Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kuzey Amerika tarihi soğuklar yaşıyor son 20 yılın soğuk rekorunu kırmış Kanada ve Amerika

Bizde güney Avrupa da bahar 🌱 modu var var . 23 25 sistemi istanbul için yine kıytırık olacağa benziyor umudum tek şubat ayı kaldı Allâh büyük...

• Cold.EFso hocam sizi tebrik etmek istiyorum.

Ocak ayının hepsini parsellemişsiniz falan tarzı eleştiriler oldu ama bahsettiğiniz tarihlerde ( 9 ve 13 ) sistem geldi ve ayın geri kalanında da yine bahsettiğiniz tarihlerde sistemler gelecek gibi ( 21/23 ve 27/30 ).

Gelmezse de canınız sağ olsun, Allah’ın takdiri der geçeriz.

Ocak ilk yarıdaki sistemlerin etkisini belirleyen ufak ayrıntılar oldu bu yüzden de beklenilenden fazla seviyelerde olmadı, bir süpriz gelmedi ama siz Ocak ilk yarısındaki sistemlerde -12 -13 civarlarında bir şeyler beklemediğinizi önceden belirtmiştiniz.

• Cold.EFso hocam sizi tebrik etmek istiyorum.

Ocak ayının hepsini parsellemişsiniz falan tarzı eleştiriler oldu ama bahsettiğiniz tarihlerde ( 9 ve 13 ) sistem geldi ve ayın geri kalanında da yine bahsettiğiniz tarihlerde sistemler gelecek gibi ( 21/23 ve 27/30 ).

Gelmezse de canınız sağ olsun, Allah’ın takdiri der geçeriz.

Ocak ilk yarıdaki sistemlerin etkisini belirleyen ufak ayrıntılar oldu bu yüzden de beklenilenden fazla seviyelerde olmadı, bir süpriz gelmedi ama siz Ocak ilk yarısındaki sistemlerde -12 -13 civarlarında bir şeyler beklemediğinizi önceden belirtmiştiniz.

Çok doğru söylüyorsunuz üstadımız büyük bir tebriki hak ediyor :hfyeni (25): trollerede ağlamak düşüyor ;(

• cold şefim 23 25 sistemi sınırda olacak gibi yine son şansımız 4 şubat gibi oldu oldu yoksa benim için istanbul için yerde örtü gitmiştir derim en iyisini doğrusunu allah bilir

• cold şefim 23 25 sistemi sınırda olacak gibi yine son şansımız 4 şubat gibi oldu oldu yoksa benim için istanbul için yerde örtü gitmiştir derim en iyisini doğrusunu allah bilir

Oraj takibine başlıyoruz,haberiniz yok galiba

• Show kardeş neredeyse bütün modeller ocak ayının son haftaları için tünelin ucundaki ışığı göstermişken sen dikkat çekmek için mi bunu yapıyorsun.Sana kalsaydı ocak ayını kapatmıştık ! Artık senin hiçbir öngörünü ciddi kabul etmiyorum,sallamasyondan öteye gitmiyor yorumların.Yalnız ustaca sallıyorsun,bunun için tebrik ederim.show

• ECM jetlerinde düzelme var ,daha temiz ve gelişime az daha açık. bu 12-14 dönemine -9/-10/-11 ihtimali vermemize onay anlamına geliyor, vade hala uzun , burdan -13/-15 falan % 1’in de altında maalesef, geçen hafta % 2,5 ihtimal veriyordum hatırlayanlar bilir , süpriz durum daha çok Doğu Karadeniz için geçerli olabilir , o da çok yüksek ihtimal değil tabi

Döngü çok ani büyük bozulma yapmazsa 20’si civarı sistem ihtimali devam ediyor, Baba balyoz ise 27-31 Ocak civarı hesaplarıma göre ( veriler değişirse herşey sil baştan olur söyleyim , eskisi gibi temel veriler güvenilir değil ve utanmazsa saatlik değişecek )

06 Ocak tarihli paylaşımımız buymuş

Gfs 384 ve ECM 360 berbatken yani konuşmuşuz

Öncesi ve sonrası da çizgim hiç değişmedi

Gördüğümü söylerim, hiç çekinmem

12-13 sistemini çok uzun vadede görmeme rağmen efsane çıkmaz diye de haykırdım ( Gfs -17/-20 veriyordu )

Ha modellere inanıp ben de kar aşığı olarak sistemin peşinden koştum bunu da yapmazsak ne için varız , ama şu berbat sonuca da hazırlıklıydım ve yazdım da

Tek iyi yanı epey soğuttu ülkemizi

Yine de bu sabahki ayaz muhteşem değildi ama döngü sinyallerine göre kurtararırız gibi bu altyapı ile

Kahraman olmak gibi bir derdim yok ve zaten atmosfer kendinden başka kahraman tanımaz çok da güzel terbiye eder adamı

