Yaşadığınız Ekstrem Sıcaklıkları Paylaşın

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Unutulmaz sistemlere yazdığım bir anımı aynen yazayım burada.

özet: -10 derecede dışarıda hasır üzerinde cuma namazı kıldık 🥶🥶🥶

Anım:

2008 senesinin sonunda Ankara'ya çok güzel kar yağmıştı. Ama benim unutamadığım o değildi.

Kar yağışı sonrası gelen yüksek basıncın da katkısıyla havalar o kadar soğumuştu ki, yaşadığım bir günü anlatayım.

O zamanlar ODTÜ'de okuyordum. Bilenler bilir, A4 yokuşundan inince Sunshine'nın karşısında bir küçük büfe vardı. Ego kartı gazete falan küçük şeyler satardı. Tepesinde de bir dijital termometre vardı. Sabah 8:40 dersine giderken o termometre - 15 gösteriyordu.

O gün bir de Cuma. Cuma namazı var ve biz dersten geç çıkacağımız için ODTÜ işçilerinin mescidine Cumanın hutbesine ancak yetişiyorduk ve dışarıda kılmak zorunda kalıyorduk. Ben tabi bir hava meraklısı olarak biliyorum o gün çok soğuk olacağını. Cumayı da dışarıda kılacağımı bildiğim için yanıma iki çorap daha aldım :).

Cuma vakti geldi, hava sıcaklığı yüksele yüksele ancak - 10 olmuş. eksi 10'da Cuma kıldık hasır üstünde. Millet tek çorapla gelmiş, topuk ve parmakları üstüne basıp öyle kılıyorlar namazı. O gün farzını kılan kaçtı. Ben ayağımda 3 çorapla çok şükür iyi dayandım :hfyeni (29):.

BORN IN WINTER

• Hocam şöyle desek nasıl olur ? Adana bu sene incirlik havalimanı veya yüreğir 50 dereceyi gördü.Pozantı taraflarıda emin değilim -20 derece veya üstü oldu desek 70i geçebiliriz ? Yanlış hesaplıyorsam bilgilendirirmisiniz ?

• Manavgat'ta 44.7 görmüşlüğüm var. Afyon'da -12 yaşamışlığım var. En ilginci Bournemouth'da Haziran ayında 30 dereceyi görüp aynı akşam 4 dereceyi görmem oldu diyebilirim. Sabah denize girip akşam kazakla gezmek muazzamdı.:)--

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Hocam şöyle desek nasıl olur ? Adana bu sene incirlik havalimanı veya yüreğir 50 dereceyi gördü.Pozantı taraflarıda emin değilim -20 derece veya üstü oldu desek 70i geçebiliriz ? Yanlış hesaplıyorsam bilgilendirirmisiniz ?

Evet hesapladığınız gibi Adana en yüksek ve en düşük sıcaklık farkı 70’i buluyor

Bir şehir için gayet yüksek bir fark

Muhtemelen Kars ve Ağrı gibi illerimiz de 70’i bulur , kışın -38 yazın +32 görse ki görür fark 70 olur

• Moskova’da Aralık ayında gittiğim için sert bir sisteme denk gelmiştim , tipi ve fırtına sesi ile sabaha kadar pencereden keyifle izlemiştim , dışarda yürüyüş 10 dakikadan uzun sürmesi mümkün değildi

Ancak hava sıcaklığı -10 derece civarıydı hissedileni bilmiyorum çünkü hissedemiyordum😂

St Petersburg’da -20’yi gördüm rüzgar ve nem etkisiyle sanırım -40’tı hissedilen 😊

Ama soğuk rekorum Ankara Esenboğa’dır

-26 derecede tükrük donduran soğuğa tanık oldum

Kısmet olursa bir kış Sivas Gemerek yada Kayseri Sarız’da -35’leri görmek isterim

• 13 temmuz 2000 de yalova merkezde 45.6 dereceye sahit oldum...inanilmaz bir gundu..

Evet hocam, Türkiye 'ye siesta kelimesini öğreten, batı Anadolu 'da yangınlar ile bogustugumuz Temmuz 2000 sıcak hava dalgasında Manisa Turgutlu 'da 46 dereceye şahit oldum.

2002 Ocak ayında ise Ordu Mesudiye 'de -25 e varan soğuk yaşadım.

Yani aşağı yukarı benimde 70 derece civarı fark oldu

• Tokat ta arabanın 44.5 derece gösterdiğini hatırlıyorum 2015 ya da 2016 idi. En soğuğu ise 2007 kış sezonunda Muş ta askerlik yaparken -23 ü görmüştüm. Ve inanılmaz şekilde 4 gün yağan tipi vardı. Mest olmuştum boya yaklaşan karda.

• Türkiyede kayıtlara geçen En düşük Sıcaklık Van-Çaldıran -46,4 derece ölçülmüş.

Özellikle son 10 yıla bakarsak bana göre en Soğuk ilimiz Ardahan.

• Benim kiler sönük kalır ama istanbula haziran ayıydı babamla adalara gitmiştik adalar 33 derece gösterirken beşiktaş meydanında 41 dereceye gördüğüm hiç aklımdan çıkmaz en soğuk ise 2013 kışında ocağın 30 olması -11 dercede işten çiķıp eve yürümesi çok fenaydü bıçak gibi kesiyordu soğuk eve gelene kâdar yüzüm nar gibi kıpkırmızi olmuştu

• En yüksek sıcaklık 42 derece İzmir-Balçova 1 ya da 2 Temmuz 2017.

En düşük sıcaklık -9 derece Uludağ 14 Şubat 2019. Tipi ve kuvvetli rüzgar olduğundan hissedilen -20 dereceydi.

Kendi konumumda ise en düşük -6 derece gördüm 8 Ocak 2015'te.

Evet benim en düşük yüksek kaldı bayağı ama hedefim önce -15 sonra -30 ve altına çekmek imkanım olunca 8).

3 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Biz hem çay hem fındıkçıyız yazın o yüzden yazın güney sahillerine inemiyoruz :D gördüğüm en yüksek sıcaklık konusunda muallaktayım. 2005 yılında İstanbul'da 35-36 gördüğümü hatırlar gibiyim 2013'te de Samsun'un Kavak ilçesinde yine 35-36 gibi bir şey yaşamıştım.

En düşük sıcaklığı Bolu'da -15 ile gördüm 2016 yılıydı.

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• 2013-2014 kışında kars merkezde askerlik yapmıştım. yağla ısınan elektrikli kalorifer o gün donmuştu. doğruluğunu bilmiyorum ama o gün kışlada bulunan termometre -38 gösteriyordu.

• Bu sene Şubat ayında acemi askerliğimi yaptığım yer Sivas'ta gördüm hayatımdaki en fazla soğuğu, termometre -33 ü gösteriyordu . Usta birligim olan Artvin e gittim ordada yüksek bir yerdeydim ordada üşüdüm kısaca her yerde üşüdüm 😄

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• 1 Şubat 2017 de Konya'da üniversitedeydim -19 dereceyi görmüştüm. Aynı yıl 8 Ocak'dan 4 Şubat'a kadar 18 gün boyunca gündüz sıcaklıkları sıfırın üzerine çıkamamıştı.