Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben geçen senin dediklerini bir youtube canlı yayınında gördüm hava forum da böyle böyle deniyor diye en azından belirtmişler ne diyeyim😂

Takipçimiz çokmuş o zaman :hfyeni (18): İsim ve kaynak belirtildiği sürece hiç sıkıntı yok. Ama birilerinin mesajlarını kendininkiymiş gibi yazmak, birilerini laflarını kendininkiymiş gibi söylemek ayıp. Twitterda da var. Bana özelden mesajlar geliyor zaten hocam sizin mesajı şurada yazmışlar diye :)

• pazar günü rüzgar mı var windy baktım da baya güçlü

Evet iki siklon ihtimali var. Birisi 990mb'a kadar diğeri 995mb'a düşüyor. Subtropikal siklon olarak analiz ediyorum bakalım neler olacak. Rüzgar hızı açıklarda +110km/s gibi değerleri bulabilir. Siklon merkezindeki gizli ısıl enerji devinimi kararsızlık oluşturuyor. Deniz üstünde güçlü kütleler görebiliriz, belki karaya da vurabilir. Ayrıca aşırı nem devinimi yapıyor ve kıyıları bu nemle dövüyor. Ben beklenenden fazla yağış düşeceğini düşünüyorum. Daha detaylı analiz yapacağım...

• Aga buney yinemi uçacaz yoksa 😄 rüzgarın hızı buşekil olursa vay çatıların haline vaayy.

Aynı anda hem kuzeyimizde denizde,hem doğumuzda derin Alçak basınç alanı oluşuyor Ve İzorbarlar denizin üstünde çok sıklaşıyor.Dikkatli olunması gerek aslında abi.Bu arada şu soğumalara bile karadenizin verdiği tepkilere bakınca güçlü soğumalarda ne olur diye düşünüyorum:)

• Aynı anda hem kuzeyimizde denizde,hem doğumuzda derin Alçak basınç alanı oluşuyor Ve İzorbarlar denizin üstünde çok sıklaşıyor.Dikkatli olunması gerek aslında abi.Bu arada şu soğumalara bile karadenizin verdiği tepkilere bakınca güçlü soğumalarda ne olur diye düşünüyorum:)

Şu mini soğuma bile subtropikal siklon yaratabiliyorsa güçlü soğuk neler yapar :) Ben deniz üstünde kırmızı kütleler göreceğimizi düşünüyorum. Yarın daha net bir şey söylerim ama bazı noktalarda oraj ihtimali var.

• SBB TV
    Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021 yılında kurulan SBB TV'de şehrin tanıtımı başta olmak üzere; spor, eğitim, kültür, ekonomi gibi birçok kategoride…
    www.youtube.com

samsunda canlı yayın varmış bende ilk defa gördüm sizler biliyormusunuz arkadaslar

• Evet iki siklon ihtimali var. Birisi 990mb'a kadar diğeri 995mb'a düşüyor. Subtropikal siklon olarak analiz ediyorum bakalım neler olacak. Rüzgar hızı açıklarda +110km/s gibi değerleri bulabilir. Siklon merkezindeki gizli ısıl enerji devinimi kararsızlık oluşturuyor. Deniz üstünde güçlü kütleler görebiliriz, belki karaya da vurabilir. Ayrıca aşırı nem devinimi yapıyor ve kıyıları bu nemle dövüyor. Ben beklenenden fazla yağış düşeceğini düşünüyorum. Daha detaylı analiz yapacağım...

Sanirsam kuzeydeki derin alçak yüzünden oluşan ruzgar ile birlikte kütleler samsun ve orduyu es geçecek gibi duruyor özellikle bartın Sinop arasına çalışacak gibi duruyor değişme olur mu değişirse ne kadar değisir sizce

• Zonal rüzgarlar hiç hoşuma gitmedi ortalama +5' e kadar inmiş eğer bir SSW olacaksa splitle sonuçlanma ihtimalini yükseltmiş oluyor çok sıkıntılı bir durum. -25'e inen senaryoyu gördkçe fenalık geçiriyorum bu kış 60 enleminden aşağı inmez böyle gerçekleşirse :)

Wed 20 Dec 2023

• Biraz takip ettiğim kadarıyla terimlerden anlamıyorum fakat yazdıklarınızı okumak çok hoşuma gidiyor. Anlamak için soruyorum biraz tarzanca :) Bu kış kar yağışı yakın zamanda yok galiba mı ? :)

• Zonal rüzgarlar hiç hoşuma gitmedi ortalama +5' e kadar inmiş eğer bir SSW olacaksa splitle sonuçlanma ihtimalini yükseltmiş oluyor çok sıkıntılı bir durum. -25'e inen senaryoyu gördkçe fenalık geçiriyorum bu kış 60 enleminden aşağı inmez böyle gerçekleşirse :)

Wed 20 Dec 2023

İndi indi.Geçen hafta ÇİN kar fırtınalarıyla boğuştu.Ortalama 50 enleme inmiştir herhalde😂

• Ege ve Akdeniz kıyılarında yaşasak coğrafi konumuma boyun eğerim eyvallah derim.

Arkadaş, 2020 yılından beri Karadeniz sahillerinde tatmin edecek bir kış yaşayamadık. Ülkemize inen sistemlerde bölge olarak soğuma ve rüzgarı aşamadık. Bu şanssızlığı ne zaman kıracağız bunu onca yaşantımın arasında ayrı bir yer edinip fazlasıyla merak ediyorum artık..

• Ege ve Akdeniz kıyılarında yaşasak coğrafi konumuma boyun eğerim eyvallah derim.

Arkadaş, 2020 yılından beri Karadeniz sahillerinde tatmin edecek bir kış yaşayamadık. Ülkemize inen sistemlerde bölge olarak soğuma ve rüzgarı aşamadık. Bu şanssızlığı ne zaman kıracağız bunu onca yaşantımın arasında ayrı bir yer edinip fazlasıyla merak ediyorum artık..

Bu sansizlik bu gidisle devam edecek artik kar yagarsa mucize diyecez..

• Sanirsam kuzeydeki derin alçak yüzünden oluşan ruzgar ile birlikte kütleler samsun ve orduyu es geçecek gibi duruyor özellikle bartın Sinop arasına çalışacak gibi duruyor değişme olur mu değişirse ne kadar değisir sizce

Yani siklon çok kuzeyli kalıyor bu yüzden biz güneyli rüzgara maruz kalıyoruz başlarda. Sonrasında ise 850/700/500hPa rüzgarı iyiye dönüyor ama yağış şartları kötüleşmeye başlıyor. Giresun doğusu ve Rize-Hopa hattı yağış açısından favorim. Graupel ihtimalinde ise favori yerlerim Giresun doğusu ve Trabzonun batısı.

Siklon önceki verilerde sıcak simetrik çekirdekliydi. Ama şu anki veriler doğrultusunda tam bir sıcak çekirdek göremiyorum. Eşdeğer potansiyel sıcaklık düşük haliyle sıcak bir çekirdek beklemek zor oluyor. Yani tam anlamıyla subtropikal demek doğru olmaz. Ayrıca su hortumu oluşabilir bazı noktalarda.

Önce soğuk cephe sonra trof olarak etkili olacak. Takipte kalalım, beklentilerin üstünü verebilir.

Ayrıca ana risk rüzgar. Denizcilerimiz dikkatli olmalı. Açıklarda rüzgar hızı +100km/s gibi değerleri bulabilir. Kıyı şerindeki bazı istasyonlar da +80km/s gibi değerler ölçebilir.