Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Üstad, Asker sahaya insin derken ,ekipmanları, teçhizatlarindan bahsediliyor. 3500 asker sahada diyen Hulusi Akar. Bu rakam gerçekse, Katar'daki Dünya kupasına giden polis sayımız kadar. Yani rakam çok düşük.

Sen bütün illerdeki askeri deprem bölgesine çekemezsin. Deprem bölgesindeki kislalarin durumu nedir bilemiyorum. Sınır bölgesini bosaltamazsin. Bi yandan da bunları düşünmek gerek. Eksiklik vardır amenna ama bunu başka yere çekenin niyeti farklıdır. Yiğit kardeşim.

• Kusura bakmayın ama ne yeri ne de zamanı değil. Bunun din ile hiçbir alakası yok. Tamamen eğitimsizlik ve cahillik. Japonya'da 9 şiddetinde deprem olunca insanlar günlük hayatına devam ederken biz neden bu duruma düştük sorusunun cevabını kadere getirmek oluyor bu.

Başımıza gelen her şey din ile bağlantılıdır kaderlede ilgilidir. Kaderi inkar edemeyiz. Başımıza gelen her şey kendi sorumsuzluğumuzdan kendi yüzümüzden geliyor bu zaten Kuranda da geçiyor.

• Kusura bakmayın ama ne yeri ne de zamanı değil. Bunun din ile hiçbir alakası yok. Tamamen eğitimsizlik ve cahillik. Japonya'da 9 şiddetinde deprem olunca insanlar günlük hayatına devam ederken biz neden bu duruma düştük sorusunun cevabını kadere getirmek oluyor bu.

Kader değil takdir diyelim Allah isterse taş üstünde taş bırakmaz sen diyor tedbirini al gerisini Allaha bırak dün akşam kuranda dikkatimi çektiği için paylaştım şu anda tedbir bizden takdir Allahtan değilmi arkadaşım..

• 8 veya 9 şiddetine tek çare 2 katlı evler evin içinde yüksek olmayacak eşyalar tıpkı japonya gibi orada evlerin içinde yüksek gardrop ve dolap bulamazsın evin içinde ki eşyada önemli yüksek katlı binalar her halükarda tehlike bence…

Japonya depremi yaz 70 katli binaya bişey olmuyor. Sallanıyor ama yıkılmıyor. Bizim binalarımızda temelde hata yapılıyor. Zemine uygun yapılmıyor ve bazı muteahitler demiri eksik atıyor.

• Ottoman Soul hocam, düşüncelerimiz farklı olabilir, aynı olacak diye birşey yok. Ortada yaşanan konuşmalardan, sahada yaşanan gelişmelerden, bölgede ekipman sıkıntısı olduğu bariz belli,Devlet her yere yetişemeyebilir. Ama organizasyon iyi olmak zorunda, çıkıp da her yere ulaştık deyip mantıkları zorlamanın manası yok. Ama az ama çok heryere yetişmek zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti'nin elinde ,yeterli teçhizat, ekipman, personel olmadığını düşünmek istemiyorum.

• Japonya depremi yaz 70 katli binaya bişey olmuyor. Sallanıyor ama yıkılmıyor. Bizim binalarımızda temelde hata yapılıyor. Zemine uygun yapılmıyor ve bazı muteahitler demiri eksik atıyor.

Bu doğru çok doğru işte tedbirine uygun iş yaparsan gerisi Allaha emanet ölüm sebebin depremse deprem 😔 bu ülkede ne doğru dürüst yapıldıki yıllardır olan sorun 😞

• şu eski usul beton erme inşaat sistemi vazgeçmeden daha cok depremlerden can kaybınız olacaktır gelişmiş ülkeler artık beton erme inşaat kullanmaz çekik iskelet üstüne yapılır ara duvarlar bile sunta benzer yapay mazeme hafif malzemler ile yapılır

• Burda klavye başında yazmak çok kolay bu nasıl bir söz bir sürü gönüllü zaten hava alanlarında bölgeye sevk ediliyor.Askerimiz sahada Dünya'nın bir çok yerinden yardıma geliyorlar.Bir tek ilde deprem olmadı beyler 10 tane il ilçe ve köylerde yıkım var hava şartları malum fay hattının geçtiği yollar çökmüş burada algı yaparak kendi Devletini eleştirmek kimsenin haddi değil bunu 1999 yılında bize zaten yaşattılar.O zaman Devlet vardı yönetim yoktu burda yazılanlar hakikaten nefret söylemleri ile dolu yok kimse böyle ölümü haketmiyor diye yazanlar var ya ölümün nerede nasıl olacağı için senetmi imzalandı kadere iman etmeyen bir toplum olduk gitti vallahi yazık billahi yazık biz bu kafalar ile toplum değil birlik olamayız

