İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam bilmiyorumda, net kar alabiliriz, karayelli sistemlerde soğuğu beklenenden çok aldık her zaman, balkanlar aşırı soğuk, ki yağış olmasaydı kuru soğuktan şikayet edicektik, ben yağmur alsakta razıyım barajlar kurudu resmen.

Şartlar ideal değil. Maalesef.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Güncel.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bilgilendirme yazısını tekrardan alıntılıyorum.

Güncel durum benzer şekilde devam ediyor. AB'nin rotasını yarın akşam veya pazar sabahına kadar takip edeceğiz. Kıyılar için siklonik yağışın örtü yapma ihtimali en iyi senaryoda bile sıfıra yakın. Şuan göründüğü gibi gelirse (şehri ortalayarak) en batıdaki 200-250m rakımlı köyler hariç yağışın çoğu yağmur, bir kaç konumda kky sulu kar şekilde gelir. Bahsettiğim sakarya açıkları veya batı karadeniz rotasını izlerse de kıyılar hariç tatmin edici kar yağışı olabilir. (bu tip AB'ler o rotayı sever)

AB güneye dalışa geçtikten sonra arkasından soğuğu ve DEK yağışlarını getirecektir. Sonrası süreçte iyi DEK yağışları alacağızdır. Nemlilik uzaklaştıktan sonra yükseklerden başlayarak kar yağışları il geneline yayılacaktır.

Takibe devam.

• Bilgilendirme yazısını tekrardan alıntılıyorum.

Güncel durum benzer şekilde devam ediyor. AB'nin rotasını yarın akşam veya pazar sabahına kadar takip edeceğiz. Kıyılar için siklonik yağışın örtü yapma ihtimali en iyi senaryoda bile sıfıra yakın. Şuan göründüğü gibi gelirse (şehri ortalayarak) en batıdaki 200-250m rakımlı köyler hariç yağışın çoğu yağmur, bir kaç konumda kky sulu kar şekilde gelir. Bahsettiğim sakarya açıkları veya batı karadeniz rotasını izlerse de kıyılar hariç tatmin edici kar yağışı olabilir. (bu tip AB'ler o rotayı sever)

AB güneye dalışa geçtikten sonra arkasından soğuğu ve DEK yağışlarını getirecektir. Sonrası süreçte iyi DEK yağışları alacağızdır. Nemlilik uzaklaştıktan sonra yükseklerden başlayarak kar yağışları il geneline yayılacaktır.

Takibe devam.

Hocam peki 15 mm yağmurdan sonra 7 ve 8 i için DEK Kütlelerinin örtü yapması aşırı ıslak zeminden dolayı sıkıntıya girer mi sizce

• Modellerin coguna tek tek baktim, bazilari siklonu biraz daha erken, 5 subat aksamindan itibaren sokuyor. Bunu gosteren modeller 6 subat aksamustu itibariyle kar yagisini baslatip ortalama 9 subata kadar araliklarla surdurmus. Bir de bazi modeller 5 subata yogun kar verip geceye dogru sulu kar, 6 subatta ise tamamen yagmura cevirmis. Ardindan 7,8 subat karli. Yarin belli olur sistemin durumu ama ben ilk ihtimali tercih ederim sahsen.

• Hocam peki 15 mm yağmurdan sonra 7 ve 8 i için DEK Kütlelerinin örtü yapması aşırı ıslak zeminden dolayı sıkıntıya girer mi sizce

150mm de yağmur olsa kar şartları oluştuğu taktirde bir önemi kalmaz. Özellikle sizin konumunuzda AB uzaklaştıktan sonra -10'luk 850 değerlerinde iyi ayaz olacaktır. Nemlilik azaldıktan sonra kar için şartların en uygun olduğu konumlardan birindesiniz. Sıcaklıklar sahillerde 0 üzerinde kalabilir ancak yine ileri tarihlerde gelen DEK'ler düşey hareketle hızlıca etki edecektir.

• Oluşan ab gelen soğuk çekirdeğe göre çok güçlü haliyle sıcaklık sorun. Şöyle bi 850 de -16 500 de -40 civarı olsa 2004 le 2017 yi katlardı resmen.

I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion.

• Geçen seneki vortex'de bile bazı yerler başlangıçta ıslak kar aldı sıcaklık uygun değildi akşama doğru olmasından dolayı sıcaklıklar düşünce saf kara döndü eğer vortex'i öğlen en sıcak saatlerde alsaydık kıyılarda tamamen ıslak kar yağacaktı ve çok az tutacaktı. Dediğiniz gibi vortex, siklonik yağış kumardır. -12 altı girmediği sürece siklonik yağış alçakları çoğu zaman üzer. Konumum 82 rakım çok iyi değil yani. Güzel yağışlar alacağız barajlarımız rahatlayacak bu süreçte. En azından yağmurumuz yağacak diyorum.