Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @4 Şubat

Hocam,

Teorikı olarak, bir yapıyı oluşturan elemanlar hareketsiz iseler, bu üzerlerine uygulanan kuvveti başka yön ve elemanlar üzerine dağıtamadıkları

için risk oluşturur.

Mesela bir ev inşa ederken,kolon ve giriş sistemlerinin "çalışması" öngörülür ki, çeşitli sebeplerle oluşan yükleri kendi üzerinden diğer elemanlara aktarabilsin.

Şimdi plaka hareketlerini düşünün. Arabistan plakası,Anadolu plakasının altına girip hareket ediyor. Bu esnada Anadolu plakası zayıf yerlerinden

kırılıyor.Bu altına girme devam ettikçe, Anadolu plakası üzerinde hareket bekleriz. Hareket olmaması, plakaya binen yük dağıtılamadığı için büyük depremlerin yine teorik olarak habercisidir.

Uzun lafın kısas;

EVET, RİSK İÇEREN BİR DURUMDUR.

• Capt. Sezer

Merhaba;

Göreceli olarak evet ama yerküre üzerinde oluşan çekim etkisi o kadar küçüktür ki genelde göz ardı edilir.

Dünya üzerinde plaka hareketlerine bağlı olarak bir ka günde bir 6 ve 6 üzeri depremler oluyor. İstatistiksel olarak her ay 7 - 7,5 büyüklüğünde bir deprem oluyor.

Bu deprem sıklığının bir güneş - ay- mars- venüs tutulması, bir hizaya gelmesi ile çakışması tamamen tesadüftür.

Bunu çok fazla kaale almayın. Sorun yok :)

Selamlar

• Teşekkür ederim hocam bilgi için çok sağolun..

YAŞAYANLAR, ÖLÜLER BİRDE DENİZCİLER VARDIR.

• @4 Şubat

Evet öyle bir beklenti var. Ama ben KAF hattından ziyade, Doğu Anadolu Fay hattından endişeliyim.

Orada riskin azalması için nispeten fayın üretebileceği orta büyüklükte bir deprem olmqsı gerekli ki şahsi beklentim 6 civarları.

Eğer bu olmazsa benim açımdan her zaman risk faktörü olacaktır.

KAF hattının riski ise, oluşturacağı depremin büyüklüğüne göre Doğu Anadolu fayından düşük. Ama İstanbul merkezli düşünürseniz, yaratacağı

yıkım ve ekonomik anlamda maliyetleri tabi ki korkunç olacaktır.

İyi akşamlar

• Güney kaliforniya depreminin artçı dağılımları eşlenik faylanmaya işaret ediyor. ramazan demirtaş hocamız dahil birçok yabancı jeolog benzer düşüncede.

EO60Rv.png

Geçmişteki bazı eşlenik faylanmaya örnek depremlerin kırılmaları aşağıdaki gibi;

yGoD6M.png

Artçı dağılımlar 1987 East chiba ve 1997 Kagoshima depremlerine benzerlik göstersede ana şok ,kesişimde meydana gelmemiş gözüküyor bunun tahmininde bulunmak uzmanlık gerektirsede amatör bir araştırmacı olarak 1987 Superstition Hills depremine daha çok benzerlik gösterdiği kanaatindeyim anaşok değerinde veyahut biraz daha aşağısında 6.2/6.1m civarında bi deprem daha kırılmaların meydana geldiği bölgenin başka bir kesiminde meydana gelebilir.

Eşlenik faylanma ülkemizde en belirgin karlıova/bingöl arasındaki kesimde görülüyor en yakın deprem örneği ise 2005 karlıova depremleri ;

