Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • En son 1509 da olmus yanlis bilmiyorsam. Az olmasa gerek.

1509 depremi çok muallakta bir konu. Değişik yorumlqr yqpılıyor konu hakkında ama

ben Marmara fay segmentleri ile beraber ( tabi gecikmeli olabilir) Ganos, Saroz ve Bursa segmentlerninde kırıldığını düşünüyorum.

Bu konuda ciddi problemlerimiz var Türk bilim dünyası olarak ( tabi işin içi,nde merkezi yönetimde var)

Mesela toprak ve kaya yapılarından kesitler alınarak bazı bilgilere ulaşılabiliyor. Ama bizde bu çalışma yok.

çok basit bir örnek vereyim sizi. Kumburgaz da çalıştığım firmanın bir işi için hafriyat çalışması sırasında basitçe toprak oluşumlarından filan yola çıkaraki 1500 - 1600'lü yıllarda çok büyük yangınlar olduğunu görmüştük.

Patronumuz bu konulara çok meraklı olduğu için araştırdık ama İTÜ, YILDIZ, BÜ gibi üniversitelerimizin hiç birinde bırakın arşivi filan, böyle

bir çalışma bile yoktu.

Şimdi konunun bir de başka yönü var. Merakınızı çok iyi anlıyorum ve bende aynı duygular içindeyim ama ne yazık ki hiç bir üniversite, bilim adamı

bu fay sistemlerinin yerlerini filan detaylı şekilde BİLMİYOR:

Herkesin ellerindeki haritalar ciddi revizyona muhtaç haritalar.

Bu depremden sonra ana deprem, artçıları gibi konulardaki belirsizlikler, olayın karmaşık olmasından çok, bilginin eksik veya hatalı olması kaynalı.

O bakımdan benim düşüncem tabi, detaylı değerlendirmeler için bir süre beklemek ve temkinli olmak

• Deminki soruma pek cevap alamadım Baybars Hocam dışında ama şunu da sorayım

Korkmadan sorayım

Beklenen İstanbul depremi 7’nin altında olamaz deniyor çoğu hocalar tarafından

Tamam anladık da

Kaçtan fazla olamaz Hocam

Maksimum kaç olabilir?

7.8 imkansız diyebilen var mı mesela

• Celal Şengör, fay boydan boya kırılırsa en fazla 7.6 olur dedi geçen gün yayında.

• Fay boydan boya kırılırsa en fazla 7.6 deniyor. Eğer sadece kumburgaz segmenti kırılırsa 7.1-7.2 gibi olur deniyor. Tabii 7.6 ile 7.1 arasında büyük fark var hem deprem süresi hem sarsma şiddeti açısından

• Cold.EFso hocam çınarcık çukurundan-mürefteye kadar ki hat tekte kırılırsa 7.8 i görürüz.

Buarada tarihsel depremler konusunda çok fazla bilgi eksiği var, Ilker Gunebakan hocamın tarif ettiği bir analiz var, bunu mesela ABD liler cascadia zonu için yapmışlar, topraktan belirli bir derinlikten 2 şer metrelik boru şeklinde kalıplar alıp bu kesitleri inceliyorlar ve ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Açıkçası ne 1509 ne de 1766 depreminde marmara denizinde hangi fay segmentlerinin kırıldığı ile ilgili kesin bir bilgi yok sadece yazısal olaylar var.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Celal Şengör beklenen depremin Silivri ile Küçükçekmece arası bekliyormuş ve bu fayda mikrodeprem bile olmuyor fay kitlenmiş durum da dedi

La Galibe İllallah

• Cold.EFso ben şahsen büyük depremde İstanbul olarak en az hasar olmasını düşündüğümüzde Silivri'nin biraz batısı Tekirdağı'nın doğusunda olsun derim, değerli dostum.

2. sorunun cevabı olarak'ta; olası büyük İstanbul depreminde geçen gün televizyonda bir hoca 7.9 a kadar yolu var demişti. Ama hangisi dedi hatırlamıyorum ?

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Unuttuğumuz birşey var tekirdağ segmentini işaret ediyorsunuz ancak oradaki deprem sadece istanbulu vurmaz çanakkale balıkesir tekirdağ 1. derecede etkilenirler ve maalesef kayıp yine benzer sonuçlara denk gelebilir

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 1509 depreminde deniz tabanı heyelanı nedeniyle oluşan deprem dalgalarının surları aşıp arka tarafa sıçradığı söyleniyor. Yapılan araştırmalarda da bu bölgede deniz kabukları vs bulunmuş. Artık o fay nereden nereye ve nasıl kırıldı nasıl kuvvetli bir deprem meydana geldi Allah bilir.

• Cold.EFso ben şahsen büyük depremde İstanbul olarak en az hasar olmasını düşündüğümüzde Silivri'nin biraz batısı Tekirdağı'nın doğusunda olsun derim, değerli dostum.

