GFS-ECMWF-UKMO YORUMLAMALARI (OCAK 2023)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
    • Offizieller Beitrag

Aralık ayı ülke geneli için hiç de iyi geçmedi.Konuyu iyi niyetlerle açtık ama olmadı.Biz yine de iyi düşünelim iyi olsun.Yeni yılın yeni konunun sitemize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim.Umarım bu konudan bol bol mor görsel paylaşmak nasip olur.Hayırlı olsun.

• İnşaAllah çarkın bize döneceği güzel sistemler alacağımız bir ay olur.

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Uzun bir yazı yazmışdım yeni konuya geçince gönder dememle yazı kayboldu :( Müsait olduğum zaman yeniden yazmaya çalışırım .

Kısaca senaryoları atarak, Ecmwf'nin kendi senaryolarıyla çeliştiğini gösterelim %80 azor/iskandinav işbirliği var dediğin gibi İskandinav'da normal şartlarda basınç yükselme eğiliminde Azor'un dokunması yetecek 2 gün daha en azından mutabakat sağlanana kadar takip bitmez, ana çıktılar bazında zoru kovalıyoruz görünüyor ama bitti denilecek olumsuz bir tablo yok küçük dokunuşlar lazım.

Özellikle son güncellemelerle birlikte yeniden İskandinav'ın çok güçlenerek 1040-1050 yapıp KD'ya meyili olan senaryolarda sistemlerin Balkan/Avrupa yaptığı senaryolar bile artmaya başladı.

gens_panelpwy0.php.png

• yeni konu hayırlı olsun hepimizi memnun edecek güncellemeler görmek dileğiyle

Bir hayırlı olsun da bana yeni konuyla beraber artık bizde yazabilir hale geldik uğurlu gelirim inşallah

• Balkan/Avrupa senaryoları artış gösterince kuzey batı illerimizin diyagramlarına bir bakayım dedim , yeri değil ama atmış olayım Edirne diyagramı ortalama -3.5 dayanmış durumda senaryoların neredeyse yarısı ortalama -5 ve altındayken, birkaç tanede -15'de gezinen senaryo var vade bugünden itibaren 7-8 gün (168-192h) Doğu karadenizden bahsederken, bambaşka senaryoya'da evrilebilir sistemin ilk görüldüğü anlardaki (Ecmwf senaryoları bazında) tabloya dönme meyili var tabi diyagram üzerinden çok yorum yapmayı doğru bulmuyorum yarın bambaşka bir halede bürünebilir ama diyagram atıp ışık yok gibisinden, yorumda bulunan arkadaşların bu akşam ki görüntü hakkında düşüncelerini merak ettim.

20cff0e12e351cae4db47a8.jpg