12 Mart 2005 Cumartesi günü saat 09:36’da Karlıova (Bingöl) merkezli 5.7 büyüklüğünde orta büyüklükte bir deprem meydana gelmiştir. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün (KRDAE) ilk depremden sonrası için yoğun artçı dep- remlerin meydana gelebileceğini ve bu depremlerin büyüklükleri için 4.0 ile 4.7 arasında olabileceğini açıklamıştır. Bu depremin henüz hasar tespit çalış- maları yapılamadan aynı bölgede biri 14 Mart 2005 pazartesi günü saat 03:55’te 5.9 büyüklüğünde diğeri 23 Mart 2005 çarşamba günü saat 23:44’de 5.5 büyüklüğünde olmak üzere iki deprem daha meydana gelmiştir. Bu depremler, başta Bingöl, Erzurum, Elazığ ve Muş’ta olmak özere çevre il ve ilçelerde de hissedilmiştir. Bölgede son üç yıllık bir dönemde biri afet boyutunda olmak üzere üç yıkıcı deprem yaşanmıştır. Kandilli Rasathanesi verilerine göre Türkiye’de meydana gelen 5 ve daha büyük depremlerin ortalama periyodu dört ay’ken karlıova ana şok değerinde 3 büyük depremi çok kısa sürede yaşamıştır.

Edit: anaşok kesişimdemiş (çözümlemelerde) haritalarda daha ortada gibi görmüştüm ben devamı nasıl gelişecek bakalım en büyük artçı 5.4m olarak kayıtlara geçti

Edit2: Kaliforniya depremleri tam gaz devam ediyor eşlenik faylanma net şekilde gözükmekte

Eşlenik faylanma depremine bir örnek daha vereyim 2005 sığacık körfezi/seferihisar depremleri ;

Bölgede 5.7m anaşok sonrası 5.9m (2 adet) olmak üzere bir adet daha 5.7m deprem meydana gelmiştir toplamda ise

4 adet 5.0/5.9

22 adet 4.0/4.9

454 adet 3.0/3.9

359 adet 2.4/2.9 (toplamda 839 )

10 günlük süre içerisinde ise +3500 deprem meydana gelmiştir.

2 Mal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• ABD'nin Kaliforniya eyaletinin güneyinde 6,9 şiddetinde deprem meydana geldi. Öte yandan iki gün önce Kaliforniya'da 6,4 şiddetinde bir deprem daha meydana gelmişti.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Birer gün arayla 2 büyük deprem hemen hemen aynı yerde. Ardından artçıları da büyük bir şekilde ufalarak sürüyor gerçekten çok ilginç bir deprem furyası. Tsunami beklentisi yok.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• San Andreas üzerinde değil sanırım ama San Andreas'ın güçlü yerel dallanmalarından birinde olmuş gibi görünüyor.

Tabi ileriki zamanlarda gün içinde netleşir durum.

Ama bu depremler beklenen 8 büyüklüğünde bir depremin de öncüsü olabilirler.

Dikkatle takip edilmeli.

Benim ilgimi çeken kısım ( Narsil Hocam dikkatinize ^^) CASCADİA Zonu. Şu anda Oregon eyaleti tarafları sessiz gibi dursa da,

Zonun diğer ucu olan Kanada batı sahilleri bu aralar hareketli. En son Kanada Vancouver'de 6,2 oldu ki, bu Cascadia'nın aslında

kendi içinde bir hareketliliğe sahne olduğunu gösterir.

Ben hala takip edilmesi gereken kısmın Cascadia Zonu olduğunu düşünüyorum.

iyi günler dilerim.

• Ilker Gunebakan katiliyorum hocam benimde beklentim cascadia zonunda, bu depremlerde o bolgedeki stresi arttirabilir, dikkatle takibi lazim tum pasifik sahilleri ciddi risk tasiyor

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Valla bu sayfada birkaç gündür konuşulan Batı Amerika depremi 7.1 şiddetinde gerçekleşmiş, ciddi bir uyarı bu , burada isabetli konuya odaklanan tüm arkadaşları ve ençok ilker.gunebakan , Narsil hocam ve özellikle şiddetini bile tahmin eden @4Şubat hocamızı kutlarım

Sosyal-siyasal-ekonomik-güvenlik her alanda karmaşık halde olan dünyamız aslında çok daha can alıcı konu olan Tektonik anlamda da karmaşık ve pek iç açıcı değil maalesef durumlar

Allah sonumuzu hayreylesin

• Cold.EFso

Hocam şimdi yerküre üzerinde bir sıkıntı var :)

Daha doğrusu sıkıntı değil tabi, Gezegenin doğal bir süreci bu.

