Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold efso hocam tebrikler valla dün mesajlarinizi okurken iki model eksi 15 sokmuştu dedim niye olmasın risk diyor ama sonuçta model vermiş :).Sabah gördüm hakliliginizi ve bu konudaki donanımınizi..gfs de dediğiniz tarihe model sonuna vermiş coşkuyu .Bakalım balkanlarla cekiselim hocam gözüm orda artık . Başarılariniz daim olsun

• Cold efso hocam tebrikler valla dün mesajlarinizi okurken iki model eksi 15 sokmuştu dedim niye olmasın risk diyor ama sonuçta model vermiş :).Sabah gördüm hakliliginizi ve bu konudaki donanımınizi..gfs de dediğiniz tarihe model sonuna vermiş coşkuyu .Bakalım balkanlarla cekiselim hocam gözüm orda artık . Başarılariniz daim olsun

Çok teşekkür ederim hocam, sağol varol

Tc ve komşu coğrafyamızı tanıyoruz hocam

Şükür global döngü mekanizmasını da az çok biliyoruz

Doğru düzgün ayaz don görmeden -15’ler gelmez bize

Bakın 9-11 dönemi sert ayaz olsaydı ben size 12/14 için son 120 saatte bile -13/-14 sinerjisi de yapardım tüm yüreğimle ( çok zayıf ayaz var, acilen güçlenmeli , ama 12/14 dönemi -8/-12 arasında ne gelirse gelsin sıkı ayaz şart aysonu ve öncesi -15’ler istiyorsak , gözüm 850’de değil 2 m haritalarında olacak artık

• Hocam aslında süreç dediğiniz gibi ilerliyor şu an umarım sonraki süreçte dediğiniz gibi gelişir.

Allah’ın izniyle güzel olacağına inanıyorum

Son çalışmalarım ile motamot uyumlu gidiyor süreç

Olumlu olumsuz farklı bir durum görürsem arz ederim, kapasitemizle mevcut veriler ışığında görebildiğimiz kadarıyla sorumluyuz , daha fazlasına gücümüz hafzalamız yetmez

Ama şu gidişattan bu kış bir -15/-18’le taçlanacağımıza hatırı sayılır bir ihtimalle inanıyorum

• Hocam bundada kuru soğuk olur

• Hocam bundada kuru soğuk olur

Ben buna ideal sistem demedim ki, hedef bu tarz bir soğuk gelişi dedim, model bozmuşken üstelik yaptım bunu , Şu anda soğuk yada sistem beğenmeme lüksümüz yok( benim yok diyeyim en azından kendi adıma )

Az daha makul soğuk alamazsak kış elden gidecek , çok farklı perspektiflerden bakıyoruz olaya

• Cold.EFso Hocam bu sefer de halınızı hatrinizi soralım nasılsınız bakalım 😊

Teşekkür ederim iyiyim hocam sağol , sen nasılsın

Faik Ozbay ben imkan buldukça yorum yazıyorum dün akşam da bu sabah da model sayfasına açık yüreklilikle görüşlerimi yazdım , günlerdir de aynı noktada olduğumu söylüyorum , daha ne yapam gardashov :))

Küresel şaklabanın teki ülkede beklentiyi aşırı derecede yükseltti tek güncelleme ile , çok çok üzücü bir durum bilim için , meteo mühendisleri odası bir an önce çözüm bulmalı

• Teşekkür ederim iyiyim hocam sağol , sen nasılsın

Faik Ozbay ben imkan buldukça yorum yazıyorum dün akşam da bu sabah da model sayfasına açık yüreklilikle görüşlerimi yazdım , günlerdir de aynı noktada olduğumu söylüyorum , daha ne yapam gardashov :))

Küresel şaklabanın teki ülkede beklentiyi aşırı derecede yükseltti tek güncelleme ile , çok çok üzücü bir durum bilim için , meteo mühendisleri odası bir an önce çözüm bulmalı

Bende iyiyim hocam Allah razı olsun :) Bize yine bir bilgi showu yapsana üstadım daha böyle benim gibi meteoroloji bilgi kısmında sığ bilgiye sahip olanlar için önümüzdeki hafta ile alakalı :)

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Gıcık ecmwfnin katır inadı tutunca sistemden bi hayır gelmiyor ne güzel gfsyi bile yola getirmişiz bu sabah,sen de düzel artık bu neyin inadı acaba kendi Avrupalı diye mi sistemleri bu kadar Avrupa'ya indirmeye hevesli ^^

• Milletvekili danışmanı bana mesaj atıyor , ne diyorsun abi yüzyılın soğuğu geliyormuş 13’ünde diyor şaklabanın paylaşımını gönderiyor , utanç verici durum , sana da yuh olsun Mgm , küresel şebeğin teki önce muhalif ayağına takipçi topladı , şimdi de hayal ve yalanlarıyla ülke gündemini rehin aldı , ne verisi ne bilgisi arkadaşlar Allah aşkına

Yazmamız gereken her şeyi yazıyoruz

Sistemin soğuk potansiyeli şöyle olmalı diyoruz modeller efsane yada kestane verirken , arkadaşlarımız bu kuru soğuk yapar diyor , neyin mücadelesi arkadaş , kış elden gider ilk ayazlarımızı bir an önce almasak ( güçlü sistem anlamında tabi ) , soğuk almamızın önemini daha nasıl ifade edeyim

• Cold.EFso 10nu sistemi için sinerji gerek. Sadece modelden ne görebildiysem söyleyebildiğim için kar şansını İstanbul giderek kaçırıyor diye görüyorum. Sizin gördüğünüz bir değişim ihtimali var mıdır hala.

• Balon bey patlayacak, bu noktadan nasıl kıvırır artık onu seyredeceğiz. :P

Baz aldığı GFS önümüzdeki hafta için iyi bir kazık attı.

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Cold.EFso 10nu sistemi için sinerji gerek. Sadece modelden ne görebildiysem söyleyebildiğim için kar şansını İstanbul giderek kaçırıyor diye görüyorum. Sizin gördüğünüz bir değişim ihtimali var mıdır hala.

10 unda kar ihtimalimiz devam ediyor hocam

Defalarca arz ettiğim üzere rakım sistemi tabi

Soğuma ve ilk ayazları kapma süreci olarak bakacağız bu sisteme

• ECM jetlerinde düzelme var ,daha temiz ve gelişime az daha açık. bu 12-14 dönemine -9/-10/-11 ihtimali vermemize onay anlamına geliyor, vade hala uzun , burdan -13/-15 falan % 1’in de altında maalesef, geçen hafta % 2,5 ihtimal veriyordum hatırlayanlar bilir , süpriz durum daha çok Doğu Karadeniz için geçerli olabilir , o da çok yüksek ihtimal değil tabi

Döngü çok ani büyük bozulma yapmazsa 20’si civarı sistem ihtimali devam ediyor, Baba balyoz ise 27-31 Ocak civarı hesaplarıma göre ( veriler değişirse herşey sil baştan olur söyleyim , eskisi gibi temel veriler güvenilir değil ve utanmazsa saatlik değişecek )

• ECMWF diyagramı gayet güzel gidiyor ana çalıştırmaya çok takılmayın derim arkadaşlar sıkıntı yok şu an ay ortasından itibaren ağır kış koşullarına hazır olun derim özellikle Batı Karadeniz açısından sıkıntılara yol açacak sistemler silsilesi söz konusu.