Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sistemin gelmesi için İngiltere ve doğusunda güneye kırılma yapan izobarların kuzeye doğru diklenmesi gerekiyor. Hatırlarsanız bir kaç gün önce kutuptan iskandinavya ya inen yüksek ile atlantikten İskandinav a yardıma giden yüksek arasında bir ab oluşmaması gerektiğini söylemiştim. Hay ağzıma diyeyim, nerden söyledim, gidip hemen onu modellediler.

O güneye sarkan yeşil renk var ya, İngiltere üzerinde, işte o kuzeye diklenmeden sahilin şansı yok. Bu kadar kısa vadede döner mi, zor ama, yarın ve salıda bekleyelim bakalım.forum.havaforum.com/attachment/146730/

• İster istemez moralim çöktü ama yakışmaz bize hemen pes etmek devam edelim takibe

Bu saatten sonra birleşik krallık ve Norveç arasında oluşan o AB'nin tamamamen kaybolmasını beklemiyorum, o yüzden beklentiyi mecburen düşürdüm.

Ha biraz güçsüz oluşur, sahiller kar görebilir, ama yine de etkili olmaz

• Bu saatten sonra birleşik krallık ve Norveç arasında oluşan o AB'nin tamamamen kaybolmasını beklemiyorum, o yüzden beklentiyi mecburen düşürdüm.

Ha biraz güçsüz oluşur, sahiller kar görebilir, ama yine de etkili olmaz

İlerisi için de problem mi Tayfun abi 11 mart 14 mart gibi uzun vade ?

• tekrardan hatırlatmak gerekirse bu sezon tarımda büyük sıkıntılar olacak en büyük sıkıntıda tabiki don tehlikesi oyüzden sigorta için yarın son gün bunu neden söylüyorum zamansız gelebilecek her atak mart 15 ten sonra sıkıntı yaratacak özelliklede seracılıkla tarımla uğraşan vatandaşlarımız buna çok dikkat etmeli bu sadece kar yağması ile ilgili bişey değil örnek ayaz olur dolu olur fırtına olur vs. bu unsurlarda tarıma zarar verir.yinede rızgı veren Allah'tır herşey ondan gelir.zaten ülke sıkıntılı günler geçiriyor üstüne böyle bişey olursa çok kötü olur.herşey zamanında güzel keza zamansız gelen herşey biryerlerden bişeyler mutlaka götürür.

• Bir de şunu belirtelim arkadaşlar kimi dinliyorsunuz, kimi takip ediyorsunuz bilmem ama Doğu Karadeniz’i özel olarak ele almıyorsa söylediklerini bizim coğrafya ya baz almayın.Zira bölgemiz ülkemizin batısından daha çok Kafkaslar’a daha yakındır mesela.Yani bazen bizim lehimize olan veriler ülke genelinin aleyhine olabilir ve o şekilde yorumlanabilir.Mesela şimdiyi baz alalım Farkındamısınız bilmem ama güçlü soğukları kaçıracak olsak bile 300-500 km ile kaçırıyoruz orayı iyi kavramak lazım.

• forum.havaforum.com/attachment/146731/

Bana kalırsa şahsi fikrim hocalarımız kadar iyi bilemem fakat şu sinoptite hâla ümit var eğer Azor bi sonraki güncellemelerde kutup yükseğiyle bağlantı kurarsa kuvvetli bir sistem alabiliriz Parazit olduğu sürece Iskandinav YB si zor ama azor o ab yo baskılayabilirse veya o parazit ab 1 gün gecikmeli oluşabilirse bir birbuçuk günlük vur kaç bir sistem alabiliriz.Bence takibe değer bir sinoptik hâla var.

• Son zamanarda pek takip etmiyordum ama tamamiyle bırakacağım koca şubat ayı sıcak geçti sağlık olsun önümüzde ki kışa artık herkese iyi forumlar.

