2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son yıllarda Artık Aralıkta kıyılar kar gerçekten zor yağıyor ya da neredeyse havada yağıyor. Ama bu kasım ayında da İstanbul özelinde bazı yerlerde hafif örtü oluşu, Aralıkta sürprizler beklenebilir bence. Endeksler çorba olmuş napalım bekleyecezzz

• Son yıllarda Artık Aralıkta kıyılar kar gerçekten zor yağıyor ya da neredeyse havada yağıyor. Ama bu kasım ayında da İstanbul özelinde bazı yerlerde hafif örtü oluşu, Aralıkta sürprizler beklenebilir bence. Endeksler çorba olmuş napalım bekleyecezzz

Endeks takibatınızı çok disiplinli buluyorum

Onlar da çok değişken

Hobimiz ( daha doğrusu yaşam şeklimiz) olan güncel meteorolojik veri takibi gittikçe girift bir hal alıyor ( çok da rahatsız değilim işin aslı)

Ekstrem düşünceler önündeki tabular yıkılıyor

• Endeks takibatınızı çok disiplinli buluyorum

Onlar da çok değişken

Hobimiz ( daha doğrusu yaşam şeklimiz) olan güncel meteorolojik veri takibi gittikçe girift bir hal alıyor ( çok da rahatsız değilim işin aslı)

Hocam bu yaz çok uzun süren ekstrem sıcak salınımların tam tersini kışında görebilecek miyiz acaba? Şahsen, ben, kendim, I am doğadaki denge prensibi icabı kar, boran, tipi, don, ayaz görmek istiyorum 😂

• Mjo faz geçimine bakın biraz daha merkezden kacıp uzaklaşırsa 15 aralık gibi bir yerlere sistem 💣 patlayacak

Tüm modeller 3 gündür uyumsuz hareket ediyor

• Yani neden olmasın

Sonuçta Bayan nüfus oranı epey yüksek bölgede

Geopotansiyel yükselme orada olmayacak da nerede olacak 😆

Bölgede aniden süpriz bir GPH yükselmesi olursa beni bu bilimsel tezimden dolayı Nobel’e aday göstermeyin arkadaşlar , ödülü direkt bana verin hahaha :))

• Mjo faz geçimine bakın biraz daha merkezden kacıp uzaklaşırsa 15 aralık gibi bir yerlere sistem 💣 patlayacak

Büyük ihtimalle Arkadaşlar Aralık ayını kaybettik gibi bu kış istanbul olarak kar görmek zor her zamankinden daha zor

Napaysun hocam nereyesun :))

Lütfen böyle yapmayın

• Cold.EFso

Hat den Titel des Themas von „❄️Aralık Sistemleri☃️ Volume 1 ,İlk Ciddi Sistem İhtimali“ zu „Aralık Ayı Sistem Takibi Yorumlar Analizler ❄️☃️“ geändert.
  • Napaysun hocam nereyesun :))

Lütfen böyle yapmayın

Sefim ben olasılıktan bahsettim aralık ayını kaybettik diye net birşey demedim sözümün arkasındayım 15 aralık diye ama bazı morel bozucu durumlar vardı bugün ki güncelleme ile düzeldiğini gördüm Orta ve Kuzey Avrupa'da güclü Yüksek 1045 Adriyatik den gelişip ege'den Anadolu'ya cıkıp derinleşen AB Görünümlü bir sistem beklentim var 850 hpa -15 yakın değerler görebiliriz umarım gercekleşir ...

Sen ne diyorsun ??? Buna yakın beklentim var ama yüksek daha dirayetli dik beklentim mevcut

• Sefim ben olasılıktan bahsettim aralık ayını kaybettik diye net birşey demedim sözümün arkasındayım 15 aralık diye ama bazı morel bozucu durumlar vardı bugün ki güncelleme ile düzeldiğini gördüm Orta ve Kuzey Avrupa'da güclü Yüksek 1045 Adriyatik den gelişip ege'den Anadolu'ya cıkıp derinleşen AB Görünümlü bir sistem beklentim var 850 hpa -15 yakın değerler görebiliriz umarım gercekleşir ...

