒lan test say─▒lar─▒n─▒n azl─▒─č─▒ ve a├ž─▒klamalar─▒nda ki tav─▒r beni biraz d├╝┼č├╝nd├╝rmeye ba┼člad─▒ bilmem kat─▒l─▒r misiniz?

• Bug├╝nki test say─▒s─▒ 1800-2000 aras─▒ bir┼čey olmas─▒ gerek ├žok ├žok az bu ┼čekilde ├Ân├╝n├╝ kesemeyiz salg─▒n─▒n.

• test say─▒s─▒n─▒n az olmas─▒n─▒n nedenini ┼č├╝phelilerin az olmas─▒na ba─čl─▒yorum in┼čallah ├Âyledir ama bu tabi ki test say─▒s─▒n─▒ art─▒rmaya engel de─čil

• Neyse ben zaten verilen rakamlara pek de bakm─▒yorum ve takm─▒yorum. Sadece ┼čunu biliyorum. Durum ┼ču an d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m├╝z├╝n 5 kat─▒ kadar ciddi.

Ayr─▒ca gen├ž n├╝fus kendini g├╝vende hissetmesin. ├ç├╝nk├╝ bu hastal─▒k akci─čerde kal─▒c─▒ hasar b─▒rak─▒yor. Sonraki d├Ânemlerde ya┼čayaca─č─▒n─▒z her normal grip ├žok daha a─č─▒r ve riskli olacak. O y├╝zden o kadar rahat olmay─▒n.

• Amerika ile Kore ├Ârnek al─▒nmal─▒ m├╝cadelede g├╝nde en az 20000 test hastaneye ba┼čvuran─▒ ge├žtim ev ev dola┼č─▒p test yap─▒lmal─▒ bu kadar zor olmamal─▒ bir numuna almak bence en az─▒ndan b├╝y├╝k┼čehirlerde yap─▒labilir pozitif ├ž─▒kanlar da izole edilmeli

D├╝┼čen bir ├ž─▒─čda hi├žbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz