Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dün verdiğini bugün yok etmiş kışı böyle bitiririz

neyi yok etmiş anlamadım modeldeki hafif oynamalar yüzünden 1 buçuk ayı yok etmenin anlamı nedir ki model bu her şeyi dener ancak rusyadaki soğuğu değiştirmemiş yani her zaman bir ihtimal var herhangi bir güncellemede sistemi indirir bazen indirmez küçük başınc dizilimleri yüzünden moral bozmaya gerek yok bence

• 9 10 şubatı inşallah kaçırmayız ama yine bana sınırda kalacak gibi geliyor bakalım 2 3 güne çıkar kokusu . Endişeye mahal yok

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• aynen ben gelmez diye sıyırır diye konuşuyordum ancak bu tür sistemler sahiilerimiz için extremdi çünkü 5-10 yılda bir geliyor eğer iki üç senede bir olsa keşke

• Ben ya kendim birşey öğrenemiyorum, ya öğreteniyorum. Gerçekten hayretler içinde yazılanları okuyorum.

Bu vadeden Gefs ve Ens takibi yapılarak sadece genel eğilimin ne olduğu yönünde bir izlenim yapılabilir ancak.

Çünkü,

Bugün salı, cumartesi günü ufak bir yağışlı sistem geçişi var, 700 rakım üzerinde kar, altında yağmur göreceğiz.

Yani bu yağışlı sisteme henüz 4 gün var

Cumartesi sonrası hava stabil. Önümüzdeki hafta içi de çok aksiyon beklenmiyor.

Ancak o haftanın haftasonunda sistem ihtimali var. Yani tam 11 gün sonra.

Bu kadar uzun vade için gelip burda ahkam kesmek, olmayacak gelmeyecek demek bilimsel bir gerçeklik içermez.

Kesin geleceğini iddia etmekte aynısı.

Peki biz ne yapıyoruz, gelebilir mi, gelirse nasıl gelir, neler gerçekleşirse gelir bunları bulmaya çalışıyoruz. Çünkü mevsim kış, bizde sistem gelsin istiyoruz.

Görüşünüz artık sistem gelmez yönünde ise forumun futbol, genel sohbet vs gibi konuları var, oralarda ve ya bu konuda muhabbet yapabilirsiniz, neden gelmez yönünde görüş bildirmeye ihtiyaç duyuyorsunuz.

Bizde biliyoruz, gelmez derseniz, zaten 10 seferde 9 kez haklı çıkarsınız. Burdan prim yapan pek görmedim.

Birde model efsane gösterirse susup, bozunca ortaya çıkmak başarı olmuyor.

Misal bu tarihte sistem bekleyen benim ama dünkü güncellemeleri görünce bakın geldi sistem demiyorum. Çünkü bu vadeden ne gözükürse tersi de olabilir

• Bunları hangi veriye dayanarak öngörüyorsun

50 verinin ortalamasına bakarak öngörebilirim herkesten çok isterim 8-12 Şubat da sistem gelmesini ancak Ocak sistemlerinden farkı yok hatta gelme ihtimali bile çok düşük sıcak tarafta kalacağımızı düşünüyorum fakat bu sıcak dalganın peşinde sağlam bir sistem inme ihtimali de oldukça yüksek bekleyip görelim kendi fikrimce 22-29 Şubat

• 50 verinin ortalamasına bakarak öngörebilirim herkesten çok isterim 8-12 Şubat da sistem gelmesini ancak Ocak sistemlerinden farkı yok hatta gelme ihtimali bile çok düşük sıcak tarafta kalacağımızı düşünüyorum fakat bu sıcak dalganın peşinde sağlam bir sistem inme ihtimali de oldukça yüksek bekleyip görelim kendi fikrimce 22-29 Şubat

22-29 cemreler dusuyor usta gelenden efsane cikmaz ..

• Gfs senaryoları bölgemiz adına güzel görüntüler var gfs ben bir şeyler gördüm diyor

Bravo orçun.Dün ana senaryo ve GEFS sistem vermesine rağmen senaryolar cılız kalıyordu.Bugün daha net senaryolar var.İzlanda ve iskandinavyayı hala çözmüş değiller.Kafaları karışık

• Cemre olayı karışık bir şey kar Nisan da da yağar yer sıcaklığı yüksek olduğu için cemre dediğimiz olay sıkıntı yaratır tamamen yeryüzü sıcaklığıyla alâkalı

Örneğin 18 Mart 2022

Rakım denize sıfır Samsun/Alaçam

Geyikkoşan Sahili