Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bence korkulacak birşey yok ara ara deprem olması iyi birşey hiç deprem olmadımı gazlar dağılmadı mı daha korkulacak bir olay oluyor

hıc bır alakası yok.gaz dağılması ne demek onu zaten hıc anlamadım..1.5 lık depremcık yok hukmundedır zaten

• son depremlerden sonra paranoya oldu millette 4 ün altındaki depremlerin hepsi hergün olan olağan depremlerdir 4 ün üstüne çıkarsa orda bir bit yeniği vardor

• hıc bır alakası yok.gaz dağılması ne demek onu zaten hıc anlamadım..1.5 lık depremcık yok hukmundedır zaten

Hocam ilk başta bence yazdım kesin bir bilgi gibi yazmadım zaten sıkıntı yok o zaman gaz dağılımını bir yerde okumuştum o yüzden dile getirdim ;)

• Boğazda olan depremler 99 yılından beri zaten önemle izlenmeli ve izleniyor. Çünkü artık bu faylarda enerji birikti ve zamanı geldi. Bugün yada yarın bir kırılma olacak. Ama her mikro deprem veya kümelenme sonucu büyük bir deprem gelecek kaide yok. Şayet bu bölgede geçmiş senelerde kümelenme oldu ve söndü. O zaman büyük deprem olmadı. Panik yapmaya şuanlık gerek olduğunu sanmıyorum sakin olunmalı.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Boğazda olan depremler 99 yılından beri zaten önemle izlenmeli ve izleniyor. Çünkü artık bu faylarda enerji birikti ve zamanı geldi. Bugün yada yarın bir kırılma olacak. Ama her mikro deprem veya kümelenme sonucu büyük bir deprem gelecek kaide yok. Şayet bu bölgede geçmiş senelerde kümelenme oldu ve söndü. O zaman büyük deprem olmadı. Panik yapmaya şuanlık gerek olduğunu sanmıyorum sakin olunmalı.

işte yanlış biliyorsunuz silivriden adalara kadar mikro deprem çok azmış ve bu 26 eylülden itibaren başladı programı atınc bilgilenirsin. Bendr celal şengörden gördüm

Einmal editiert, zuletzt von Soykan T. ()

• işte yanlış biliyorsunuz silivriden adalara kadar mikro deprem çok azmış ve bu 26 eylülden itibaren başladı programı atınc bilgilenirsin. Bendr celal şengörden gördüm

Kandilli geçmiş depremlerden bulup bakacağım kaç tane mikro deprem olmuş geçmişte bakayım.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Neden adalar fayı sıkıntılı? Neden adalar fayında küçük micro depremler bizi korkutuyor?

Çünkü; Herkesin de bildiği gibi 99 da Ağustos ayında 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ve bu deprem KAF( Kuzey Anadolu Fayın)'da meydan geldi. Aslında ilk olarak bu depremin öncesine gidelim, Çok eski yıllardan belli süre gelen bir sürgünün bir parçasıydı, ilk olarak Erzincan da 1939 yılnda 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve fitili ateşledi.

4b9a5663d7939ed5dc9178c.jpg

Sonra ardından Tokat'ın Niksar ilçesinde 1942 yılında 7.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Peki neden oldu Çünkü 1939 yılnda Erzincanda olan deprem enerjisini batıya iletti ve patlağı Niksarda verdi.

da050af8a6e74f5db5602.jpg

Sonra akıllara bir soru geldi, o zaman bu fay enerjisini şimdi yine batıya vericekti bu seferde Çankırı'da enerjisini tam 8 sene sonra 1951 yılında 6.9 şidettinde boşalttı.

ae471d4a344e23f951.jpg

Bu sürgün batıya doğru ilerledi

Sırasıyla;

Abantda 1957 yılında 7.1

Adapazarında 1967 yılında 6.8

İzmit Gölcükde bilinen 1999 yılında 7.5

Şiddetlerinde depremler meydana geldi.

fe0a3f74325.jpg

Haritada da net belli oluyor;

2dc5a0038c5173b.jpg

Peki şimdi sırada neresi var birde siz düşünün?

Mantığı anlayan elbet Marmara diyecektir. Çünkü 99 depremin den sonra enerjisini marmaya devretti fay. Peki bu Marmara'da KAF üzerinde bulunan ve en eski olan deprem ne zaman olmuş isterseniz bir ona bakalım!

1963 yılında 6.3 büyüklüğünde Adalar fayında meydana gelmiş. Hem kendisinin baya bir biriktirdiği enerji var, hemde bu 99 dan sonra üstüne binen enerjiyi düşününce insan işin içinden çıkamıyor bu yüzden!

O yüzden Marmara'da kesin deprem olacak deniyor.

O yüzden adalarda küçük micro deprem bile insanın içini titretiyor.

O yüzden hemen telaşlanmaya başlıyoruz.

Yani bu durum sıkıntı arkadaşlar. Ben demiyorum bunu Prof. lar diyor. Yani burada olan bir micro deprem bile bizler için çok önemli. Evet haklısınız, diyebilirsiniz 2 yada 1 büyüklüğünde bir depremin neyini inceliyorsunuz neden bu kadar üstüne düşüyoruz diye, işte bu yüzden. Umarım ne demek istediğimi anlamışsnızdır.

4c006359731e51fd3.jpg

Buda işte bizi tedirginleştiren micro deprem. Ama çok üstüne düşmeye elbet gerek yok her an böyle depremler olabilir. Lakin bir kümeleşme olursa o zaman tedirgin olur insan.

3300ca9686843735cf2.jpg

İnşallah kümelenme olmaz diyelim, rabbim bizim için hayırlısını eylesin.

Hepinize iyi günler,

Kalın sağlıcakla.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Her depreme endiselenirseniz hayat gecmez, mikrodepremlerin onem arz etmesi icin belli bir sayiya ulasmasi bile yetmiyor.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Her depreme endiselenirseniz hayat gecmez, mikrodepremlerin onem arz etmesi icin belli bir sayiya ulasmasi bile yetmiyor.

Kesinlikle hocam çok doğru söylüyorsunuz. Şuan bir kümelenme olmadı, ama olursa insan endişelenebiliyor. Bakalım hayırlısı, rabbim hepimizi korusun.

İyi günler...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• 5.8 lik Silivri depremi öncesinde havadaki bulutlar seyrek ve sık olmakla beraber nokta nokta duruyordu şuan aynısı Gebze semalarında var şuan depremle alakası varmı bilmiyorum ama zihnime işlemiş bir kere aklımda takıldı

Aynen öyle ayrıyetten Kümelenmeden daha tehlikeli olan şey microdepremlerin fay hattı boyunca sıralanmasıdır.

Mesela kandilli'deki son deprem ;

-.- 1.9 -.- ASAGICAMURDERE-CAYIRLI (ERZINCAN)

Erzincan/çayırlı Erzurum/aşkale arasındaki kesimin (fayın'da) sismik boşluk konumunda olduğunu biliyormusunuz?

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()