Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Neden umutsuz olanlar var bilmiyorum ben bile anladım durumu ^^

Umutsuz olan büyük ihtimalle 2020 Şubatında ecmwf'nin batıya attığı kazığı görmemiştir.

Yanlış anlaşılmasın, bu sistemden asla Karadeniz sahiline güçlü örtü beklemiyorum. Pazartesi ya da salı günü gece saatlerinde cılız örtü yapabilir( bu pazartesi değil, bir sonrakini kastediyorum) fakat bu halis Karadeniz sistemi değil.

Fakat Adriyatik ve balkanlara bu kadar sokulmasını da beklemiyorum.

Marmara ve batı Karadeniz odaklı, bölgemizde ise 200 rakım üstünde 40 cm+ etki bırakacak bir sistem bu.

Yani ecmwf'ye katılmıyorum, Gfs en yakın sinoptik deseni veriyor şu anda bence

• Umutsuz olan büyük ihtimalle 2020 Şubatında ecmwf'nin batıya attığı kazığı görmemiştir.

Yanlış anlaşılmasın, bu sistemden asla Karadeniz sahiline güçlü örtü beklemiyorum. Pazartesi ya da salı günü gece saatlerinde cılız örtü yapabilir( bu pazartesi değil, bir sonrakini kastediyorum) fakat bu halis Karadeniz sistemi değil.

Marmara ve batı Karadeniz odaklı, bölgemizde ise 200 rakım üstünde 40 cm+ etki bırakacak bir sistem bu.

Hocam gerçekten 200 rakım üstüne 40 cm örtü yapma potansiyeli varmı

• Umutsuz olan büyük ihtimalle 2020 Şubatında ecmwf'nin batıya attığı kazığı görmemiştir.

Eline sağlık abi beklediğim yorum buydu:)

• Şu hale getirdikten sonra devamı bana o kadar manasız geliyor ki anlatamam.Sistemi maltaya indirip yukarı çıkarıyor :)--

Ben anlatabilirim kardeşim. Çünkü 120 saatte atlantikte güneydeki oluk sonraki saatlerde kuzeye hareket etmemeli. Ederse manasız bir sinoptiği yürütmeye çalışırsın. İşte mesele bu kadar basit.

Kısa özet yap dersen, sistemin merkezi Marmara, yağış merkezi orta ve doğu Karadeniz. Bu benim arayıpta bulamadığım, sahildeki arkadaşların ise sürekli 500 rakımlı tepelere bakacağı sistem.

Bir sonraki ise sahilin arayıp bulamadığı, benimse ikide bir yıldız sayacağım sistem ;)

• DoquKaradeniz28 tayfunum Allahtan sabah 144 deki izlanda 990 ından vazgeçmiş utanmaz açmış o koridoru.Mantıklı oldu en azından.Şimdi de de 168 den 192 ye geçerken azora bak.Kafasını çöl faresi gibi uzatıp baskı yiyence geri çekiyor :hfyeni (18):Olum yavrucum benim azor üstten baskı yerse doğuya doğru yatar.Ne oldu size anlamıyorum ki :hfyeni (18):

• Hocam gerçekten 200 rakım üstüne 40 cm örtü yapma potansiyeli varmı

Bu işle uğraşan herkes bilir ki kar örtüsü bir anda 0 dan 40'a çıkmaz.

Şöyle bir tabloyla anlatmak istediğimi herkes anlar, temsili olarak yazıyorum, garanti böyle olacak anlaşılmasın.

100 rkm ince örtü

200 rkm 5-10 arası

300 rkm 10-15

400 rkm 15-20

Devamını hayal edin

• Bu sistem batı için bir sistem, tüm ülkemizi etkileme potansiyeli yok belki yağış olarak olabilir ama kar bakımından yok, sistem kesinleşti geriye iki ihtimal kaldı ya AB İtalya'da oluşacak ya da rodos civarlarında ben ecmwfde ki gibi ege de oluşacağinı düşünüyorum belki 100km daha Doğulu olabilir.

Daha Doğulu olursa soğuk kıyılar için asla yetmeyecek, burada doğu karadenizlilerin fedakarlık yapması gerecek, 2. Sistemde de sizin yararlanmanız dileğiyle

ülkemiz sadece batıdan ibaretmi bu ülkenin insanları sadece sahil kesimlerinde yaşayanlardanmı ibaret iç anadolusu,doğu anadolusu,güney doğusu başka ülkedemide yoksa bizmi bilmiyoruz ülkemizin önce coğrafyasını öğrenin ondan sonra konuşun daha şu saatte bile bazı bölgelerde yollarda mahsur kalan insanlar var kar görmek için illa sahildemi olmak lazım keza batının yüksek dağları yada tepeleri yokmu veyahut ilçeleri....!

• nasıl ? anlamadım

Diyorum ki İstanbul diyagramını Trabzon diyagramı diye atma, trollük yapacak başka konu bulsaydın burada yemiyor bu hamleler :hfyeni (18):

Bu senin Trabzon diye attığın İstanbul diyagramı :)

Bu da güncel Trabzon diyagramı