Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • japonya;

Adamlar depremle yatıp kalkiyorlar. Bu gerçeğin canlarını acitmalarina firsat vermemek için, bilim adamları, sağlam yapılar yetistirilmiş mimar ve muhendisler ve en önemlisi çocuklarina sağlam egitim aldirarak teknolojide en ön saftalar. Neden Japonya da depremden ölen yok, çünkü ülkelerinin gerceginin farkindalar. Ne yazik ki biz hala varamadik. Bizjm icin insaat bir ranttan ibaret. Jeoloji bilimi de fayda yerine duvara asilan diplomadan ibaret !

• Hocam İTÜ'nün bu projesinde sistemler nereye kurulu oluyor? Mesela sistemlerin kurulu olduğu yerde büyük bir kamyon geçti veya orada inşaat bir şey oldu sistem bunu sarsma olarak yani gerginlik olarak sisteme yansıtır mı? Çok güvenilir bir proje değil gibi geliyor bana.Üzerinde durulsa,geliştirilse belki işe yarar ama şuan çok bir faydası olacağına inanmıyorum.

düşünce olarak güzel aslında. Kayaçlar basınç altında gerilimeye başlıyor ve bu yine teorik olarak deprem habercisi olabilir.

Ama dediğiniz gibi, cihazlar öncelikle gönüllülük esasına göre, kurusal firmalar, kamu kurumları bünyesinde kurulup, yerleştirildi.

İşte dediğiniz gibi çok küçük ölçü birimleri ve hassasiyetler ile çalışıldığı için kamyon parketse istasyon yanına, veriler şaşabilir.

ilk dönemlerde bu anomaliler ayrılıyordu ama sonradan sapmaya başladı. Sorun orda zaten.

• japonya;

Adamlar depremle yatıp kalkiyorlar. Bu gerçeğin canlarını acitmalarina firsat vermemek için, bilim adamları, sağlam yapılar yetistirilmiş mimar ve muhendisler ve en önemlisi çocuklarina sağlam egitim aldirarak teknolojide en ön saftalar. Neden Japonya da depremden ölen yok, çünkü ülkelerinin gerceginin farkindalar. Ne yazik ki biz hala varamadik. Bizjm icin insaat bir ranttan ibaret. Jeoloji bilimi de fayda yerine duvara asilan diplomadan ibaret !

hocam onlarda depremden dersler aldilar. Cok degil yakin zamanda kobe depreminde olen sayisi fazlaydi, ayrica pasifik diplerinde ve tsunamidende yuzlerce insan oluyor. Ancak su bir gercek seninde dedigin gibi egitim en onemli sey ve buna daha ilkokul siralarinda basliyorlar.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• hocam onlarda depremden dersler aldilar. Cok degil yakin zamanda kobe depreminde olen sayisi fazlaydi, ayrica pasifik diplerinde ve tsunamidende yuzlerce insan oluyor. Ancak su bir gercek seninde dedigin gibi egitim en onemli sey ve buna daha ilkokul siralarinda basliyorlar.

Bu ülke binlerce vatandaşını toprağa verdi yine ders almadik. Bakin adamlar bir sekilde kabullenmis ders almislar ve minimize etmisler acılarını. Bu topraklardan geçmişte büyük bilim adamları çikardik. Bir Mimar Sınan cikaramiyoruz artik farkindamisiniz ?

• Bu ülke binlerce vatandaşını toprağa verdi yine ders almadik. Bakin adamlar bir sekilde kabullenmis ders almislar ve minimize etmisler acılarını. Bu topraklardan geçmişte büyük bilim adamları çikardik. Bir Mimar Sınan cikaramiyoruz artik farkindamisiniz ?

Hocam biz toplum olarak farkli bir yapidayiz.Benim demek istedigim bazen doga oyle bir vuruyorki istedigin onlemi al care bulamiyorsun.Ancak bu konuda dunyanin en iyi egitimli insanlari japonlar, deprem tatbikatlari her daim var ne yapacaklarini cok iyi biliyorlar ve her gecen gun daha fazla calisiyorlar. Bilim adami konusu ise baska bir basligin konusu

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Hocam biz toplum olarak farkli bir yapidayiz.Benim demek istedigim bazen doga oyle bir vuruyorki istedigin onlemi al care bulamiyorsun.Ancak bu konuda dunyanin en iyi egitimli insanlari japonlar, deprem tatbikatlari her daim var ne yapacaklarini cok iyi biliyorlar ve her gecen gun daha fazla calisiyorlar. Bilim adami konusu ise baska bir basligin konusu

Doğanin gücü tabi ki bambaska bisey. Bilim konusu da ayrica degerlendirilmeli katiliyorum. Bize lazim olan bilincli toplum ve bunun icin gerekli tek sey egitim. " gece saat 4 de deprem olacak" diyerek halki bu sekilde sokaklara döken insanlara inananlar beni en çok üzen tarafi.