• 7 sistemi özelinde konuşmak gerekirse ucundan kıyısından birşeyler alırız gibi ancak 10-11 ve 14 mart sistemleri daha flu sinoptikle gelecek gibi. En azından olaya ısınma olmaması ve yaprak açmaması açısından da bakmak lazım çünkü 10 mart ve sonrasının şakası yok

• 7 sistemi özelinde konuşmak gerekirse ucundan kıyısından birşeyler alırız gibi ancak 10-11 ve 14 mart sistemleri daha flu sinoptikle gelecek gibi. En azından olaya ısınma olmaması ve yaprak açmaması açısından da bakmak lazım çünkü 10 mart ve sonrasının şakası yok

neyin şakası yok abi 8o :/

• forum.havaforum.com/attachment/146731/

Bana kalırsa şahsi fikrim hocalarımız kadar iyi bilemem fakat şu sinoptite hâla ümit var eğer Azor bi sonraki güncellemelerde kutup yükseğiyle bağlantı kurarsa kuvvetli bir sistem alabiliriz Parazit olduğu sürece Iskandinav YB si zor ama azor o ab yo baskılayabilirse veya o parazit ab 1 gün gecikmeli oluşabilirse bir birbuçuk günlük vur kaç bir sistem alabiliriz.Bence takibe değer bir sinoptik hâla var.

Hocam anlatmakta zorlanıyorum, çizim yapabilsem herkes anlayacak aslında. Bir arkadaşımız çizip gösterirse söylediğimi daha iyi anlaşılır.

Zaten hayal kırıklığımın sebebi bu. Öyle bir sinoptik var ki, tam olarak Almanya'nın kuzeyinde, 1010,1015 yazan minik bir ab varya, işte o türemese zaten azor kutup bağlantısı kopmuyor. Ve inanın devamında bölgemize -11,-12 girişi ve uzun süreli, sahillere en az 20 cm kar yapan bir sistem çıkıyor.

İki haftadır habire belirttiğimiz muazzam verilerin sonucu olan bu Mart efsanesini mahveden o minicik ab.

Ha, kaybolur mu, bir ihtimal kaybolur, kaybolursa da Mart efsanesi çıkar.

Ama ecmwf den başlayarak bütün modeller o zaafiyet alanını görüyor iki gündür. Mantıksız bir oluşumda değil. O yüzden işimiz cidden bir mucizeye kaldı. O ab, orda türemezse son tahlilde, cm analizine başlarız.

Devamında birşey olur mu diye sormuş bazı arkadaşlar, o ab kutup azor bağlantısını kestiği için devamında bütün sinoptiği etkiliyor. Azor tekrar yükselebilir ama kutup yükseğini bozup doğuya atan o a ab, ikinci bir azor kutup bağlantısını mümkün olmaktan çıkarıyor. Bu mevsimde azor kutup bağlantısı kurulamayınca yükselen Azor ancak Balkan ya da nispeten Marmara sistemi çıkarabilir. Ha Karadeniz etkilenmez mi, elbette etkilenir, ama sahillerin şansı olmaz. 500 rakım üstü kışı yaşamaya devam eder, sahiller ise bahar yağmurlarıyla avunur.

Bilimsel bir şey değil, ama kandil hürmetine sistemin gelmesini isteyen herkes o ab orda olmasın diye dua etsin

• forum.havaforum.com/attachment/146732/

abi o dediğin 1010-1015 in 1 tık batılaması gerekiyor, sanırım onu anlatmak istedin

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Tayfun abi ab alanı biraz daha geç ortaya çıksa vurkaç birşeyler alabilir miyiz ?

• 2-3-4 Mart sistemi Amasya'nın doğusuna kaydı şu haliyle bana ancak kırıntı düşer değişmesi dileğiyle, pek umudum yok ama :|

2 Martta ben de Çorum'a köye gitmeyi düşünüyorum. Ab'nin rotası biraz daha kuzeye doğru olursa güzel kar alabiliriz.