2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • istanbulun 1-2 kırsalında kar yağdıktan sonra istanbula kar yağdı demeyin ama hocam :hfyeni (18):

İstanbul'a operasyon çekiyorlar lobisi olarak şaşırma emojisindeyim. Tamamen hissiyat olmakla birlikte bence ilk il geneli sistemi Ocak başında alacağız.

• Endeksler batıya işaret ediyor hala İstanbul a kar zor diyenler oluyor çok denk geliyorum.

Ben Karadeniz de olmama rağmen hala sinerji taşıyorum.

Hala şöyle bir iddiam var his olarak bu kadar batı kökenli sistem üzerine bir sibirya ülkemizi ziyaret edecek.

Olmazsa da canı sağolsun. :)

• İstanbul 21 Aralık ( Ekinoks ) günü saat 23:59’a kadar kar alır diyenler lütfen gözlük , almaz diyenler lütfen kahkaha butonu , bu konuda nötrüm oyun büyük diyenler lütfen şaşırma emojisi , challenge başlasın :))

Yağar, yağmasa bile bir şekilde yağar. Bir iki al ver yapar yine de yağar öyle bir şehirdir İstanbul :hfyeni (18): Ama bu anketi Karadeniz için yapsak en az 50 tane kahkaha emojisi gelirdi öyle bir bahtsızlık var.

• Endeksler batıya işaret ediyor hala İstanbul a kar zor diyenler oluyor çok denk geliyorum.

Ben Karadeniz de olmama rağmen hala sinerji taşıyorum.

Hala şöyle bir iddiam var his olarak bu kadar batı kökenli sistem üzerine bir sibirya ülkemizi ziyaret edecek.

Olmazsa da canı sağolsun. :)

Temiz bir Sibirya ( yer seviyesini -‘Li değerlere düşürüp az çok kar yağışı 5-6 gün sürerse temizdir) tüm dertleri unutturur

Yoksa vurkaç sistemler Sibirya kökenli olsa BİLE bizi daha da delirtiyor

• Yağar, yağmasa bile bir şekilde yağar. Bir iki al ver yapar yine de yağar öyle bir şehirdir İstanbul :hfyeni (18): Ama bu anketi Karadeniz için yapsak en az 50 tane kahkaha emojisi gelirdi öyle bir bahtsızlık var.

Anketi manipüle ettin , domates emojisi koymuşsun , neyse ki seçenekler arasında salatalık acur falan yok 😆

• Temiz bir Sibirya ( yer seviyesini -‘Li değerlere düşürüp az çok kar yağışı 5-6 gün sürerse temizdir) tüm dertleri unutturur

Yoksa vurkaç sistemler Sibirya kökenli olsa BİLE bizi daha da delirtiyor

Yağışsız bir sibirya yükseğine razıyım valla hocam.Böyle gece -4,-5,sis,pus.....

Valla özledim yalan yok.

• İstanbul 21 Aralık ( Ekinoks ) günü saat 23:59’a kadar kar alır diyenler lütfen gözlük , almaz diyenler lütfen kahkaha butonu , bu konuda nötrüm oyun büyük diyenler lütfen şaşırma emojisi , challenge başlasın :))

Hocam 21 Aralık ekinoks değil.

• İstanbul 21 Aralık ( En uzun gece ) saat 23:59’a kadar kar alır diyenler lütfen gözlük , almaz diyenler lütfen kahkaha butonu , bu konuda nötrüm oyun büyük diyenler lütfen şaşırma emojisi , challenge başlasın :))

Alır ama İstanbul genelinde örtü yapan etkili bir sistem olmaz diye düşünüyorum.

• Evet, şuanlık mjo'da kesinlik olmasada genlik biraz artmış çemberden uzaklaşma ve 6 sonrada 7. faza gitme eğilimi var ama o paylaşılan compositlerin pek anlamı yok. Daha 5-6 gün önce burada onlarında kendi aralarında farklı basınç dizilimlerine ayrıldıklarını göstermiştim. Nadirende olsa arada o klasik paylaşılan görüntülere yakın tabloda oluşuyor, oluşmuyor demiyoruz ama her zaman olmuyor işte. Twitterdada önüme düşüyor bazı arkadaşlar çok paylaşıyor ediyorda, tabi kendi tercihleri keşke benzer bir görüntü olsa bizde seviniriz. Ayrıca hadi sizin beğendiğiniz bu görüntü gibi olsun diyelim oda Aralık 2. yarısına kalıyor 14 sonrası.