Nedir? diye sorarsanız;

- Teorim, magma hareketlerinin dinamiklerinin değişmesi diye düşünüyorum. Olası sebepleri ise, büyük olasılıkla dünyanın eğimindeki çok küçük olsa bile

yaşanan değişiklik ( 11.Mart.2011 Japonya 9,1) Bu depremle mesela Japonya anakarası 2,4 metre kaymış ki bu yerküre üzerindeki kayaçların yer değiştirdiğinin bir göstergesi.

- İkincisi dünya gezegeninin yaşadığı manyetik değişim ki yine metal eriyiği esaslı magma bu değişimden atkileniyor.

İşte bu sebepler, magma hareketlerinin dinamiğini, yerküre üzerinde ana plakaların hareketlerini değiştiryor.

Buda yeni volkanik faaliyetler, eski sönmüş sistemlerin hareketlenmesi, öngörülemeyen depremler gibi etkilere yol açabiliyor.

Bu süreçte 3 tane ciddi korkum var açıkcası.

- Ege Denizi ( daha doğrusu Akdeniz Havzası)

- Cascadia Zonu

- Alaska

Bunlardan ilki bizim coğrafyamızı, diğerleri tüm dünya yapısını etkileyebilecek hareketler.

Milyarlarca yıllık süreçte denk geldiğimiz döneme bak Hocam :)

Selamlarımla

• Cold.EFso hocam PergamoN u unutmayalim cok degerli bilgiler paylasti ve paylasiyor, bu konu bilimin konusuldugu ve herkesin guzel seyler ogrendigi bir konu, ben ilker hocam burada varken tesekkuru kabul edemem onun bilgileri cok daha degerli ve iyi..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• San Andreas fayı kırılacak belki de kim bilir.

Yalnız istatistiklerden yola çıkarak bu sene deprem senesi olacak diyen twitter hesabı cidden iyi bildi. Büyük deprem(7+ magnitude) sayısı ortalamaların üzerinde kapanacak gibi görünüyor.

• Narsil

Estağurullah Hocam,

Bir bilgi paylaşma platformu olarak, elimizden geleni yapıyoruz.

PergamoN kardeşimizin detay paylaşımları konusunda haklısınız

Ucundan tutan herkesin ellerine sağlık olsun.

Not : Bu arada sizde gayet iyisiniz, o kadar alçak gönüllü olmayın :thumbup:

• Benim bu konuda bilgim yok. Sadece gözlemciyim. Ama kaliteli bilgiye sahip arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bilgilendirmeleri ile bu konuya karşı ilgim arttı...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• estf hocam sizin yaninizda bizimki colde kum tanesi misali, uzmanlik alanimiz degil ancak elimizden geldigince paylasiyoruz, bu konuda sizin ve pergamonun bilgileri daha ışık tutucu..

• Storm Chaser

San Andreas fay aslında tarihsel cevrimini doldurmuş ve her an kırılabilecek bir fay.

Açıkçası kendi adıma her an bir kırılma bekliyorum.

Fakat Los Angeles daha doğrusu kırılan faydan etkilenecek coğrafya, oran vermek yanlış bile olsa %80 - 90 bu depreme hazırlıklı.

tek katlı konutlar, deprem dayanıklılığı yüksek çok katlı yapılar, güçlendirilmiş kamu yapıları, köprüler, yollar vs.

Ki bu fay kırılırsa beklenen en kötü büyüklük 8,0 olacaktır. ABD yönetimi zaten hesaplarını bu büyüklüğe göre yapıyor.

Çoğu yer de okuyorum, eğer San Andreas kırılırsa, ABD kesinlikle çok zorda kalır diye yorumlar var. Ben bunlara katılmıyorum.

Zaten bir kısım olumsuzluklar haricinde adamlar hazırlıklı.

Esas sorun Cascadia zonu. Eğer bu zone harekete geçerse, işte bunun meydana getireceği yıkım ile ABD başa çıkamaz.

ABD'nin yaptığı tüm deprem çalışmaları aslında San Andreas için değil, Cascadia zonu için.

Hatta yukarılarda yazdım, ABD devlet ve bilim adamları San Andreas fayına yan gözle bakarken, esas dikkatleri Cascadia zonu üzerinde.

Yukarılarda Narsil Hoca'nın attığı bir National Geographic belgeseli var. İzlenmesini şiddetle tavsiye ediiyorum.

Selamlarımla