Sen ne diyorsun ??? Buna yakın beklentim var ama yüksek daha dirayetli dik beklentim mevcut

Enteresan ama ben beğendim:))

• Endeks takibatınızı çok disiplinli buluyorum

Onlar da çok değişken

matematik mezunuyum, meteorolojiye eskidendir girdik bir kere ama bu işin hesabını kitabını yapamaz oldum:)

bakmadım şuan mjo ya. Daireden uzaklaşmış . Derin mi sığ mı görücez memati:)

• bakmadım şuan mjo ya. Daireden uzaklaşmış . Derin mi sığ mı görücez memati:)

Hocam yüz kere yazdım şu sayfaya

ExcuseMe de çok yazdı

Bu şablonlardan sistem bulunmaz olmaz çok uzun açıklamalar da yazdım , sebeplerini sorguladım, eğer bunların gösterdiği gelse model neden 1500 senaryo denesin ( bize gösterdiği 30-40-50 senaryo öne çıkan topluluk kümeleri )

Şu sayfaya Mjo chart üzerinden ezber şablon sinoptik atmayın diye de yazdım ama olmuyor olmuyor :))

• Hocam yüz kere yazdım şu sayfaya

ExcuseMe de çok yazdı

Bu şablonlardan sistem bulunmaz olmaz çok uzun açıklamalar da yazdım , sebeplerini sorguladım, eğer bunların gösterdiği gelse model neden 1500 senaryo denesin ( bize gösterdiği 30-40-50 senaryo öne çıkan topluluk kümeleri )

Şu sayfaya Mjo chart üzerinden ezber şablon sinoptik atmayın diye de yazdım ama olmuyor olmuyor :))

😂😂😂

• Bence hiç ümit kaybetmelik bi durum yok çünkü modeller hepsi farklı çıktı sunuyor daha hala ukmonun radarına girmedi bugün sabah ki modellere bakın ecm 144h de İspanya’nın batısında 995 ab var ve azorun yükselmesini engelliyor sonra ukmoya bakıyorum onda böyle bişey yok Azor yükselmeye başlıyor ve güncelleme bitiyor gem çok farklı bi senorya çizmiş aynı İspanya’nın batısına 980 derin ab koymuş azor hiç bi şekilde kafasını kaldıramıyor yani modeller daha kısa vadeyi çözemiyor orayı çözdükten sonra sistem gelir gelmez bakarız ve en az 2/3 gün daha belli olmaz kolay kolay çünkü daha 8/9 gün gibi uzun süre var ne giden sistem var ne de gelen hepimiz gelmesini istiyoruz ama yıllardır olduğu gibi yine sabah akşam takip edip sabretmemiz lazım bi güncelleme ile sistem gelmez ya da gitmez

Çok kaliteli bir yorum ✅

Böyle kritik süreçler işte sistem takibi

Her kişinin işi değil , sabır feraset umut sinerji gayret tevekkül ve matematiksel yetenekler ister

Meteoroloji olasılık ve matematik ile çok ilişkili

Zaten Algoritmanın yaptığı iş temel olarak denklem analizi , değişken verileri girdi yapıp dur, en ideal çıktıyı vermeye çalış

• Hocam yüz kere yazdım şu sayfaya

ExcuseMe de çok yazdı

• İstanbul 21 Aralık ( En uzun gece ) saat 23:59’a kadar kar alır diyenler lütfen gözlük , almaz diyenler lütfen kahkaha butonu , bu konuda nötrüm oyun büyük diyenler lütfen şaşırma emojisi , challenge başlasın :))

• İstanbul 21 Aralık ( Ekinoks ) günü saat 23:59’a kadar kar alır diyenler lütfen gözlük , almaz diyenler lütfen kahkaha butonu , bu konuda nötrüm oyun büyük diyenler lütfen şaşırma emojisi , challenge başlasın :))

istanbulun 1-2 kırsalında kar yağdıktan sonra istanbula kar yağdı demeyin ama hocam :hfyeni (18):