2. sorunun cevabı olarak'ta; olası büyük İstanbul depreminde geçen gün televizyonda bir hoca 7.8 e kadar yolu var demişti. Ama hangisi dedi hatırlamıyorum ?

9 konuşanın adı lazım artık

Neye göre böyle uçuk konuşmuş

Ölelim daha iyi ya

7.9 demiş olmasın

• Kimse imkansız diyemez Sayın Hocam.

eğer Marmara fay sistemi tümden kırılırsa, büyüklük belki 7,5 olsa bile, şiddeti belki de 10 olacak.

Bu işin bir tarafı.

Diğer tarafta tarihsel bilgiler, enerji biriktirme, plakaların hareketi gibi "şeylerden" büyüklük tahminleri yapılıyor ama

beno hesaplara da çok fazla inanmıyorum. Bundan 500 yıl önce atıyorum tabi :)

Marmara denizi dinamikleri ile, 100.000 yıl öncesi ya da günümüzün dinamikleri arasında fark olmalı.

Çökelti bir zeminden bahsedioruz neticede. Zeminin oturma dinamikleri her an değişiyor.

Ama değişimimin hangi yönde olduğunu bilmiyoruz. Çok büyük depremlerden küçülerek devam eden bir süreç olabileceği gibi

belki bir noktadan sonra büyüyen bir skala söz konusu olabilecektir.

Şimdi öyle bir durum ki bu, bırakın bu varsayımları, elimizde aktüel faylar haritası bile yok.

Onun için cevabımı tekrarlayayım, en büyüğü 6,5 olan depremler silsilesi de olabilir, 8,5 büyüklüğünde de.

Hiç bir bilim adamı da aksini iddia edemez. Ben bu kısıtlı bilgilerimle bile tartışırım onlarla.

Bir tek Üşümezsoy'dan korkarım, vücut filan çalışıyor sinirlenir filan uğraş sonra :)

selamlar

• 9 konuşanın adı lazım artık

Neye göre böyle uçuk konuşmuş

Ölelim daha iyi ya

7.9 demiş olmasın

Hocam ya 7.9 ya 9 ben kimin dediğini bulmaya çalışıyorum, ama net hatırlıyorum ya 7.9 yada 9 olabilir bulunca size haber vereceğim.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Cold.EFso hocam çınarcık çukurundan-mürefteye kadar ki hat tekte kırılırsa 7.8 i görürüz.

Buarada tarihsel depremler konusunda çok fazla bilgi eksiği var, Ilker Gunebakan hocamın tarif ettiği bir analiz var, bunu mesela ABD liler cascadia zonu için yapmışlar, topraktan belirli bir derinlikten 2 şer metrelik boru şeklinde kalıplar alıp bu kesitleri inceliyorlar ve ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Açıkçası ne 1509 ne de 1766 depreminde marmara denizinde hangi fay segmentlerinin kırıldığı ile ilgili kesin bir bilgi yok sadece yazısal olaylar var.

Türkçe kaynaklarda yok,yabancı kaynaklarda marmara nın deprem geçmişi, fay haritası ile ilgili oldukça fazla bilgi var. Birdefa fay dağılımı bizim tv kanallarında gösterilen fay haritasından çok faklı. Marmara boyunca kesintisiz uzanan bir fay göstermiyor yabancı kaynaklar. Fay haritasını ayrıntılı olarak çıkartmış bir Türk bilim insanı veya jeoloji mühendisi de yok .

Örnek olacak bir yabancı kaynak linkini aşağıya bırakıyorum. İçersinde ayrıntılı fay haritası, Marmarada tarih boyunca yaşanmış depremlerin tarih ve büyüklükleri, hangi fay hattı üzerinde gerçekleştiği de mevcut.

7.4 ün üzerinde kaydedilmiş bir deprem yok !!!

https://academic.oup.com/gji/article/141/3/F1/613019

• Ozaman yuru be sener usumezsoy diyoruz.

• Allah razı olsun Ilker Gunebakan değerli Hocam , çok rahatladım 8.5 falan 😊

6.5 luk senaryolarınız tutar inşaallah

Psikoloji bilimi der ki, kendini en kötüye hazırla, iyisi olursa ballı ekmek kadayıfı olur :)

Tabi Hocam, oarada telaffuz ettiğim sayılar tamamen atmasyon konuyu anlatabilmek için :)

Ama size çok samimi bir şey söyleyeyim mi, rakam telaffuz eden anlı şanlı hocalar bilmiyor o rakamların nasıl çıktığını :)

Bu deprem sürecinde logaritma fonksiyonunu bilmeyen Hocalar televizyonlarda geziyor Hocam.

Profesör birisi 6 ile 7 arasında 30 kat fark var diyor, kimisi 900 diyor, kimisi 300. :)

Olan depremlerin konumlandırması için bile görüş birliği yok.

Benim hiç bir şeye güvenim kalmadı Sn. Hocam.

Saygılar