Beiträge von Uğurcan Makaroğlu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Teşekkür ederim iyiyim hocam sağol , sen nasılsın

Faik Ozbay ben imkan buldukça yorum yazıyorum dün akşam da bu sabah da model sayfasına açık yüreklilikle görüşlerimi yazdım , günlerdir de aynı noktada olduğumu söylüyorum , daha ne yapam gardashov :))

Küresel şaklabanın teki ülkede beklentiyi aşırı derecede yükseltti tek güncelleme ile , çok çok üzücü bir durum bilim için , meteo mühendisleri odası bir an önce çözüm bulmalı

Bende iyiyim hocam Allah razı olsun :) Bize yine bir bilgi showu yapsana üstadım daha böyle benim gibi meteoroloji bilgi kısmında sığ bilgiye sahip olanlar için önümüzdeki hafta ile alakalı :)

Hocam çok çok daha önemli sorular soranlar var farkındayım ama Düzce de 250 rakım yaşıyorum seralarım var kar yağışları ve örtü yüksekligi bizi çok etkiliyor tahmin ettiğiniz üzere :)

Büyük bir örtü beklentiniz varmıdır varsa ne kadar ona göre önlemler almak istiyorum.

Seviliyorsunuz bu arada çok bilgilendiriyorsunuz çok teşekkür ederim kendim ve burdaki tüm arkadaşlar adına 🙏

Deprem bölgemizde yağışlar gece yarısından itibaren artık neredeyse tamamen çekiliyor . Fakat yüksek basıncın etkisiyle gece sıcaklıkları çok düşük seyredecek bir süre daha .

Lütfen lütfen lütfen elinizden geldiğince sıcak tutacak malzemeler göndermeye çalışın..

Evinizin arka odasında senelerdir boş duran bir battaniyenin bir canı kurtarabilme ihtimalini lütfen aklınızdan hiç çıkarmayın ..

Herkese Merhaba ;

Kimsenin kalbini kırmak yada yaralamak değil amacım ama burada iki mesaj yazan adamlar duyar kasmaya lütfen çalışmasın.

Bir çok arkadaşım ve ben afet bölgesine elimiz kolumuz yettiğince maddi yardım ettik ve bir şeyler hala gönderme çabasındayız.

Kimse burada kayak yaparken mutlu hallerini paylaşmıyor sırf duyar amaçlı bu konulara lütfen girmeyin . Herkesin kendi tercihidir ve biz burada büyük bir aileyiz hiçbirimiz aynı duyguya bürünemeyiz aynı olaya hüzünlenemeyiz . İllaki aramızda farklılıklar oluşacaktır. Birilerini iğnelemek , hala sen neyi soruyorsun gibi cümleleri kurmak bizi asıl bölecek olan şeylerdir. Cevap vermeyebilirsin hatta okumayabile bilirsin .

Manevi destek olmak amaçlı oraya bile gitmeyi düşünüyoruz ama bizim oraya gitmemiz oradaki geçim kaynaklarının kısıtlılığını daha da düşüreceğinden elimiz kolumuz bir şekilde bizde oturuyoruz.

Lütfen abilerim , ablalarım , kardeşlerim ...

Birbirimizi kırmayalım , kınamayalım bu vatan bu coğrafya hepimizin ve küstüğünüz kırdığınız kişilerde kardeşleriniz.

Allah'ım daha beterlerinden hepimizi korusun ..

Hocam değerli yorumlarınız için teşekkürler öncelikle Zonguldak 40-50 rakım ne olur güzel dek yağışları alır mıyız 20 cm örtü zorlar mıyız sizce dek yağışlarının durumuna göre ?

Merhaba :)

Senin için Zonguldak - Kapuz plajının durumuna baksak da olur o zaman :)

Yarın akşam 9 gibi kar sınırı sıfır metreye kadar iniyor bu da saf karın sahilde bile görülmesi demek.

9 şubat akşam saatlerine kadar 19 mm yağış gözüküyor ,

Bence DEKLER ile belki 20 cm mümkün ama bahsettiğim gibi o kadar iplik ucunda sınırdasınız ki bir anda 5 cm örtüye düşmek bile mümkün ..

Ama gün iyimser olma günüdür :)))

Öncelikle cümleten hayırlı geceler :)

Özellikle yarın öğleden sonra iç kesimler için tamamen sıcaklık sorunu ortadan kalkacak ve yaklaşık 5-6 gün sıcaklık sorunu yaşanmayacak. (Kar İçin Yeterli Soğuma Mevcut Olacak)

Kıyı kesimler ise bu süreç içerisinde tüm sahilimiz boyunca ben 10 cm civarı örtü bekliyorum özellikle 7 si gelecek dek yağışları ile bu miktar katlanabilir.

İç kesimlerde ;

Düzce , Zonguldak , Kastamonu , Bartın , Karabük illerinin 350+ rakımlı bölgelerinde ve Bolu ilimizin tamamında yer yer 45-50 cm lere kadar örtü oluşması gözlenebilinir.

Dekli sistemlerde bildiğiniz üzere bir taraf mükemmel yağışlar alırken 30-40 km yan tarafında sakin , güneşli bir hava gözlenebilinir :)

Buna aldanmayın ,.. Her yere kar ulaşacak hemen karalar bağlamaya gerekk yok :)

Tek korkum sahil şeridinin daha az örtü alması, bunun dışında diğer illerimizin merkezlerinde 15-20 cm örtü oluşacak gibi gözüküyor.

10 Şubat'a kadar toplam yağış haritasını koyuyorum .

İç kesimler , 350+ rakımlı bölgelerde bu yağışının tamamı kar olarak alınacaktır.

Sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım :)

Bu arada 10-11 Şubat gibi soğuk etkisini azaltacak fakat hemen peşinden 13-15 Şubat arası bir soğuma 20-22 Şubat civarı da yılın en kuvvetli soğukları bölgemizi ziyaret edebilir :)

Bu kadar karmaşanın içerisinde çıkıp örtü miktarı , yağış miktarı konusunda bilgi vermek hiç doğru olmaz.

Ayrıca oluşabilecek worteksin bir yeri ihya edeceği kesin ve onu kestirmek son 12 saat içerisinde anca mümkün.

Ne olursa olsun bölgemiz bu sistemden faydalanacak iç kesimleri önümüzdeki bir hafta 30 cm + kar bekliyor..

Nereler ihya olacak ve ya bir hafta içinde beklenen kar miktarı 50 cm ve üzerine çıkabilir mi bunları zamanla göreceğiz.

Bolu - Düzce - Zonguldak şeytan üçgeninden birinin şapka çıkarması yüksek bir ihtimal :)