Boyle ölümü hak etmiyor diyenler niye diyor ,çünkü önlem alınmadı. Bizim insanımız merhametlidir,cesurdur ama olaylar olmadan tedbir almak varken niye bu hale gelelim ki. Yanlışları elestirmezsek o yanlışlar asla düzeltilmez

• Yıkılan binaların %75 inin altında dükkan var ve ilk patlayan kolonlar zemin katta oluyor. Müteahhitler sırf biraz daha yer açmak için dükkan katlarında az kolon kullanıyor tabi sonucu çok kötü oluyor.

I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion.

• Burda klavye başında yazmak çok kolay bu nasıl bir söz bir sürü gönüllü zaten hava alanlarında bölgeye sevk ediliyor.Askerimiz sahada Dünya'nın bir çok yerinden yardıma geliyorlar.Bir tek ilde deprem olmadı beyler 10 tane il ilçe ve köylerde yıkım var hava şartları malum fay hattının geçtiği yollar çökmüş burada algı yaparak kendi Devletini eleştirmek kimsenin haddi değil bunu 1999 yılında bize zaten yaşattılar.O zaman Devlet vardı yönetim yoktu burda yazılanlar hakikaten nefret söylemleri ile dolu yok kimse böyle ölümü haketmiyor diye yazanlar var ya ölümün nerede nasıl olacağı için senetmi imzalandı kadere iman etmeyen bir toplum olduk gitti vallahi yazık billahi yazık biz bu kafalar ile toplum değil birlik olamayız

Bak ne güzel bugünü eleştirenleri topa tutarken sen de 99u eleştiriyorsun ama.

Derdiniz devlet değil bunu biliyoruz.

Saz sizde siz çalıyorsunuz biz de dinliyoruz.

Evet afet büyük ama insanların canı yanıyor.

Öyle 1000km öteden hersey yapılıyor devleti eleştirmeyin demek kolay ki devleti değil hükumeti eleştiriyor insanlar. Sizin Tepkiniz de buna zaten.

Gün birlik olma günü.

Hükumeti de muhalefeti de yemişim.

Tek derdim oradaki insanların en az hasarla bunu atlatabilmesi.

Devlet dediğin şey benim için var.

Milletim ben...

• Canımız yanıyor arkadaşlar canlarımız yanıyor olanla ölüme çare yok. Kaos ortamı her zaman işleri daha çok zora sokar. Hava şartları iki kat zorlaşıyor herşeyi. Allah yardımcımız olsun. Forumdan bir iki arkadaştan haber yok hala çok üzgünüm inşallah haber gelir. 😞😞😞

japonya da 2011 yılında 20.000 kişi depremden ve tsunamiden vefat etti.Araştırmalarınızı iyi yapın arkadaşlar.Doğal afetleri fazla hafife almamak lazım.

7.4 değil 7.7 zaten depremin şiddeti. Böyle sayılarla anlam aramaya gerek yok.

Sizin yazdığınıza gelince. Dinle hiç alakası yok ne demek? Dine inanan insan için din hayatın anlamıdır. Hayat, ölüm gibi mevzular elbetteki din ile alakalıdır.

Kader konusu zaten apayri bir mesele. Başımıza gelen her şey kaderimizdir, imtihanımızdır. (Dine inananlar için konuşuyorum)

Müslümanlara düşen tedbirini alıp gerisini Allah'a bırakmaktır.

Binalarımızı sağlam yapmaliyiz, malzemeden çalmamalıyız, yönetmeliklere uymalıyız. Kul hakkı yememeliyiz. Gelişen teknolojilere uygun evler yapmaliyiz. Gerekirse kendimiz teknolojiye yatırım yapip gelistirmeliyiz. Fay hatlarinin üzerine evler yapmamalıyız.

Zaten bunlar dinin de emrettiği hususlardır.

Acizliğimizi görüp bu olaylardan ibret alıp gereğini yapmalıyız.