İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arnavutkoyde yasayanlar var ise asil onlarin yorumunu cok merak ediyorum 2022 de bambaska seyler yasadilar:) Ben 2004 sistemini yasamadigimdan karsilastirma yapamiyorum.

• Evet kasımda mükemmel tutarlı bi tahmin yapmışlar cidden(!)

dediğim gibi ilk 2 haftada daha tutarlı sonradan değişime açık diye kasım ilk yarısı buna benzerdi sonradan coştu o yüzden Ocak ikinci yarısında sistem alma ihtimalimiz ilk yarısına göre daha yüksek

• Istanbulun (merkez degil, genel) 6 saatte aldigi en yuksek kar miktari 2004 mu yoksa 2022 ocak mi diye dusunuyorum sizce hangisi?

2022 ' de Wortex ' in vurduğu 3 ilçe Arnavutköy , Başakşehir Bağcılar buralarda 2004 ' ten fazla örtü yaptı. Diğer ilçelerde durum daha farklı tabiki. İstanbul geneli olarak düşünürsek 2004 tabi ki

• Bugünde en yüksek sıcaklık olarak ölçülen yerlerde ilk iki sırada Şile ve Sancaktepe ‘de ölçülmüş.

İstanbul, Şile, ŞİLE/İSAKÖY18,7
    İstanbul, Şile, ŞİLE17,7
    İstanbul, Sancaktepe, SANCAKTEPE17,1
    İstanbul, Beykoz, BEYKOZ/ANADOLU FENERİ16,9
    İstanbul, Pendik, PENDİK/ÖMERLİ BARAJI16,6
  • GFS sistemi bir günde bu kadar nasıl değiştirmiş anlayamıyorum. Yılbaşı için verdiği soğuk sistemi kuşa çevirmiş Ocak 5 ' e atmış o da değişmeye acık vade uzun. Genel anlamda oldukça sıcak bir İstanbul kışı geçiriyoruz. Her nedense bu sene vade yaklaştıkça sistemler bozuluyor. Kar umudunu yitirmemek lazım ancak bu kış çok ta büyük beklentiye girmemek gerekiyor. En azından bol yağmur alıyoruz

buna da şükür edelim. Kurak bir kış ta geçirebilirdik. Kar için sabırla beklemeye devam.

• Ana fikrimiz her güncellemede iyisiyle kötüsüyle dursa da en uzun vadeye atılıp duruyor :(

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• 2022 yi 2004 le kıyaslamak bile tuhaf bana göre. Hatta öyle ki 2017 bile 2004 le kıyaslanmamalı. 2004 der geçerim. O gerçek bir efsaneydi. Hem 22 Ocak hem 13 şubat 2004 her ikisi de birbirinden muazzam iki sistemdi. Kusursuzdu.

• GFS sistemi bir günde bu kadar nasıl değiştirmiş anlayamıyorum. Yılbaşı için verdiği soğuk sistemi kuşa çevirmiş Ocak 5 ' e atmış o da değişmeye acık vade uzun. Genel anlamda oldukça sıcak bir İstanbul kışı geçiriyoruz. Her nedense bu sene vade yaklaştıkça sistemler bozuluyor. Kar umudunu yitirmemek lazım ancak bu kış çok ta büyük beklentiye girmemek gerekiyor. En azından bol yağmur alıyoruz

buna da şükür edelim. Kurak bir kış ta geçirebilirdik. Kar için sabırla beklemeye devam.

Önümüzdeki hafta başından önce elle tutulur bir şey çıkmayabilir. Sinerjiye devam. 2017 Yılbaşı sonrası sisteminde de benzer bir durum yaşamıştık forumda. Moraller yerlerde ve kışı bitirenler sayısı her heçen gün rekora koşuyordu.

• 2022 yi 2004 le kıyaslamak bile tuhaf bana göre. Hatta öyle ki 2017 bile 2004 le kıyaslanmamalı. 2004 der geçerim. O gerçek bir efsaneydi. Hem 22 Ocak hem 13 şubat 2004 her ikisi de birbirinden muazzam iki sistemdi. Kusursuzdu.

2022’nin 2004 ile kıyaslanabilecek tek tarafı: bir kaç saat içerisinde “avrupa yakasının bir kısmında” biriktirdiği kar miktarı

Bunun haricinde 2004’ün ne rüzgarı, ne soğugu, ne süresi, ne etkilediği alanın büyüklüğü 2022 ile kıyaslanamaz bile.

Aynen öyle hocam. 2004'ü dolu dolu yaşayan bir karsever için şu ana kadar onunla kıyaslanacak, ondan sonra gelen bir sene yok. Kusursuz iki sistem aldığımız seneydi. Arnavutköyde 50 cm kar varsa, Tuzla sahilde de 40 cm kar vardı.

• 1987 varken 2002, 2004 ve 2022 ancak 1987'nin getir götürünü yapar.

9 yaşımdaydım ve kar 1 ay kadar yerde kalmıştı. Mart ayında her yer Uludağ gibiydi.

9 yaşımda boyum 140 civarı diyelim, bir ara kar benim boyumu geçmişti (Beşiktaş).

Etrafımızda Park halinde 3-5 araç vardı, araçlar hiç görünmüyordu.

• Gece yarısı güncellememiz devam ediyor. Bakalım bu sefer nelerle karşılaşacağız :D?

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)