2020 - 2021 Kışı Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • wildleo1907 Hocam tüm yönlerden bakarsak eğer(İzlanda baskısı, azor konumu vb.); size göre 28-31 Ocak 2008 sistemi mi, 6-10 Ocak 2013 sistemi mi yoksa 6-9 Ocak 2015 sistemi mi daha kusursuz?

Bir İstanbullu olarak hatta 1986 efsanesini yaşamış bir istanbullu olarak 2004 benim için o saydıklarınızdan birkaç adım önde diyebilirim.

• 17.02.2008  ANGARALI 2013 Ocak sistemi Alçak Basıncın Kıbrıs'ta oluşması ve 850 hPa'da 0 çizgisinin yağıştan önce girmesi nedeni ile 4 gün kar yağışı aldık Erzincan olarak. Çok iyiydi.

Ayrıca Erzincan için en efsanesi 28 Ocak 2008 sistemidir. Aralıksız 2,5 gün çok yoğun kar yağışı almıştık. Hiç ara vermeden sanki sis çökmüşçesine ilerisi hiç gözükmeden full kar yağışı almıştık. Tam iki gece 2 gün.

Avatarınizdaki hangi sistemdi acaba haturlayamadim

• Bir İstanbullu olarak hatta 1986 efsanesini yaşamış bir istanbullu olarak 2004 benim için o saydıklarınızdan birkaç adım önde diyebilirim.

Anladım hocam. Tabii ki de 86'nın 2004'ün eline kimse su dökemez. Ben aslında sadece bahsettiğim 3 sistemin kendi arasında kıyaslamasını yaparak bir üstad olarak sizin çok değerli yorumunuzu merak etmiştim. Siz bizden çok daha farklı bakıyorsunuz ve yorumluyorsunuz çünkü.

• 9 Mart 2011 sistemini incelerken ben de öyle oluyorum 😂

Mart 2011 sisteminde Erzincan olarak biz yine yoğun kar almıştık. Diz boyu olarak tabir edeyim.

Çok kar aldığımız yılları sayarsam eğer,

2008 aşırı kar yağdı şehirde hayat durdu o derece. Sistem bittiğinde ağaçlar yarısına kadar kara gömülü idi şehirde. Babam beni ağaçların yarısına gelen o çok derin karın içine attığında boğulayazdım. O kadar derin. Hiç durmadan çok aşırı yoğun şekilde bir gece iki gün ve yine bir gece kar yağdı.

2009 bilek boyu.

2010 diz boyuna yakın hatta diz boyu yine iyi.

2011 mart diz boyu yine iyi.

2012 bir kere baba kar yağdı diz boyuna gelecek şekilde. Onun haricinde sık sık kar yağmıştı. Bu kadar yağışlı ve karlı geçen başka kış hatırlamıyorum. Diğer efsane kışlarda baba sistem olurdu gerisi hep soğuk ve açık geçerdi. Sibirya sağolsun:)

2013 efsanedir

2014 aşırı kötüydü Allah bir daha yaşatmasın.

2015'te çok yağış oldu ama AB Kıbrıs'ta değil de Antalya'da oluştuğu için 850 hPa'da 0 çizgisi geç girdi ve yağışın önemli bir kısmı yağmur olarak düştü. Sistem bittiğinde bel boyuna gelecek kar bilek boyunu geçiyordu sadece. Köylerde falan çok fazla kar vardı.

2016 bilek boyu.

2017 çok az

2018 çok az

2019 çok az

2020'de okulum Ankara'da olduğu için oradayım ama yine sağlam yağmış buraya diz boyuna yakın.

• 2017 az mıydı? Şaşırdım

• Snow28 Hiçbir şekilde hatırımda kalmamış. Çok net hatırlıyorum. 2015'ten sonra 2016 2017 2018 2019 boş geçti Erzincan için eski kollara nazaran. Öyle 2 gün kar yağmalar, diz boyu vs. hiç olmadı.

Yanisi 5 yıldır adam akıllı kara hasretim bir Erzincan'lı olarak.

• wildleo1907 Ataşehirli emektar hocam. Yeni konunuz ve senemiz hayırlı olsun. 2018 kışından sonra 2 senedir forumu istediğim düzeyde aktif kullanamıyordum. Bu sene geri dönme kararı aldım ilk konum siz oldunuz. Birlikte nice sistemler takip edebilmek ümidiyle.

• 2004 deyınce,boynum bükülür,gönlüm sıkılır..

2004 yılında lisedeydim. Osmaniye Kadirlide. Havada bile kar görme şansınızın en düşük olduğu yerlerde biridir. Arabaların üstü tutmuştu :)

• 2004 senesinde İzmir'de arabayı yol kenarında bırakıp, eve yürüyerek gitmek zorunda kalmıştım, yağan kar soğuktan anında donuyordu, böyle bir soğuk havayı bir daha yaşamadım, ümitle bekliyorum:))

• Estağfurullah GFS: Global Forecast System yani Türkçesi Küresel Tahmin Sistemidir. Ana çıktısına biz GFS ana çıktı veya temel çıktı deriz. GEFS ise Global Ensemble Forecast system yani 20 senaryonun ve kontrol çıktısının ayrı ayrı çalıştırıldığı sistem grubudur. Ana çıktıya her zaman bir tık daha fazla güven duysak da analizlerimizi holistik yani bütüncül ve büyük resime bakarak yapmaya çalışırız. orta ve uzun vadeli tahminde esas olan verileri bir potada toparlayabilmektir.

Çok teşekkür ederim hocam. :saint:

• Öncelikle konunuz ve kış mevsimimiz hayırlı olsun hocam. Tabi biz 89'lu olduğumuzdan mütevellit gördüğüm en güzel kış 2004'tür. Onun gibi bir kar fırtınası ben ömrümde görmedim. 2004'ü en özel kılan şey bence tipisidir. Ayrıca iki baba sistem halinde kar yağışları olmuş ve her gelen sistem uzun sürmüştür. Kar sonrasında hemen lodos çıkmamış birkaç gün bol ayaz yemiştik. Gerçekten çok özel bir seneydi.

• Öncelikle konunuz ve kış mevsimimiz hayırlı olsun hocam. Tabi biz 89'lu olduğumuzdan mütevellit gördüğüm en güzel kış 2004'tür. Onun gibi bir kar fırtınası ben ömrümde görmedim. 2004'ü en özel kılan şey bence tipisidir. Ayrıca iki baba sistem halinde kar yağışları olmuş ve her gelen sistem uzun sürmüştür. Kar sonrasında hemen lodos çıkmamış birkaç gün bol ayaz yemiştik. Gerçekten çok özel bir seneydi.

Aynen arkadaş, 2004 ocak sisteminde kurtköy'de kar kalınlığı yer yer 60 cm kadardı.