Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • hayatımda maks 1 metre kar gördüm 2 metre görmek istiyorum acaba bu sistem gelirse köyümde 2 metreyi bulur muyuz. Bakmayın siz bana kafayı yemişim ben 🥶

Köyün rakımına ve sistemin gücüne bağlı 2 metrelik kar

• Köyün rakımına ve sistemin gücüne bağlı 2 metrelik kar

Hocam trabzonda sahilde en az 10 20cm lik tutan kar köyde 2m yakın ve 2m üstü kar yapmıştı geçtiğimiz senelerde. Mesela geçen sene şubatta akçaabat sahil havada kar almıştı yerde 0cm ama köyde 1 metre kar vardı. Konumu itibarıyla iyi yağış alıyor

• 13 Ocak tahminini 23 Aralık günü koydum. Bugün 7 Ocak. Güncellemelerde bunu gördükten sonra, buradan bozsada artık başarısız oldum diyemem. Sonuçta bu ihtimali 21 gün önceden tespit etmişim. Milimetrik tahmin bilimsel değil, birazda şans yanınızda olmalı. Adım Hıdır, elimden gelen budur.

Hepinize yanımda durduğunuz, güvendiğiniz ve destekleriniz için teşekkürler. Çok daha iyisini hakediyorsunuz, fakat veren Allah'tır. Bizler sadece onun kudretini anlamaya çalışan aciz kullarız

• Hocam trabzonda sahilde en az 10 20cm lik tutan kar köyde 2m yakın ve 2m üstü kar yapmıştı geçtiğimiz senelerde. Mesela geçen sene şubatta akçaabat sahil havada kar almıştı yerde 0cm ama köyde 1 metre kar vardı. Konumu itibarıyla iyi yağış alıyor

2017 de Trabzon Beşikdüzünde 1m kar vardı çok başka bir olaydı ya, geçen sene şubat hep cılız sistemdi

• hayatımda maks 1 metre kar gördüm 2 metre görmek istiyorum acaba bu sistem gelirse köyümde 2 metreyi bulur muyuz. Bakmayın siz bana kafayı yemişim ben 🥶

reis ben gördüm bıkana kadar kar yağışı izliyorsun kar yağarken birden elektrikler gidiyor büyük ihtimal direk devrilmiş olur, sonra sabah kalkarsın sular donmuştur dışarı bakarsın yol yok kahvaltını yapar eline küreği alıp dönersin yol açmaya evin yola yakınsa şanslısın dozer açar umudun olur ama eğer değilse geçmiş olsun 2020 Şubat başımdan geçenler 😁

• Eski kurt abilerin bu konuda fikri vardır illa da büyük dedem allah rahmet etsin daima şubatın 29 çektiği yıllar daha soğuk olur derdi ammaaa doğrumudur bilmem çok mülaim adamdı ben küçüktüm pek hatırlamıyorum ama

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Bölgedaşlar keyfiniz yerinde bakıyorum :) Samsun'un bile boşlukta kalmadığı, hakim rüzgarın yıldız olduğu, sistemin lanet Romanya'dan değil Ukrayna'dan indiği bir ortamda tatmin edici seviyeye yaklaşmış bulunmaktayız.

Bu sistem modelleri allak bullak etti daha önce aynı anda bozup aynı anda düzelip ve bunu birden çok kez yaptıklarını görmemiştim ilk oluyor. En çok da Grönland'a üzülüyorum yüksek basınçtan başları ezilecek. Aralık ayını blokaja giderek kahvetmişti devaran dönüyor.

Yalnız Ecmwf 192'den sonrası bana biraz değişik geldi Eps görelim derim bu kadar çabuk bir atak beklemiyorum modelin uzun vadesi dördüncü denemeyi bile yapacaktı muhtemelen.

• Eski kurt abilerin bu konuda fikri vardır illa da büyük dedem allah rahmet etsin daima şubatın 29 çektiği yıllar daha soğuk olur derdi ammaaa doğrumudur bilmem çok mülaim adamdı ben küçüktüm pek hatırlamıyorum ama

Ne varsa eskilerde var model falan bazen yanlarinda fis kalir once agaclara sonra toprağın durumuna sonra havanin gidişatına göre yorum yapar büyüklerimiz

Ne varsa eskilerde var model falan bazen yanlarinda fis kalir once agaclara sonra toprağın durumuna sonra havanin gidişatına göre yorum yapar büyüklerimiz