Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ENS verilerinin eskisi kadar güvenilirlikleri yok 12 saate bir oynuyor onlarda ana model oynarsa eğer, maç halen ortada bence bakalım

• Evet yavaş yavaş detaylandırma aşamasına geliyoruz.Şimdi bazen -8 bazen -12.Bazen uzar,bazen kısalır.Bu hep böyle olmuştur.Çok bozmadığı sürece de İşin en keyifli kısmı da budur.Modeller sistemin gelip gelmemesi ile ilgili değil sadece gücü konusunda ayrıştı.ECMWF de dün -24 olan bölgede şimdi -12 zor var.Bu bir güncelleme ile “tamam böyle gelir” diyemeyiz. Takip edecez.Artık nasibimizde ne varsa onu alacaz.

Son 24 saate kadar temkin şart 😂

• Ben dedim beklentiyi minimuma indirelim diye. Sürekli farklı çıktılar olacak. Vade kısa değil. Pazar günü artık netleşir diye düşünüyorum sistemin yönü vs. 96. Saatte bile modeller ayrışıyorsa varın gerisini siz düşünün.

• Anası çıktısı baba çıktısı kalmadı artık modellerin. analog tahminlerimiz doğrultusunda soğuk atak öngörümüz vardı ancak kuvvetini Yüce yaradan bilir ne biz ne modeller bundan haberdar olamaz bekleyip sabırla takip edeceğiz

• Bu 13.14 sistemine ne diyon varmi sence öyle bisey

-16lar -20ler hiçbir zaman gündem olmadı bu sistemde o yüzden sıkıntı yok. Ben hala başlangıca göre iyi kışa göre ortalama bir sistem bekliyorum. Yani öyle aşırı bir beklentiniz yoksa sıkıntı yok.

• Gfs 6.senaryo ya insan bakmalara doyamıyor, acaba böyle tam bu gücü ve etkisi genişliği ile böyle bir şey iner mi,ah keşke inse sabaha kadar düşen her kar tanesini seyrederim

• Dün modeller sistem verirken bugün hepsi olmasada yine bir iki model veriyor. Bunlar sürekli değişecek çünkü vade gerçekten yakın değil. Mesela 9-10 ocakta ki sistemde ecmwf ve gfs bile ayrışıyor. Onun için bekleyeceğiz. Bu akşam belki modeller hiç bişe göstermez ama yarın tekrar vermeye başlar. Ama aşırı soğukların felan gelmesi çok zor, -10 lar gelse ama yoğun karlı şekilde ben kâfiyim:)

• sistemlerin sürekli ötelenmesi insanın zoruna gidiyor ama sistem gelmiyor diye gelip burada sağa sola laf atıp insanların modunu düşürmenin manası yok modeller daha 4 gün sonraki sistemde ortak bir karara varamazken ocak bitti şubat uçtu demek altı doldurulamayacak boş laflardır

• sistemlerin sürekli ötelenmesi insanın zoruna gidiyor ama sistem gelmiyor diye gelip burada sağa sola laf atıp insanların modunu düşürmenin manası yok modeller daha 4 gün sonraki sistemde ortak bir karara varamazken ocak bitti şubat uçtu demek altı doldurulamayacak boş laflardır

Sistem ötelenmesi falan yok ki 12 sindeydi yine aynı 9 10 u zaten çok görünmedi ve hala var gfs model sonu kutup inmiş

• Dün modeller sistem verirken bugün hepsi olmasada yine bir iki model veriyor. Bunlar sürekli değişecek çünkü vade gerçekten yakın değil. Mesela 9-10 ocakta ki sistemde ecmwf ve gfs bile ayrışıyor. Onun için bekleyeceğiz. Bu akşam belki modeller hiç bişe göstermez ama yarın tekrar vermeye başlar. Ama aşırı soğukların felan gelmesi çok zor, -10 lar gelse ama yoğun karlı şekilde ben kâfiyim:)

hala 1 hafta vade var ecmwf 9 10u karadeniz kıyıları dahi kar verirken 12 sinde sıyırıyor gfs tam tersi

• Ana çıktıları biraz inceledim.En iyi çıktıyı GEM vermiş.Aslında bakacak olursak ECMWF nin 144 te Azor 1045 mb ile İzlanda ve İskandinavyada çok daha güçlü.Ama gel gör ki doğuda kalan AB alanını yine sakin bırakmış.GEM de Azor 1040 olmasına rağmen sistem dönüş hareketi ile çok daha agrasif atağa kalkıyor.Sinoptik yavaş yavaş oturuypr aslında.Tüm modellerin ana fikri Azor her türlü İskandinavyadan baskıyı yiyip kuzey Avrupaya harekete geçen 2.sistem ile,bize inen sistemi doğulatmaya meyilli.Ama sistemin 300-500 km daha batı yönlü inişi süresini ve etkisini artırıp,GEM ve ECMWF gibi ayrıştırmaya sebep oluyor.Herşeye rağmen yine vade uzun.Aslında pek de uzak değil ama modellerin performansı ortada.Ben yine diyorum.Bu sinoptik özellikle bizim bölgemiz adına çok daha takip ister.

• sistem var der gelmez kış bitti der kar yağar, öyle bir tip evrensel meteo uzmanımız.

Tweeti yazan kişi de çok normal değil. Çok biliyormuş gibi insanları sürekli ezikleme peşinde. Kendi düşüncelerine karşı bir şey söylenince saldırmaya başlıyor. Arada ana sayfama düşüyor gülerek okuyorum :)

• Tweeti yazan kişi de çok normal değil. Çok biliyormuş gibi insanları sürekli ezikleme peşinde. Kendi düşüncelerine karşı bir şey söylenince saldırmaya başlıyor. Arada ana sayfama düşüyor gülerek okuyorum :)

Kadir Emre hoca diğerlerine göre yine iyi hocam.Adam en azından bölüm okumuş verilerle yorum yapıyor.Diğerleri gibi değil.Tabi diğer huyunu bilemem ama videolarının çoğu öğretici.

• Kadir Emre hoca diğerlerine göre yine iyi hocam.Adam en azından bölüm okumuş verilerle yorum yapıyor.Diğerleri gibi değil.Tabi diğer huyunu bilemem ama videolarının çoğu öğretici.

Bence de baya da bilgili buradaki bazı hocalarımız gibi yıllardır takip ederim