Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Katılıyorum,o en alttaki toprak parçası temel değil mi?Nerdeyse hiç yapmamışlar.Benzer görüntüler 99 depreminde vardı.

• Bina 6 katlı benim gördüğüm kadarıyla.Binaya bodrum yapılıp en azından 1 kat toprağın altına girebilirdi ki genelde uygulama böyle yapılır.6-7 katlı bir binaya yaklaşık 70 cm radye temel yeterli oluyor ama burada radye bile zemini kurtaramamis.Zemin iyileştirme yöntemleri uygulanıp ondan sonra temel aşamasına geçilmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

• Offizieller Beitrag

Bilen varsa aydınlatabilir yukarıdaki binada radye temel kullanılmıştır dolayısıyla kazıklı temel gibi bir sistem kullanılmaz, bu sebeple temel sorunundan çok zemin alakalı bir durum var, eğer zaten temeli olmasa binanın üstüde sağlam olmazdı. Benim şahsi fikrim o binanın temelden bu şekilde yan yatması zeminle alakalıdır. He radye temel i daha aşağıdan kurabilirmiydi evet, yada kazıklı sistem kullanabilirmiydi elbette..

• Gebze-korfez boyunca eski yapıların çok olduğunu söylüyorlar,dışardan da öyle duruyor.

Aynen öyle. Darıca ve Gebzenin bazı mahalleleri çok eski yapılar. Zemin olarak Gebze zemin olarak biraz daha iyi. Belediyeler kentsel dönüşüm konusunda neredeyse bir şey yapmıyorlar.

• bu nasıl oluyor

Bu tür deprem bölgesindeki yüksek yapıların temeli kesinlikle fore kazık yöntemi ile yapılmalı.

Fore kazık nedir;

Taşıma kapasitesi düşük olan zeminlerde yapı yüklerini sağlam zeminlere ulaştırmak veya iksa amacıyla yapılan kazıklardır. Bu kazıklar delme kazıkları olup yapım yöntemleri; sahanın durumu, zemin yapısı, kazığın çapı ve derinliğine bağlıdır. Fore kazıklarda delik çapı 50 cm ile 200 cm arasında olabilir.

• Kocaelide yıllarım geçti derince-gölcük değirmendere çınarcık kötü zemine sahip, dilovası-gebze arası zemini bu bahsettiğimiz yerlere göre daha iyi, Yani körfezin güneyi zayıf iken kuzeyi daha iyi burada sadece derince -körfez arası kötü zemini var diğer taraflar daha iyi, etkilenirse yine özellikle körfezin ucundan çınarcık hattına kadar olan taraf ağır etklenecektir. Yalovaya özellikle dikkat burada zemin gerçekten berbat durumda, 99 depreminde kötü etkilendi, olacak depremde daha da kötü etkilenecektir..

En sonki 99 depreminde güney kısım daha çok yıkılmıştı. Gölçük neredeyse komple gitmişti 60 evler-95 arasında çok yıkılan vardı bina. Körfez yine dediğiniz gibi sıkıntılı baya riskli. Derincenin üst kısmı yani Derince araştırma hastanesinin yukarısında pek yıkılan bina yoktu benim olduğum yerde.. Ama şimdi şöyle bir şeyde var bu az hasar gören binalar deprem yediği için bir sonrakinde bu kadar şanslı olmayabilir bir çoğu.

• Bilen varsa aydınlatabilir yukarıdaki binada radye temel kullanılmıştır dolayısıyla kazıklı temel gibi bir sistem kullanılmaz, bu sebeple temel sorunundan çok zemin alakalı bir durum var, eğer zaten temeli olmasa binanın üstüde sağlam olmazdı. Benim şahsi fikrim o binanın temelden bu şekilde yan yatması zeminle alakalıdır. He radye temel i daha aşağıdan kurabilirmiydi evet, yada kazıklı sistem kullanabilirmiydi elbette..

Hocam çok bildiğimden degil kendi düşüncem şöyle yolda yada yanındaki ve arkasindaki binada hiçbir sıkıntı yok gibi duruyor yani cevresi sağlam sadece o bina yatmış buda temeldeki sorundan kaynaklı gibi duruyor benden daha iyi anlayan herkesin görüşüne saygı duyarım

• Offizieller Beitrag

En sonki 99 depreminde güney kısım daha çok yıkılmıştı. Gölçük neredeyse komple gitmişti 60 evler-95 arasında çok yıkılan vardı bina. Körfez yine dediğiniz gibi sıkıntılı baya riskli. Derincenin üst kısmı yani Derince araştırma hastanesinin yukarısında pek yıkılan bina yoktu benim olduğum yerde.. Ama şimdi şöyle bir şeyde var bu az hasar gören binalar deprem yediği için bir sonrakinde bu kadar şanslı olmayabilir bir çoğu.

aynen ben yanlış hatırlamıyorsam kuzey kısımlarda merkezdeki 4-5 bina dışında sadece derincede yıkım vardı, bu sebepten derince diye belirttim ve tabikide buralar büyük depremleri yaşadı üstüne bir büyük deprem daha yaşar ve atlatabilirler mi soru işareti?

• tamamıyle zemin sorunu, gördüğümüz üzere bina sağlam duruyor. Aslında ders niteliğinde bir görüntü. Binanız ne kadar sağlam olursa olsun eğer zemininz kötüyse bu durumla karşılaşırsınız. Önemli olan sağlam ve zemine uygun yapı yapmak veya buralara hiç birşey yapmamak..

Hocam binada temel yok benim gördüğüm.

Zemin katı yükseltisi ile temel yükseltisi bir değil gibi gördüm.

En az zemin kat kadar aşağıda temel olması gerektiğini düşünüyorum

• Offizieller Beitrag

Hocam çok bildiğimden degil kendi düşüncem şöyle yolda yada yanındaki ve arkasindaki binada hiçbir sıkıntı yok gibi duruyor yani cevresi sağlam sadece o bina yatmış buda temeldeki sorundan kaynaklı gibi duruyor benden daha iyi anlayan herkesin görüşüne saygı duyarım

Estf hocam bende uzmanı değilim kendi görüşümü belirttim, herkesin görüşüne saygım sonsuz hatta o yüzden bilen aydınlatabilir diye yazdım ve hakikaten inşaat mühendisi arkadaşlarımız varsa yorum yapsınlar memnun oluruz

• Bizim bina 25 yıllık felan, babam ben binanın temelini biliyorum sağlam diyor artı bodrumda bodrumuda var ama annem yinede bina eski ve gölcük depremini felan yaşadığı için yeni eve geçelim diyor araştırıyoruz bakalım