İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Alakasiz bir soru olacak ama gundem yok zaten onemli degil.Londra'nin kar durumu nedir arkadaslar? Genel olarak soyluyorum.Cok kar alan bir yer mi genel olarak?

Hayir genel anlamda cok kar almaz. Kuzeyi biraz daha iyidir bu konuda sadece

• Merak ettiğim nokta neden 14-15 Şubat? Anladığım kadarıyla şu an hiçbir model o tarihleri görmüyor. Hava_Forum hocam bu belirsizlikte o tarihler için risk alıyorsa demek ki tatmin edici birşeyler görüyor olmalı. Yoksa yükseklerde 10-15 cm kar birikintisi yapacak bir sistem için(gelsin ona da şükür) riske girip açık tarih vereceğini düşünmüyorum.

• 5 yıldır takip ediyorum forumu, sistemleri... Hiç bu kadar hayal kırıklığına uğramamıştım. Doğu Karadeniz resmen tarih yazıyor. Hakkımızda hayırlısı.

.Aldıklarını Geri Vereceksin Vermiş Olduklarını Aldığın Zaman

• Ay sonu gelecek sistem batılı gelecektir inşallah. Öyle olursa eğer bu sene ihya olmayan bölge kalmayacak kış için. Ama şu var Şubat ay sonları mart başı karadeniz sistemleri meşhurdur. İstanbul baba sistemleri genelde 15 ocak 15 şubat arası alıyor. Ama istatistikler son yıllarda anlamsız kaldı buda bir gerçek.

• Sadece merak ettiğim için soruyorum. Diyeceğim şeyin gerçekleşmesi tabiki imkansız ama ne olur diye soruyorum; Ağustos ayında deniz sıcaklıkları 25-30 derecelerdeyken bir anda 500 de -40 lık 850de -16 lık çekirdek gelse ne olurdu?? Sürekli kırmızı deklermi dersin hortumlar mı dersin, dolular mı dersin metrelerce kar mı dersin. Süper hücremi dersin ne ararsan olurdu herhalde bir kaç gün içinde... Afet olurdu bu işte...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Sadece merak ettiğim için soruyorum. Diyeceğim şeyin gerçekleşmesi tabiki imkansız ama ne olur diye soruyorum; Ağustos ayında deniz sıcaklıkları 25-30 derecelerdeyken bir anda 500 de -40 lık 850de -16 lık çekirdek gelse ne olurdu?? Sürekli kırmızı deklermi dersin hortumlar mı dersin, dolular mı dersin metrelerce kar mı dersin. Süper hücremi dersin ne ararsan olurdu herhalde bir kaç gün içinde... Afet olurdu bu işte...

hocam poyraz estiğini var sayarsak 25 derecelik denizden esen rüzgardan dolayı kar değerlerine ineceğini sanmıyorum he o denize -25-30 luk çekirdek inerse muhtemelen kırmızı ekonun da üstünde dekler görürüz ama tabi böyle bir durum imkansız yani en azından 25 derecelik denizin olduğu coğrafyaya -10 bile imkansız

• Ben 4 mevsim denizısılarını takip ederim. Kışın marmara ve karadeniz ne kadar soğusa o kadar iyi yaz için diye düşünüyorum. Denizısıları kışın çok soğusun ki yazın güneyden gelen nemli havalarda nemin terletici miktarı azalsın. Poyraz estiğinde de mesela denizısısı yüksek olmasın ki az nem taşısın. Tabi ege ve akdeniz de önemli afrika atakları oradan geçiyor. Yani yanılabilirim bilmiyorum. Şuan tuzla 9 derecelerde denizde. Karadeniz yine 8-9 diye biliyorum. Düşebildiği kadar düşsün be:) yanılabilirim tabi düşüncem bu sadece :)

• Ben değerli hocalarımıza bir soru sormak istiyorum son zamanlarda çıkan haberlerde dünyanın manyetik kutbunun yer değiştireceği söyleniyor ve Kanada dan sibiryaya doğru kaydığı söyleniyor bunun 2021 kışını veya gelecek seneki kışları etkilemesi mümkün mü? Etkiliyorsa meşhur ‘mini buzul çağı’ gibi senaryolar görecek miyiz?

• Ben değerli hocalarımıza bir soru sormak istiyorum son zamanlarda çıkan haberlerde dünyanın manyetik kutbunun yer değiştireceği söyleniyor ve Kanada dan sibiryaya doğru kaydığı söyleniyor bunun 2021 kışını veya gelecek seneki kışları etkilemesi mümkün mü? Etkiliyorsa meşhur ‘mini buzul çağı’ gibi senaryolar görecek miyiz?

Hocam az önce instagram keşfette gördüm doğru bilgi sibiryaya doğru kayıyormuş manyetik kutup.

• Mesela atiyorum İstanbulun rakimi 2000 metre olsaydi,su an 2000 metre rakimli Dogu Anadolu illerimizin hepsinden daha soguk olacakti.Dogru muyum?

cok basit bir yaklasım. temel sebebi güneş ışınılarının açısı fakat tek sebebi degil. karasallık mesela dogu anadolu da fazla oldugundan kışın daha soğuk yazın daha sıcak oluyor. dedigim gibi kapsamlı incelemek gerek.