Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bir yerde 1999 depreminin önceki kayıtları verilmişti hatırlamıyorum geçen sene izlemiştim bir programda öncesinde hiç deprem olmamış ki bende buna katılıyorum çünkü 1999'da deprem olduğunda biz ne oluyor demiştik ailemle bir çok kişi öyle demiş zaten.

Anneme sordum 1997 olabilir evet dedi. O da geceydi hatta dedi. Öyle şiddetli bir deprem değildi bi gitti geldi işte dedi ama okulda bahsedilmişti. Marmarada olmamıştır belki sadece istanbulda hissedilmiştir.

1997 deprem diye aratınca şu link çıktı ama bilgi yok. Sadece başlıkta var.

https://www.sacitaslan.com/mar…iyorum-demis-haberi-52695

• Üşümezsoy, Tuzla önünden adalar açıklarından uzanan fayı doğrusal faya dahil etmiyor çünkü düşey fay olduğunu belirtiyor. Konuşmalarında hep bundan bahsediyor ama spikerler veya sunucular tamam da bu fay bahsedilen doğrusal faya dahil olmayabilir ama deprem üretmeyecek mi sorusunu sormuyorlar. En azından ben karşılaşmadım. Büyüklük ve süre olarak doğrusal kadar yıkım gücü olmaması nedeniyle mi bu fayı işin içine katmıyor bilmiyorum. Ama tahminim şu, 8 veya 7,4 deprem bekleyen bazı uzmanların savını çürüyecek olması nedeniyle bu itirazda bulunuyor. Üşümezsoyun eksik yanı çok bilse bile anlatmada sıkıntı yaşaması.

• arch87 1 adet olmuştur daha sonra 99 depremi gerçekleşmiştir bu raslantıda olabilir.

iran/ırak depremlerinin gerçekleşme süresi ve büyüklüğü gereği normal depremler değil bölgedeki gerilmenin işaretiymiş aslında haberci depremler olarak nitelendirilebilir.

Tabi 7.2’nin geleceğini kimse bilmiyordu

Senpai teşekkür ettim bende tek tek elle çıkarıyordum :)

güney kollardaki depremler çok göz ardı ediliyor bunu anladım.Özellikle bandırma(kuşgölü) civarı ve gemlik körfezi en aktif yerlerin başında geliyor.

Tek tek incelediğim için diğer (genel) depremlerede göz attım;

Muğla/bozalan,çiftlikköy civarındaki +5m depremler hep seriler halinde gelişmiş (birden fazla)

Ankarada deprem olmaz derler 5.7m ankara/bala depremi mevcut ve bu depremlerde ay-yıl aralıklarla deprem serileri halinde gelişmiş 8-10 adet +4.5m

Ramazan demirtaş tarafından 1996 yılında sismik boşluk konumunda olduğu belirtilen Erzurum/aşkale,

Kahramanmaraş/andırın,türkoğlu çevresinde etkili +5m depremler mevcut

arch87 öncü deprem kavramı hala bilinmemezliğini koruyor gerçekleşen bir depremden sonra aynı lokasyonda daha büyük bir deprem meydana gelirse diğer deprem öncü olarak adlandırılır.

Başka türlü öncü/anaşok/artçı sınıflandırılması yapılamıyor.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Üşümezsoy, Tuzla önünden adalar açıklarından uzanan fayı doğrusal faya dahil etmiyor çünkü düşey fay olduğunu belirtiyor. Konuşmalarında hep bundan bahsediyor ama spikerler veya sunucular tamam da bu fay bahsedilen doğrusal faya dahil olmayabilir ama deprem üretmeyecek mi sorusunu sormuyorlar. En azından ben karşılaşmadım. Büyüklük ve süre olarak doğrusal kadar yıkım gücü olmaması nedeniyle mi bu fayı işin içine katmıyor bilmiyorum. Ama tahminim şu, 8 veya 7,4 deprem bekleyen bazı uzmanların savını çürüyecek olması nedeniyle bu itirazda bulunuyor. Üşümezsoyun eksik yanı çok bilse bile anlatmada sıkıntı yaşaması.

O fay olu gibi hic sesi cikmiyor. Ben olmeden kirilmaz diye dusunuyoda olabilir.

