Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gelen tahminlere göre bu yıl her kapı Orta ve Batı Avrupa'ya çıkacak gibi bir görüntü mevcut. Haftaya Accuaweather tahmininde artık kısmetimiz ortaya çıkar.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Rusya mnü yağış, ülkemizin kuzeyi mn yağış demiş. Yani kuzey koridoru açık. Balkanlara gelince mn altında yağış ve mevsim normallerinin altında soğuk demesini bu bölgede yüksek hakimiyeti olarak anladım. O yüzden fena olmayan bir tahmin diyebilirim.

Haa o halde neden Rusya mevsim normallerinden sıcak,çünkü o bölgede baş belası takoz yb değil, ab hakimiyeti beklenmiş. Kısaca şu tahmine bakarsak accunun da iyi gelmesi beklenebilir.

• Rusya mnü yağış, ülkemizin kuzeyi mn yağış demiş. Yani kuzey koridoru açık. Balkanlara gelince mn altında yağış ve mevsim normallerinin altında soğuk demesini bu bölgede yüksek hakimiyeti olarak anladım. O yüzden fena olmayan bir tahmin diyebilirim.

Haa o halde neden Rusya mevsim normallerinden sıcak,çünkü o bölgede baş belası takoz yb değil, ab hakimiyeti beklenmiş. Kısaca şu tahmine bakarsak accunun da iyi gelmesi beklenebilir.

Bu tahminin neresi iyi ben anlamadım kuzey iyi diye ülke geneli iyi olmuyor tek taraftan bakmayın.

• Genel olarak yavaş yavaş modellerin benzeşmeye başladığı noktalar var.Bu sene de iyi geçerse Karadeniz'e yarayacak gibi görünüyor tahminlerde.Bu arada bu tahminlerden sonra Accu'dan çok farklı bir tahmin gelmesini de beklememek lazım genellikle modellerin ortaklaştığı noktalara benzer tahminler veriyor Accu.Özellikle Ege-Akdeniz-İç Ege-Batı Anadolu için şimdilik görüntüler pek iyi değil gibi...

Einmal editiert, zuletzt von Baskentli ()

• Bu tahminin neresi iyi ben anlamadım kuzey iyi diye ülke geneli iyi olmuyor tek taraftan bakmayın.

Güzel arkadaşım tahmine göre kendi bölgesinde iyi bir beklenti varsa iyi diyebilir senin bölgen için ise kötü bir tahmindir sende kötü tahmin dersin bunu tartışmaya gerek yok tahmin sizin için iyi olsa sen de iyi derdin yani bu tahminler biz iyi veya kötü dedik diye değişmiyor konu dışı bu mesajlar silinebilir bu tip tartışmaların yaşanmasının saçma olduğunu belirtmek istedim inşallah bu sene yaşanmaz teşekkür ederim

• Hepsinin 1 ay sonraki yani son tahminlerine bakmak ona göre kafamızda birşey oluşturmak gerek. 1 kötü bir iyi veren tahmine ben tahmin demem Kasım ortasındaki tahminleri yine değişecektir az yada çok.

• IRI'ya göre balkanlar soğuk ülkemizin orta ve doğu kesimleri sıcak.Balkanlar'dan gelen soğuk sistemler Akdeniz'de tepki ab'lerine sebep olmasını beklerdim.Ülkemiz tam bir çatışma bölgesi anlayacağınız.Tam tersi Yunanistan-Türkiye'nin yağışlı olması gerek.Ayrıca koca Avrupa kurak saçmalama konusunda IRI ve JAMSTEC birbirleriyle yarışıyorlar.

• IRI'ya göre balkanlar soğuk ülkemizin orta ve doğu kesimleri sıcak.Balkanlar'dan gelen soğuk sistemler Akdeniz'de tepki ab'lerine sebep olmasını beklerdim.Ülkemiz tam bir çatışma bölgesi anlayacağınız.Tam tersi Yunanistan-Türkiye'nin yağışlı olması gerek.Ayrıca koca Avrupa kurak saçmalama konusunda IRI ve JAMSTEC birbirleriyle yarışıyorlar.

Size katılıyorum hocam.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Genel olarak yavaş yavaş modellerin benzeşmeye başladığı noktalar var.Bu sene de iyi geçerse Karadeniz'e yarayacak gibi görünüyor tahminlerde.Bu arada bu tahminlerden sonra Accu'dan çok farklı bir tahmin gelmesini de beklememek lazım genellikle modellerin ortaklaştığı noktalara benzer tahminler veriyor Accu.Özellikle Ege-Akdeniz-İç Ege-Batı Anadolu için şimdilik görüntüler pek iyi değil gibi...

Görüşlerine katılmakla beraber ek olarak bir noktanın altını çizmek istiyorum. Bu tahminler uzunca bir süreyi, mevsim normalleri bazında değerlendirdiği için, aslında bir sezonun beklentisini buna göre belirlememek gerekir.

Öyle iki sistem iner ki, bu tahminlerin ve anomalilerin hepsini unuturuz.

• Akdeniz ve egeye kurak dedilerse balkanlardan soguk havanin gelmesi cok zor olur. Gelir ama eskisi gibi gelmez . Kırim hattı kovalamak bence daha mantikli.

Cok saçma çıktı olmuş umarım değişir bize kafkas kırım değil balkanlar lazım ki ege akdeniz çalışsın tepki ab üretsin ülke geneli kar yağış alsın

• Iri kotu degil detaylara takilmayin. Accuda kuzeyimizi 2017 de soguk vermisti bize sicak ama soguklar guneye indi. Iri de o mavilikleri herzaman goremezsiniz.

Jamstecin tahminlerine kasim ayinda bakin. Bir onceki ay ile bu ay arasinda avrupa ve bizde degisim var genel olarak ayni. Jamstecte herzaman kasim ayi tahmini belirleyici olmustur.

Son guncellemeler kaldi iri ve jamstecte.onumuzdeki ay belli olur.

Accuyada bakalim haftaya ne diyecek.

Ülkemizin coğrafyasından ötürü evet tam bir çatışma bölgesi

• Cok saçma çıktı olmuş umarım değişir bize kafkas kırım değil balkanlar lazım ki ege akdeniz çalışsın tepki ab üretsin ülke geneli kar yağış alsın

Yalnız balkanlar sadece batı bölgeleri etkiliyor bize kırıntısı kalıyor