Bizimki sadece atmosferi SAMİMİYETLE anlama gayreti İnsanlığa faydalı olma niyetidir

Verili olarak yapılan her eleştiriye açığım

Ama çeşitli sosyal veya psikolojik nedenlerle sebepsiz sataşmalara asla prim vermem

Yok Ocak sonu 2 sistem nasıl yazarmışım :))

Görürsem 3 sistem de yazarım ve Şubat başı İçin dahi analizimi yaptım kim neden rahatsız olur :)

Cohen paylaşım başına ( hem de acayip yanıldığı ) 50 dolar alıyor , biz tek kuruş peşinde de değiliz ( hatta forum üyeliği ücretli olsun dedim geçmişte Cohen alıyorsa forum da kazansın )

Çünkü bilim mücadelesi veriyoruz ve bu uğurda samimi başka gayretlerin de farkındayım

Ve forumun misyonu kar ve sistem takibi

Burası sıcak hava sinerji üssü değil ki :))

Hem modellere hem verilere hem sirkülasyon karakterine hem de anlık atmosferin diline bakıp veri ve sistem avcılığı için yorum yapmaya çalışıyoruz

Atmosferin sahibi ve yüce yaratıcısını da her durumda anarak TAKDİRİN üstünlüğüne vurgu yapıyoruz ki aşırı gitmeyelim

Şimdi modeller geçen günlerde Afrika verirken sistem ihtimalini ( Verili sebepli olarak ) gördük diye ifade ettik diye hata mı ettik ?

Diyorum bunun gibi en az 5 başlık daha olsun vallahi alkışlarım hem de gençler yapsın

Enes Mirza  Elturcohasan89 Chronic53 hocam ve aktif katkı sunan tüm değerli arkadaşlar çok teşekkür ederim , mücadeleye devam inşaallah

• Cold.EFso hocam merhaba. 20-23 senaryolarına göre Dek destekli Sibirya Ekspresi yakalama ihtimali üzerinde durabilir miyiz. Yoksa çok uçuk fikirler mi olur.

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun

• Cold.EFso hocam merhaba. 20-23 senaryolarına göre Dek destekli Sibirya Ekspresi yakalama ihtimali üzerinde durabilir miyiz. Yoksa çok uçuk fikirler mi olur.

Modellerin alayı +12 gösterirken -12 ihtimali üzerine konuşarak ve bunda ısrar ederek uçukluğun alasını yaptık zaten hocam:))

O açıdan her senaryoyu ama her senaryoyu paçoz modeller rağmen 120 vadeden itibaren konuşabilirsiniz , sistem hala uzak vadede

Her yönde değişim hala mümkün

Uzun vade tahmin ürettik diye hayatın gerçekleri ve risklerden kopacak değiliz

Ha burdan Sibirya desteği çıkar mı ?

4’e geçişte mümkün ama bu sistem 3 altyapısı ile geliyor , Pasifik’te hipertropik devinime geçen Mjo karakteri ortamında Yükselme trendindeki MT’un Rossby dalgalarını depreştirmesi ile PV’de aşağı yönde zorlama yapıyor ve soğuklar geliyor , Polar jetlerin yapıcı yaklaşımı modellere yansıyor ve bu beklentimizle uyuşuyor , soğuk trend AASS yaklaşımımız da umut veriyor , dikkat ederseniz ECM Azor muhteşem değilken bile soğuk indiriyor , işte benim aylardır yıllardır anlatmaya çalıştığım şey, Azor isterse Mars’a tırmansın önce Kutbi mıntıka inişe geçmek isteyecek, o açıdan iniş niyeti var görünüyor, -12 lik kuru soğuktansa -10’luk güzel yer seviyeli bol yağışlı sistemi tercih ederim ki burada yer seviyesi avantajımız olacağını düşünüyorum ( tabi ne dersek diyelim Kaderde yazılan olacak ve modellerin berbat ötesi performansını hep aklımızın bir kenarında tutacağız , en iddialı olduğum Tulpar sisteminde bile ecek acak dememiş bir insanım )

• hocam bizim bu sene en büyük sorunumuz 500 sıcaklığının çok yetersiz kalması

Bu doğru ama yetersiz kalıyor sanki hocam

Ama evet en büyük sorun olarak 500 yani GPH alçalmasına direnç yani kör ZAAFİYET

Cuma günü İstanbul ve bir çok il yer seviyesinde sınıfta kaldı

300-500-700 soğuma ve rüzgarları iyi bile olsa yer seviyesi sebebiyle örtü yine mümkün değildi

Allahtan soğuk inadı yer seviyesinde epey kırıldı bu sistemle ( hala mükemmel değil )

Zorlaya zorlaya kopartacağız takipten başka çare yok