İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu yıl özellikle mart ayında yağış alamamızın nedenini şu İspanya-Portekiz civarlarında sürekli olan ab olduğunu düşünüyorum azor ordan yukarıya doğru uzansaydı Sibirya soğuklarını 10 Mart ve bu sistemde Karadeniz üzerinden değilde Trakya üzerinden alabilirdik.Ab orda oldukça bizim bölgemize yağış gelme olasılığı oldukça düşük oluyor maalesef.Ay sonundaki sistem emaresinde de yerini koruyor gözüküyor yb aktif olursa orda şansımız olabilir yoksa alsak bile yine soğuk düşebilir payımıza.

Gem akşam çıktısı. 204h

gemnh-0-204.png?12

• Maşallah istikrar abidesi olası geldi modellerin Salı-Çarşamba günlerinde bir ihtimal yağış alabilir miyiz diye bakıyorum yok aynı şekilde devam ediyor.Lehimize olabilecek bir konumda olmuyor bir türlü ab.Zor ama rüzgarın Akdeniz'de kuzeye dönmesi lazım yoksa yağış alamayacağız belli.

• soma Savaştepe hattı yarın nasıl olur otarafa gidicem kar görürmüyüz ?

Görme ihtimaliniz var kuzeydeki kütlelerin durumuna bağlı hafif-orta şiddette kar görebilirsiniz.Daha kuzeyde kalıp yağış yağış olmama ihtimali de var ama ara sıra uğrayıp kar bırakacaktır diye düşünüyorum.

• Görme ihtimaliniz var kuzeydeki kütlelerin durumuna bağlı hafif-orta şiddette kar görebilirsiniz.Daha kuzeyde kalıp yağış yağış olmama ihtimali de var ama ara sıra uğrayıp kar bırakacaktır diye düşünüyorum.

Kütleler hangi sınıra kadar inebilir yarın gündüz ilçe olarak ?

• Kütleler hangi sınıra kadar inebilir yarın gündüz ilçe olarak ?

Sabah ilk saatlerinden itibaren yoğun bir kütle gözüküyor Balıkesir ve Bursa taraflarında ve Soma'ya kadar inebileceğini öngörüyor modeller.Sınır olarak gözüküyor bir nevi artık kütlenin büyüklüğü ve bırakacağı yağış nasıl olur bilemiyorum.Öğlene doğru daha yüksek ihtimalle olmakla beraber ikindi saatlerine kadar kar geçişleri olabilir.

• yunt dağları o kadar yüksek değil nasıl gelmiyor hayret bi toros veya bozdağ değil

Sadece Yunt dağı değil daha kuzeyde Kaz ve Madra dağının da etkisi var hatta dibimizdeki Yamanlar dağının da etkisi var Marmara'dan DEK gelirse eritiyorlar hatta siklonik yağışta soğuğun girmesine de engel oluyorlar bunun yüzünden kıl payı kaçırdıklarımız oldu.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Geçen de yazdım yine yazıyorum sadece Çanakkale-Balıkesir'in yerinde Marmara denizinin olması ya da tam kuzeyimizde Van gölü büyüklüğünde bir göl olması yeterli olurdu İzmir'in her sene güzel kar görebilmesi için. Karadeniz'den gelen dekler Marmara'dan ya da gölden de güç toplayıp Aydın'a kadar inebilirdi, dağlar fazla eritemezdi.

• Geçen de yazdım yine yazıyorum sadece Çanakkale-Balıkesir'in yerinde Marmara denizinin olması ya da tam kuzeyimizde Van gölü büyüklüğünde bir göl olması yeterli olurdu İzmir'in her sene güzel kar görebilmesi için. Karadeniz'den gelen dekler Marmara'dan ya da gölden de güç toplayıp Aydın'a kadar inebilirdi, dağlar fazla eritemezdi.

Bizde de denizde eriyor kütleler karada güçleniyor o yüzden bizi es geçiyorlar :D tavsiyem sakın Biga'ya yerleşmeyin yoksa radara bakmaktan kör kalırsınız.