Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbul özelinde kat izni düşürülmeli açıkcası kırsal alanlarda ki saçma sapan 3 4 katlı betonarme binalar hem çok çirkin bir görüntü hem de depremsellik açısından yarattığı tehlike çok büyük köylerde bile artık betonarme çirkin sıvasız evler yapıp duruyorlar estetik açıdan bile bir düzenimiz yok Karadeniz keza daha beter sanki el birliğiyle toplandık ve ülkemizi şehirlerimizi daha ne kadar çirkinleştirebiliriz diye çalışıyoruz.

Amerikadaki kadar müstakil evler olmasa bile en fazla 3 katlı binalar yapsak çok iyi olur özellikle konya çok geniş bir şehir oralara yeni yerleşim yerleri kurulsa güzel olur

• Ben de katılıyorum Konya karaman hem depremsellik açısından da güvenli yerlerden düzenli bir şehir anlayışı ile güzel olur

Kuraklık sıkıntısı var ama oralarda da. Özellikle Tuz Gölü çevresinde yıllık yağış 300mm'den daha az. Ben söz sahibi bir yönetici olsam İstanbul nüfusunu 5 milyona azaltmak için çabalarım. Deprem, kuraklık, trafik, sıkış sıkış evler... İstanbul'un durumu çok kötü diğer şehirlere devlet teşvikleri ile iş yerleri kurulmalı ya da İstanbul'daki iş yerleri oralara taşınmalı insanlara 20 25 yıllık ödeme ile orada evler verilmeli. Şu an için büyük bir sıkıntı yokmuş gibi devam ediyor ama 20 30 yıl sonra İstanbul nüfusu 30 milyonu geçince asıl sıkıntı başlar. Ülkemizin deprem bölgesinde olduğunu bile bile yüksek katlı binalar yapan ve yaptıranlar düşünsün. Ülkemizin her bir köşesi altın değerinde. Kasım ayında doğuda kar tatili de yapabilirsin aralık ayında akdenizde denizde güneşlenebilir de. Böyle bir imkana sahip kim bilir kaç ülke var ama değerini bilmiyoruz.

• Hocam evet katılıyorum oncelikle tedbir ve onlem alınmalı, şahsen istanbuldaki istisnasiz tum binalarin depreme karsi ne kadar hazir oldukları tespit edilip guclendirme gereken guclendirilmeli,yikılmasi gereken yikilmali bu onlemler biran önce yetkililerce alınmalı,lakin marmara faylari kanımca halen çözülemedi,kimi bilim adami adalar fayi kilitli burda deprem olmaz 1894 te burasi kırıldı diyor, diğer kısım ise burasida kirilcak diyor,kimi bilim adami 1912 Tekirdağ depremi ile sarkoy murefte kısmı kırıldı diyor burda yeni enerji birikmesi için daha zaman var diyor buna muhalif bilim adamlari da hayir o fay enerji biriktirdi o da kırılacak diyor ,kimi bilim adamı sadece silivri aciklarindan kumburgaza kadar olan kisimda 35km lik kirilmamis bir fay var bu kırılacak ve max 6.5 siddetinde bir deprem uretecek diyor ,kimisi ise marmara boydan boya kirilacak en az 7.6 lik bir deprem senaryosu öngörüyor diyecegim marmara halen cok bilinmeyenli denklem evet bir deprem olacak gibi ama buyukluk siddet ve kirilacak faylar hakkinda net bir öngörü yok bilim dunyasinda

• samsun açıklarında dünden beri 2.5 ile 3.6 arasında değişen depremler oluyor enteresan bi kümelenme söz konusu.

Toplam 5 deprem oldu dünden beri. Buradaki faylar hakkında çok çalışma yok bildiğim kadarıyla büyük bir deprem kaydı da yok hayırlısı olsun.

• Bunu koeri son depremlerde göremedim

Burada da yazılmamış sanki

Ben mi atladım acaba

Zaten Bingöl Yedisu segmentinde uzun süredir deprem yok, orası da sırasını bekliyor. 7,5 büyüklüğünde deprem olursa pek şaşırmamak gerek ama zamanını bilemiyoruz maalesef.

• Bilim adamlarinin beklenen istanbul depremi ile ilgili öngörüleri, şahsen kalbim Prof dr Ahmet Ercan,Prof dr Şener Üsumezsoy ve Prof dr Ziyaddin Çakirdan yana ama en korkunç senaryo olan Prof dr Celal Şengör'un tezine göre onlem alınmalı, Allah'ım korusun bizi afetlerden

• Hatay depreminin inSAR verisi 2 farklı deformasyon görülüyor Afad'ın verdiği 6.4 /5.8 büyüklükleriyle uyumlu, tamamen düşey deformasyon denebilir iki kırılma arasındaki fark 40-50cm ile 10-25cm arasında değişiyor. (Ambraseys & Jackson, 1998) tarafından 1872 depremi bu bölgeye konulmuştur bu bölge için öngörülen 3±1.5 mm/yıl kayma hızından 2023-1872= 151 yıl 151x0.3cm= 45cm birikimle uyumludur. Her zaman bu davranışı yapmıyor olabilir 1872 depremi daha büyük bir depremdi 7.8'lik deprem sonrası tetiklenerek erkene çekilmiş bir deprem davranışı denebilir. Bundan sonra Antakya segmenti için m>7 ihtimali yok denecek kadar az , daha doğusundaki Hacıpaşa ile ÖDF'ye bağlı segmentlerin riskinin çok bilindiği söylenemez.

Image