Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Allah'ım bizi mahcup duruma düşürme.modellere fazla kafanızı takmayın vade yaklaştıkca çok acayip şeyler göreceğiz en küçük oynamalar bile bize efsaneyi yaşatır.bunu hayırlısıyla bir atlatalım ondan sonra ikinci bir sistem tarihi vereceğim hemide vorteksli 😊😊

• Bulabildiğim tüm sondaj çıktılarını buldum ve değerlendirdim. Bu verilere göre sleet bile olması düşük ihtimal. Büyük ihtimalle anlık dinamik bir oluşum oldu, bölgemiz böyle sürprizleri sever. Gelin aşağıda yorumlayalım...

Aşağıya Meteociel sitesine ait sondaj verilerini bıraktım. Görsel üstüne anlaşılır olması amacıyla birkaç çizim yaptım.

Yukarıya Meteociel sitesine ait sondaj verilerini bıraktım. Görsel üstüne anlaşılır olması amacıyla birkaç çizim yaptım. Gördüğünüz üzere kar olarak düşen yağışın erimesi için uygun ılık katman bu veride gözükmüyor o yüzden tahmin yaparken olmasının düşük ihtimal olduğunu belirtmiştim ve çıktılar hala o yönde çıkıyor ama bölgemiz bizi şaşırtmaya devam ediyor... 500hPa sıcaklığı -23'C dolaylarına kadar gelmiş, rüzgar durumu ise 750mb'a kadar stabil. Uygun koşullar olması halinde bulut tepe noktası 3km'yi bulabilir, alçak irtifa bulutları radarda açıkça gözükmez o yüzden biz bunları koyu yeşil ve mavi olarak görürüz. Tepe noktası daha yüksek olsaydı radar bunu daha fazla görecekti...

Yukarıya Wyoming Üniversitesinin sitesinde bulunan anlık sondaj verileri bulunuyor. Çıktı Samsun iline ait o yüzden tam kararında bir şey söylemek zor ancak fikir verebilir. Gördüğünüz üzere burada 500hPA sıcaklıkları daha sıcak yani -22'C dolaylarında, yer seviyesi ise epeyce sıcak neredeyse 7-8'C gözüküyor. Burada da 750mb'a kadar stabil rüzgar gözüküyor. Yukarıdaki mesajımda dediklerim bunda da geçerli.

Burada ise SHARPpy destekli sondaj görüntüsü var. İlk olarak burada gözüme çarpan CIN mevzusundan bahsetmek istiyorum. Kendisini konvektif engelleme olarak tanımlayabiliriz. CIN değerinin yüksek bulunduğu bölgelerde konveksiyonel hareketler engellenir ve lifting hareketi zorlaşır, burada da -738 gibi bir değere ulaşmış yani çok fazla ama şöyle bir durum da var SFC yani yüzeyde olan bu engelleme üst seviyelerde(MU) yok yani bunda kesin bir kanıya varamayız. Graupel gibi konveksiyonel oluşum beklemememin bir diğer nedeni de buydu. Onun dışında DGZ bölgesi 14295 feet ve 11423 feet arasında kurulmuş. DGZ bölgesini kar tanelerinin en kaliteli halinin oluştuğu bölge olarak tanımlayabiliriz, oradaki rüzgar yönüne bakarsak yine bir sekteye uğrama görüyoruz, ama bu kesin bir kanıya varmamıza olanak sağlamaz. Rüzgar koşulları diğer sondaj çıktılarıyla hemen hemen aynı.

Yukarıdaki diyagram ise TropicalTidBits'e ait. Bu çıktıda da hemen hemen aynı şeyler var. Aşırı nemli alt katman 650mb kadar ancak rüzgar yönü sadece 800mb'a kadar olan kısma izin veriyor. DGZ bölgesi önceki çıktıyla hemen hemen aynı. Burada da 40 Fahrenheit verilmiş bu da 4.4'C anlamına gelir. Kısacası bu çıktıya göre de sleet veya graupel zor.

Burada da Meteologix'e ait sondaj var. Bunu da açıklamak gerekirse şu yorumlarda bulunabiliriz; 500hPa benzer, 850hPA benzer, rüzgar durumu benzer, doygun katman benzer... Kısacası bu da diğer çıktılara benzer çıkmış.

Diyebilirsiniz Kerem neden bunlar, niye boşuna uğraşıyorsun? Arkadaşlar benim amacım hatamın ne olduğunu öğrenmek o yüzden yaptığım hataların üstüne düşüyorum. Şu anlık hatam yok graupel yerine sleet yağdı ama olsun yine de sleet beklentim yoktu. Çıktılara göre hareket edip, verileri yorumladım ve böyle bir kanıda bulundum bakalım başarılı olabilecek miyim? Buradan DoquKaradeniz28 Tayfun hocama selam olsun, kendisi tahmininden hiç caymadı ve hala daha istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Tecrübem belki de 10'da 1'i bile değil ama yine de yorumda bulunmak istedim. Benim tahminim tutarsa veya onunki tutarsa kimse niye sen tutturamadın demeyecek o yüzden sorun yok. İçimiz rahat, sisteme girdik, zaten Tayfun hocam açılışı yaptı. Ordu'dan da yüksek kesimlerdekilerden haberler geliyor, birçok yerde kar yağışı başlamış. Allah hakkımızda hayırlısını versin. Tahmin bizden takdir Allah'tan. Sağlıcakla kalın...

• Allah'ım bizi mahcup duruma düşürme.modellere fazla kafanızı takmayın vade yaklaştıkca çok acayip şeyler göreceğiz en küçük oynamalar bile bize efsaneyi yaşatır.bunu hayırlısıyla bir atlatalım ondan sonra ikinci bir sistem tarihi vereceğim hemide vorteksli 😊😊

abi yıllardır burayı izliyorum sen aşırı kral bir adamsın bi anda içime söyleme isteği geldi 😊

• La kerem helal olsun :D uzun sürmüştür paşam çok güzel harika müthiş kelimelerle ifade etmeye kalksam senin yazından uzun sürecek yalan yok geçen gün çıtırından bende kızdım sana içten içe ama helal olsun gönlümüzü aldın :)

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• 'Tahmin bizden takdir Allah'tan. Sağlıcakla kalın...' Tebrik ederim koçum özlemişim bu yazılarını böyle devam birbirimizi kırmadan sakin sakin arkadas dost abi kardeş yeri geldiğinde üzülür yeri geldiğinde sevindirir yeri geldiğinde saçmalarız. Önemli olan birlikte hareket etmemiz 💪 umarım inşAllah tatsız olaylar daha yaşamayız bölge insanları olarak gül gibi geçinip gideriz daha durun uyumayacayimiz heycanli günler çok yakında 😜😎

• Türkiye'nin kklimatoloji meteoroloji açısından çok eksiği var çok daha kendi modelimiz bile yok Onun için kaba taslak ingilizce bilmek gerekiyor. İngilizce öğrenin yaş önemli değil hayat kurtarır 🙏