Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Deprem profesörü ve uzmanlarının beklenen İstanbul depremi konusundaki büyük fikir ayrılıkları da toplumda rehavete yol açıyor olabilir. Zaten pek bir bilincimiz yok bu konuda olanın da kafası karışıyor. Kimi felaket senaryosu çiziyor kimi büyük deprem falan olmayacak diyor. Kimi olacak ama en az 30-50 sene var diyor. Millet kime inanacak? O yüzden koy gitsin tadında günlük yaşıyoruz.

• Deprem profesörü ve uzmanlarının beklenen İstanbul depremi konusundaki büyük fikir ayrılıkları da toplumda rehavete yol açıyor olabilir. Zaten pek bir bilincimiz yok bu konuda olanın da kafası karışıyor. Kimi felaket senaryosu çiziyor kimi büyük deprem falan olmayacak diyor. Kimi olacak ama en az 30-50 sene var diyor. Millet kime inanacak? O yüzden koy gitsin tadında günlük yaşıyoruz.

Biri hariç hiçbiri güvenilir gelmiyor bana. Cenk Hoca dışında kendi söylemleri arasında bile çelişiyorlar. Kendisi son dönemlerde kentsel dönüşümde yapılan hataları çok da iyi anlatıyor, yakında da İstanbul için yeni bir harita çıkaracakmış. Bina bina riskin derecesini öğrenebilecegiz.

• Biri hariç hiçbiri güvenilir gelmiyor bana. Cenk Hoca dışında kendi söylemleri arasında bile çelişiyorlar. Kendisi son dönemlerde kentsel dönüşümde yapılan hataları çok da iyi anlatıyor, yakında da İstanbul için yeni bir harita çıkaracakmış. Bina bina riskin derecesini öğrenebilecegiz.

Ben de Cenk hoca'yı takip ediyorum. Maalesef onun söylemleri yaklaşan felaketi gözler önüne seriyor.

• PergamoN hocam Gemlik körfezi artçılar tek bir noktada değil yayılım göstermiş durumda kuş mesafesi yaklaşık 15 -17 km KB- GD doğrultuda normal bir durum mu yoksa artçıların dağılması sıkıntılı mı burda 5-5.5 civarı bir deprem daha olursa süpriz olmaz mı ve yakınlarında az güneyinde olan kaymakoba ve zeytinbağı faylarının deprem riski nedir

• Uyuyordum hiçbir şey hissetmedim. Gerçi ayakta olan ev ahalisi de bir şey hissetmemiş. Ama Gölcük'ten arkadaşlar aramış açamadım uyuyordum sessizde idi telefon. Herkes sokağa dökülmüş.. Etkilenen herkese tekrar geçmiş olsun.

• Güzel flood olmuş. Kısaca fakir semtler kaderine terk ediliyor diyor.

Flood'ın hepsini okudum.

şimdi ben bu deprem konusunda cahilim. önceden söyleyeyim.

ama benim aklıma takıldı bu.

Cenk Hoca, marmaraya kıyısı olan yerleri kentsel dönüşüme sokun.

kıyıdan uzak yerler kentsel değil rantsal dönüşümdür demiş kısaca.

Hoca, iyi güzel demiş de, tüm söyledikleri marmara denizinde olacak bir deprem için geçerli.

Cahil Ben:

istanbulun kuzeyinde büyük deprem olma ihtimali hiç mi yok?

Deprem uzmanı:

e fay güneyden, marmara denizinden geçiyor. büyük deprem orada bekleniyor.

Cahil Ben:

e ben birkaç kere şuna şahit oldum. deprem beklenmeyen bir yerde bir deprem olur. Aaa, bilmediğimiz, haritalamadığımız bir fay varmış.

Deprem uzmanı:

....

şimdi deprem uzmanının cevabını boş bıraktım. bilen birisi cevap verebilir mi? gerçekten merak ettiğim ve bilmediğim için soruyorum.

BORN IN WINTER

• Ben de bu konuda cahil biri olarak profesörlerden dinlediğim kadarıyla cevap vereyim. Bilinmedik fay hatları dediğiniz gibi var ancak bunların çoğu Anadolu'da. İstanbul ve çevresi deprem açısından son asırda hareketli olduğundan ve yoğun nüfusundan dolayı araştırmalar burada yoğunlaşmış ondan dolayı bilinmedik bir fay hattı olduğu düşünülmüyordur diye tahmin ediyorum veya bunun araştırmaları yapılmıştır. Celal Şengör de hem bizim hem yurtdışından gelen deprem bilimcilerinin denizleri de incelediğini söylemişti dolayısıyla böyle bir olasılık çok düşük.

• Bana kalırsa şu ana kadar ki gözlemlerime göre, 5.2 lik depreme göre bence artçı sayısı hem fazla hemde çok dağınık. Artçıları izlediğimde hem sayısı hemde dağılımı normal gelmedi bana...

Snow Depht / Beylidüzü

Kara Aşık Olmak Delilik Değil bir Sevdadır...

hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333

• Burada vurgulamak istediği bence zemin yapısı. Karadenizde de fay olsaydı benzer şekilde, büyük ihtimal zemin yapısından hem de nüfusun düşük olmasından pek bir hasar olmayacaktı.

6 Şubat'ta da zeminin ne kadar fark ettigini gördük aslında. Antakya'da merkezin ortası dümdüz olurken,dağ yamacındaki çok eski evler hasar bile almadı. Aynı şekilde Maraş da öyle. Fay hattı Antep merkeze Maraş'tan yakın olmasına rağmen, Antep'te çok az yıkım oldu.

• PergamoN hocam Gemlik körfezi artçılar tek bir noktada değil yayılım göstermiş durumda kuş mesafesi yaklaşık 15 -17 km KB- GD doğrultuda normal bir durum mu yoksa artçıların dağılması sıkıntılı mı burda 5-5.5 civarı bir deprem daha olursa süpriz olmaz mı ve yakınlarında az güneyinde olan kaymakoba ve zeytinbağı faylarının deprem riski nedir

Depremin çözümü BKB/DGD olduğu için dağılım normal dağılımlarda sismojenik zondaki kırılmayı simgeleyen +3Mw depremleri dikkate almak lazım onlarda kısa bir faya işaret ediyor.

Dediğin faylar kıta içi fay ve deformasyon hızı 2mm’nin altında depremlerin tekrarlanma aralığı birkaç bin yılın üzerindedir özellikle kaymakoba gibi çizgisellikler aktif bile olmayabilir geçmiş sismisiteye bakmak lazım.

• Çorum deprem aktivitesi ,Mudanya’dan daha dikkat çekici , bu kesimde bir sismik boşluk ve paleosismoloji çalışmalarına göre özellikle esençay bölümünde 3m’nin üzerinde bir deformasyon birikimi mevcut Merzifon-Esençay hattı en az 6 segmentden oluşan ve her segmentin kendi içinde 6.8-7.2Mw arasında deprem üretme potansiyeli olan bir kesim bu aktivite devam edecekmi bakalım.