• Buradan baktığımda 21 ekim 1997 saat 10.49'da 4.2'lik bir Sakarya depremi var. arch87

https://deprem.afad.gov.tr/depremkatalogu

Yine buradan bakınca 17 Ağustos'tan 5 ay ve 1 ay öncesine kadar Çankırı Çerkeş ve Orta ilçeleri arasında depremler olmuş.14 Eylül'de olan depremlerle aynı yer neredeyse.Ardından 5.8'lik deprem geldi.Sizin için geçmiş depremlere bakınca bunu gördüm aklıma takıldı şimdi ileri aylarda daha büyük bir deprem gelebilir mi diye?

• Buradan baktığımda 21 ekim 1997 saat 10.49'da 4.2'lik bir Sakarya depremi var. arch87

https://deprem.afad.gov.tr/depremkatalogu

Yine buradan bakınca 17 Ağustos'tan 5 ay ve 1 ay öncesine kadar Çankırı Çerkeş ve Orta ilçeleri arasında depremler olmuş.14 Eylül'de olan depremlerle aynı yer neredeyse.Ardından 5.8'lik deprem geldi.Sizin için geçmiş depremlere bakınca bunu gördüm aklıma takıldı şimdi ileri aylarda daha büyük bir deprem gelebilir mi diye?

2000’de orta depremi gerçekleşti zaten kaf’dan bağımsız bir hat orası sanmıyorum bi bağlantı olduğunu depremin artçı dağılımdan kaf’la ilişiği olmadığını anlayabilirsin :)

• arkadaş şuan marmarada olan bizim hissetmediğimiz depremlerin olması normal mi yoksa 5.8 lik depremden öncede oluyormuydu öğrenebilir miyim

oluyordu..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 958833eda.png

Bunu demiş ben başka bi yerden okumuştum böyle yazmıyordu olsun gene boş konuşmuş;

Depremin Büyüklüğü : 7.2

Enlem-Boylam : 40.768 Kuzey-31.148 Doğu

Odak Derinliği (h) : 14 km.

Faylanma Mekanizması : 1. Düzlem : 276/59/-167

2. Düzlem : 179/79/-32

Yüzey Kırığı : karada gözlenen 45-50 km.

Maksimum Yanal Atım : 1)-4.20 m. Düzce fayı doğu ucunda

2)-5.40 m. Düzce güneyi

3)-Batı ucunda, sağ yönlü yanal atım miktarı: 3 m.

4)-Eğim-yönlü düşey atım: 2.5 m.

5)-Doğu ucunda: sağ yönlü yanal atım miktarı:4.20m.

12 Kasım 1999 Düzce Depremi, Düzce fayının hareketi sonucu oluşmuştur.

73 km. uzunluğunda olan bu fayın 30 km.lik batı bölümü 17 Ağustos 1999 depreminde kırılmış bulunuyordu. 12 Kasım 1999 depremi ise fayın 43 km. uzunluğundaki doğu bölümünün kırılması sonucunda oluşmuştur.

Bu deprem, 17 Ağustos 1999 depremine neden olan KAF'ın kuzey kolunu oluşturan fayların en doğusunda bulunan segmenti üzerinde gerçekleşmiştir.

12 kasım 1999 depremi, 17 Ağustos 1999'daki kırılmaların Düzce fayının doğu bölümünü tetiklemesi sonucu gelişmiştir.

Deprem kırığının doğu bölümünü sağ yönlü doğrultu atımlı, Efteni gölü bölümü ise oblik faylanma mekanizmasını yansıtır. Kırık üzerinde ölçülebilen maksimum sağ yönlü yer değiştirme 410+/- cm., eğim atım ise 300 cm. dolayındadır.

MTA-Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanan 17 Ağustos 1999 Depremi sonrası Düzce Alternatif Yerleşim Alanlarının Jeolojik İncelemesi" adlı raporda, Adapazarı-Düzce arasında deprem riski artan faylar olarak Düzce fayının doğu bölümü ve Hendek arasında deprem riski artan faylar olarak Düzce fayının doğu bölümü ve Hendek fayı öngörülmüştü. 12 Kasım 1999 depremi ile Düzce fayındaki beklenti gerçekleşmemiştir