Marmara ve Batı Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin Ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar, genel olarak yağış konusunda bi sıkıntı var gibi. Yani geçen sistemde de istenilen rakamlar pek tutmadı. Yani tuttuğu yerleri hariç tutuyorum. Genel adına konuşuyorum. Şimdi bu sistemde de radara sürekli bakıyorum. Kütleler hep Karadeniz'de. Yani bi türlü güneye doğru inip de Marmara geneline yayılamıyor. Şu an yine radara baktım. Tablo yine aynı. Yani inse bile kütlelerin zayıf kısmı iniyor ve genelde iç kesimlere sokulamıyor. Mesela ben Bursa'nın Gürsu ilçesinde oturmaktayım. Geçen sistem burası için boş geçti. Şu ana kadar bu sistemde de boş diyebilirim. Gerçi mgm Bursa'ya bu geceden itibaren yoğun yağış veriyor. Ama radara bakıyorum halen istenilen görüntü yok. Yani kısaca yağış konusunda bir problem var. Ya raporlar, modeller tutturamıyorlar (sürekli yanılıyorlar.) Ya da kendi bölgem adına söylüyorum: kurak bir süreç yaşıyoruz. Yani tabi bunlar benim gördüklerim ve düşüncelerim. Ancak bu yağış işi böyle tutarsızlıklarla giderse sıkıntı.

• Şiddetli ve Kuvetli Yağış Uyarısı!!
    Şiddetli Yağış
    Süre:Yarın sabah saatlerinden 2 ekim akşam saatlerine kadar
    Etkilenecek yerler:İstanbulun kuzeyi,Kocaeli,Sakarya,Düzce ve Balıkesirin kuzeybatısı-Tahmini Miktar:80-100mm yer yer 100mm+
    Kuvvetli Yağış:
    Süre:Yarın sabah saatlerinden 2 ekim akşam saatlerine kadar
    Etkilenecek yerler:Kırklaerli ve Edirnenin doğusu,Tekirdağ,Çanakkalenin kuzeyi ve doğusu,İstanbulun avrupa yakası,Karabük,Kastamonu,Bileciğin kuzeyi,Zonguldak,Sinopun kuzeyi,Bartın,Bolu-Tahmini miktar:25-50mm yer yer 55-75mm+
    Kısacası yaklaşık bölgenin her yerinde etkili yağışlar bekleniyor

• yarın gece yi pazartesiye bağlayan ilk saatlerde düzceyede iyi yağış görünüyor, yarın tüm gün marmaranın kuzey doğusu iyi yağış alacak gibi

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Ecmwf de Gözümden Düşmeye başladı şimdiden hiç bir yaptıkları tahminde tutmadı 1 damla yağış düşmedi buraya Ecmwf çıktısına bakarak tahmin yapan mgm de ters köşe oldu yine herşey altüst oldu kaç gündür yağışlı gösteriyordu benim bölgeyi bi damla yağış düşmez mi yahu Ecmwf ilerde ne yapıcak bakalım.?

• Son 24 saatlik yağış durumunda Vize Kazandere istasyonu ile İstanbul Çatalca istasyonu arasında tatlı bir rekabet devam etti son ana kadar ve 73 kg ile Vizeye 1 kg fark atan Çatalca öne geçti , ancak dış kulvardan müthiş bir hamle yapan Sakarya Kaynarca üzerine yapışan sarı kütle etkisiyle 100 kg yi bile aşarak yağış listesine birinci sıradan girdi :)

• Sakarya- Kaynarca arası 36 km . Kaynarca da sel var şu an da ama Sakarya merkez de damla yağmur düşmedi :D

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Sakaryanin sahil kesimleri özellikle Karasu, Kocaali'nin düz arazi yapısı beni hep tedirgin etmiştir. Sahil kesimini ayıran otoyol ile deniz arasında kalan arazi zemini bazı yerlerde deniz kumu şeklinde görülüyor. Ve bu kısımda siteler ve tatil evleri revaçta, boş araziler ise emlakçiların vitrininde yer alıyor. Liman gelecek değerine değer katacak diye şişiriliyor. Buralar son birkaç yıldır İstanbul'dan gelen küçük yatırımcının gözdesi durumunda...
    Yukarıdaki resimlere bakıyorum, "Kaynarca" ilçesinin sel basan kısımları yine düz basık arazi yapısı , yağan yağmur kadar, yukarı kısımlardan taşan yağmur suyu da buralarda birikim yapmış görünüyor. Umuyorum herhangi bir can veya mal kaybı durumu oluşmaz...

• Sakaryanin sahil kesimleri özellikle Karasu, Kocaali'nin düz arazi yapısı beni hep tedirgin etmiştir. Sahil kesimini ayıran otoyol ile deniz arasında kalan arazi zemini bazı yerlerde deniz kumu şeklinde görülüyor. Ve bu kısımda siteler ve tatil evleri revaçta, boş araziler ise emlakçiların vitrininde yer alıyor. Liman gelecek değerine değer katacak diye şişiriliyor. Buralar son birkaç yıldır İstanbul'dan gelen küçük yatırımcının gözdesi durumunda...
    Yukarıdaki resimlere bakıyorum, "Kaynarca" ilçesinin sel basan kısımları yine düz basık arazi yapısı , yağan yağmur kadar, yukarı kısımlardan taşan yağmur suyu da buralarda birikim yapmış görünüyor. Umuyorum herhangi bir can veya mal kaybı durumu oluşmaz...

Bölgede etkili yağış alanını ve yoğunluğunu arttırarak devam ediyor , Allah daha kötü durumlardan korusun

• Fotolar gelmeye devam ediyor Kaynarca 170 mm oldu diye biliyorum

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.