• Şu ana kadar bana göre en mantıklı gördüğüm iki hoca Şener Üşümezsoy ve Oğuz Gündoğdu oldu , biraz farklı şeyler söyleseler de daha yakın buldum fikirlerime

Dr. Oğuz Gündoğdu, kendisine 'Olası Marmara Depremi'ni nerede bekliyorsunuz?' diye sorulduğunu ifade ederken,

"Yanıtımız; Silivri açıkları. İçimin sıkılmasının nedeni bu.Eviniz sağlam ise, güveniyorsanız gidin yatın. Büyük deprem olacak verisi elimizde yok. Ancak depremi haber alma sistemimiz yeni gelişme olursa veriler aniden yükselirse o zaman durum başka.“

• cnn deki oguz gungoyduymus. Bu arada konusma guclugu cekitor. Bir hastalik gecirdi sanirim. Kandillinin aciklamasinada kizdi. Beklenen artcida olmadi anlaminda konustu.ayrica sanki 5.8 ana fayda oldu gibi konustu.

• cnn deki oguz gungoyduymus. Bu arada konusma guclugu cekitor. Bir hastalik gecirdi sanirim. Kandillinin aciklamasinada kizdi. Beklenen artcida olmadi anlaminda konustu.ayrica sanki 5.8 ana fayda oldu gibi konustu.

Artçı anlamında 4.5 civarında ben de daha fazla artçı olmasını bekliyordum açıkçası.

• Şu ana kadar bana göre en mantıklı gördüğüm iki hoca Şener Üşümezsoy ve Oğuz Gündoğdu oldu , biraz farklı şeyler söyleseler de daha yakın buldum fikirlerime

Dr. Oğuz Gündoğdu, kendisine 'Olası Marmara Depremi'ni nerede bekliyorsunuz?' diye sorulduğunu ifade ederken,

"Yanıtımız; Silivri açıkları. İçimin sıkılmasının nedeni bu.Eviniz sağlam ise, güveniyorsanız gidin yatın. Büyük deprem olacak verisi elimizde yok. Ancak depremi haber alma sistemimiz yeni gelişme olursa veriler aniden yükselirse o zaman durum başka.“

Celal.sengor usumezsoya dun fena giydirdi. Hicbir arastirmada yoktu. Makalesi yok falan filan.

• İlker hocam 99 depreminde 7.4 ana şoktan sonra yanlış hatırlamıyorsam 1 saat sonra 6.5 şiddetinde artçı şok yaşadık bu son 5.8 lik depreminde sonra 4,5-5 civarı bir artçı şok olmaması mümkün mü burası kafamı karıştırıyor.

• Nacizhane fikrimi belirtmek isterim, Ahmet Ercan, Şener Üşümezsoy, ve adı aklıma gelmeyen 1-2 hoca var bunların görüşlerini dinliyorum ancak kendi görüşüme yakın bulmuyorum. Oğuz Gündoğdu hocam yaşlanmış, beğendiğim hocalardandır, Naci Görür öyle ve son zamanlarda Cenk hoca şuanda takip ettiklerim. Esas Aykut Barka vardı çok beğendiğim ama kendisi genç yaşta vefat etti.

Özellikle Ahmet Ercan ve Şener Üşümezsoy u fazla medyatik buluyorum, işin aslı bilim film değil. Buarada Celal Şengörüde abartılı bulanlardanım..

• İlker hocam 99 depreminde 7.4 ana şoktan sonra yanlış hatırlamıyorsam 1 saat sonra 6.5 şiddetinde artçı şok yaşadık bu son 5.8 lik depreminde sonra 4,5-5 civarı bir artçı şok olmaması mümkün mü burası kafamı karıştırıyor.

yanlış, 7.4 ten sonra 6.5 şiddetinde bir artçı olmadı..

• ilker hocama sormussunuz ama bende cevaplayabilirim.6.5 luk artci olmadi.17 agustosun en buyuk artcisi 13 eylul 99 da 5.8 olarak olculdu.

bu sarsıntı ya gözlerimle şahit oldum o zamanın keşke kayıtlarına ulaşabilsek bu arada 5..8 i hatırlıyorum ama o sarsıntı bayağı bir zaman sonra oldu

• 18 ağustos 2019 da yayınlanan bir programın linkini bırakıyorum. 15. dakikadan 40. dakikaya kadar izlemenizi rica edeceğim.

Prof.Dr. Şener Üşümezsoy

Basit olarak anlattığı , Kaf ismi verilen fay hattının,söylenildiği kadar uzun olmadığı,birbirinden kilometrelerce uzak fayların ,senelerdir birleşik fay olarak anlatıldığı , adalar bölümünün tamamen hareketsiz olduğu, bahsi geçen 7.8-8.1 lik depremin ancak 180-200 km fayın bir seferde kırılırsa oluşacağı, fakat bunun mümkün olmadığını defalarca, altını çizerek anlatıyor.

Ayrıca, dikkat çektiği nokta, kumburgaz çukuru tarafındaki segment,yani dün yaşadığımız depremin oluştuğu bölüm. Buradaki fay hattınında 40km uzunluğunda 10 km derinliğinde olduğunu, bununda oluşturabileceği depremin büyüklüğünün 6,5 şiddetini geçemeyeceği.Tekrar huzurlu günler ve geceler diliyorum.

• Artçı anlamında 4.5 civarında ben de daha fazla artçı olmasını bekliyordum açıkçası.

Evet hocam bende bekliyordu yeterli kadar artçı olmadıgınıda düşünüyorum son 3 saatdir hareketlilikde yok sabah gibi tekrardan hareketlenme olabilecegini düşünüyorum

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):