Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Baba Vanga yaşasa bu ne biçim kahin derdi ^^

• Ben şunu sormak istiyorum müsadenizle, bugün sabah saatlerinde ege denizinde olan depremden sonra şuan bile bir çok deprem gerçekleştiğini görüyoruz, bunlar normal hareketler, peki marmara denizinde olan hareketlenme sonrası neden bu kadar peş peşe hareketlenme olmadı, bu durum iyi mi, kötü mü?

YAŞAYANLAR, ÖLÜLER BİRDE DENİZCİLER VARDIR.

• Ben şunu sormak istiyorum müsadenizle, bugün sabah saatlerinde ege denizinde olan depremden sonra şuan bile bir çok deprem gerçekleştiğini görüyoruz, bunlar normal hareketler, peki marmara denizinde olan hareketlenme sonrası neden bu kadar peş peşe hareketlenme olmadı, bu durum iyi mi, kötü mü?

Depremlerden sonra 4-5 gün artçıların sayısı zaten 200'ün üzerindeydi. Hatta aynı bölgede hala günde birkaç kere depremcik oluyor. Akdeniz'deki o bölgedeki hareketlilik az bile kalıyor şu an.

Daha na kadar hareket beekliyorsunuz, sadece ilk 24 saatte 150'den fazla artçı deprem oldu, neredeyse 1 haftadan fazla devam etti hala da ara ara hareketli.

• Marmara’daki depremin ardından bu büyüklükteki depremde olması muhtemel artçılar ilk 24 saat daha yoğun olmak üzere zaten gerçekleşmiştir. Bu açıdan herhangi bir durum yok. Küçük ölçekli depremler Marmara’da daha geniş aralıklarda devam ediyor eder. Bunlar olağan hareketlerdir. Mesele 4.7’den sonra 5.8’in gelmesiydi. Belki de Marmara 20 yıl sonra ilk kez ana şoka teşebbüs etti. Yani o deprem 5.8 değil 7’de olabilirdi. Olaya böyle bakmak lazım. Ve süreci takip etmek lazım.

• Semih Hocamızın da paylaşmış olduğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Anabilim Dalı’nın hazırladığı rapordaki ifadelere de dikkat edecek olursak bu depremin odak mekanizma çözümü itibariyle sürpriz olduğu ve depremin ana fayla farklı mekanizmaya sahip ve büyüklük olarak 5.8’e ulaşmış olmasının Marmara fayı üzerinde ‘rastlanır bir durum olmadığı’ belirtilmiş. Bu bence üzerinde düşünülmesi gereken çok önemli bir husus. Konu bazı profesörlerin konuşmaları gibi 20 yıllık ezberlerle anlaşılacak bir konu değil. Geçen hafta da söyledim bu deprem çok önemliydi. Belki tüm ezberleri bozdu. Belki tetikleyici oldu ama bunu biz şu an bilmiyoruz. Bunu süreç gösterecek. İhtimaller ihtimaller bu böyle gider.

• Semih Hocamızın da paylaşmış olduğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Anabilim Dalı’nın hazırladığı rapordaki ifadelere de dikkat edecek olursak bu depremin odak mekanizma çözümü itibariyle sürpriz olduğu ve depremin ana fayla farklı mekanizmaya sahip ve büyüklük olarak 5.8’e ulaşmış olmasının Marmara fayı üzerinde ‘rastlanır bir durum olmadığı’ belirtilmiş. Bu bence üzerinde düşünülmesi gereken çok önemli bir husus.

ciddiye alınmayan Şener Üşümezsoy'un son açıklamaları ile örtüşüyor aslında.

Kendisi de zıt yönlü bir fay oluşumundan bashedip marmara fay haritasının çok eksik olduğunu belirmtişti.

• Eşlenik faylanma doğrultu atımlı fayların çoğunda görülür kaliforniya depreminden sonra yazdıklarım ve sonrasında gelen 6.4m’ün tetiklediği 7.1m’lik deprem

Diyeceğim ilk defa rastlanan bir olaymış gibi lanse edilmiş bu faylar genelde birden fazla oluyor 5.8 değil 6.5’luk bile üretebilirdi gelişen fayın uzunluğuna göre .

Artçı dağılımın ters yönde gelişme sebebinide geçen gün açıkladım şuan için anormal bir durum yok kaliforniya depremindeki gibi ana segment üzerinde belirgin bir hareket olmadı.

Bu tabi ana segment kırılmaz gibi algılanmasın zaten beklenen bir deprem illa göstererek gelicek diye birşey yok.

Kahramanmaraş ‘a ayrı dikkat çekmek istiyorum türkoğlu/gölbaşı segmentinde 15 bar’lık bir enerji mevcut olası istanbul depreminden önce Kahramanmaraş yerle bir olursa şaşırmamak lazım. Olası depremin büyüklüğü 7.4-7.7 arasında olacak..

• Hocam kahramanmaraşı biraz daha açar mısınız ? Orada büyük bir deplem beklentiniz mi var

• PergamoN hocam hatırlarsanız Haziran Temmuz gibi en öncelikli üç bölge tahminlerinizi sormuştum , İlker hocamız , Baybars Hocam ve siz cevap vermiştiniz

O ara Güney Ege’de sarsıntılar vardı ve Bingöl tarafı listenizin başındaydı , geriye dönük mesaj bulmak vakit alıyor malum.

Ama kendi yazdığımı hatırlıyorum

1- Hatay Maraş Adıyaman hattı

2- Marmara

3- Güney Ege civarları demiştim

Sizin öncelik sıranız değişti mi (aciliyet büyüklük ve enerji birikimi açısından )

İlk üç açısından aynı noktada mısınız