Öncesindeki soğukları kaçırdık zaten Kasım son çeyrekden sonra biraz dozunu kaçırmıştık, özümüze dönme vakti geldi. Aralık 2. yarısı sonrası kış yavaş yavaş başlar benim için.

GEFS-BC.png"

Dec-ENMJOphase7all500mb.gif"

• Evet, şuanlık mjo'da kesinlik olmasada genlik biraz artmış çemberden uzaklaşma ve 6 sonrada 7. faza gitme eğilimi var ama o paylaşılan compositlerin pek anlamı yok. Daha 5-6 gün önce burada onlarında kendi aralarında farklı basınç dizilimlerine ayrıldıklarını göstermiştim. Nadirende olsa arada o klasik paylaşılan görüntülere yakın tabloda oluşuyor, oluşmuyor demiyoruz ama her zaman olmuyor işte. Twitterdada önüme düşüyor bazı arkadaşlar çok paylaşıyor ediyorda, tabi kendi tercihleri keşke benzer bir görüntü olsa bizde seviniriz. Ayrıca hadi sizin beğendiğiniz bu görüntü gibi olsun diyelim oda Aralık 2. yarısına kalıyor 14 sonrası.

Öncesindeki soğukları kaçırdık zaten Kasım son çeyrekden sonra biraz dozunu kaçırmıştık, özümüze dönme vakti geldi. Aralık 2. yarısı sonrası kış yavaş yavaş başlar benim için.

GEFS-BC.png"

Dec-ENMJOphase7all500mb.gif"

Teşekkürler, elinize sağlık , gayet aydınlatıcı

Daha faz 3’ün Nao etkisi modellere tam olarak yansımadı bile , faz 4 ise 384’e anca yansır bu hızla , 5/6 ise zor bana göre , 4 ten yada 5’in hemen önünden çember yapıp ordan 7’ye geçer diye düşünüyorum , bir fazda ne kadar kaldığı , merkezden mi oraya geldiği yada komşu fazdan mı geldiği hepsi diğer verileri de göz önüne alarak farklı farklı sonuçlar verebiliyor , takibe dewamke edeceğiz

• Çok kaliteli bir yorum ✅

Böyle kritik süreçler işte sistem takibi

Her kişinin işi değil , sabır feraset umut sinerji gayret tevekkül ve matematiksel yetenekler ister

Meteoroloji olasılık ve matematik ile çok ilişkili

Zaten Algoritmanın yaptığı iş temel olarak denklem analizi , değişken verileri girdi yapıp dur, en ideal çıktıyı vermeye çalış

15 senedir model takip ediyorum hocam ne sistemler gördüm gelen ve giden 72 saat de :) o yüzden 200 sonrası bana çok güven vermiyor özellikle son bi kaç yıldır 120 sonrası bile güven vermiyor ama ilk defa söyleyeyim 8 Aralık bizim olacak Allahın izniyle bugün akşam yada yarın bi kaç modele yansımasını bekliyorum

• Teşekkürler, elinize sağlık , gayet aydınlatıcı

Daha faz 3’ün Nao etkisi modellere tam olarak yansımadı bile , faz 4 ise 384’e anca yansır bu hızla , 5/6 ise zor bana göre , 4 ten yada 5’in hemen önünden çember yapıp ordan 7’ye geçer diye düşünüyorum , bir fazda ne kadar kaldığı , merkezden mi oraya geldiği yada komşu fazdan mı geldiği hepsi diğer verileri de göz önüne alarak farklı farklı sonuçlar verebiliyor , takibe dewamke edeceğiz

Dediğiniz gibi daha 4. fazın etkilerini göremedik, faz uyumu içerisinde pozitif Nao beklenirken o tarihlerde yani 7-8 civarı modellerde hafif negatif Nao mevcut tabi değişebilir. 15 gün sonrası için çok çok erken.