Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Suriye'nin 1 yılda verdiği göç sayısına Ukrayna 6 günde ulaştı. Siz hiç ne kaçıyorsunuz ulan dönün ülkenize savaşın diyenleri gördünüz mü ? Avrupalı ülkeler mülteci kabul etmek için kırk takla atıyorlar. Devam Putin...

Ukraynanın nüfusu Suriye'nin neredeyse 3 katı, bu birinci sebep. Bu arada bizzat Ukraynalı bir arkadaşım ve daha bugün konuştuğum Ukraynalı bir müşteri 18-60 yaş arası erkeklerin ülkeyi terketmesinin yasak olduğunu söyledi. Şimdiye kadar 500.000 küsür Ukraynalı ülkeyi terketmiş, çoğu da kadın ve çocuk, Suriyelilerin aksine.

Ha ayrıca kendi adıma ben hiçbir zaman savaştan kaçanları niye kaçıyorsunuz diye eleştirmedim, adamın kendi canı, kendi hayatı, ister savaşır ister kaçar, benim eleştirdiğim nokta ülkeye kontrolsüzce ve kaldırabileceğinden fazla sayıda alınmaları.

• Yigit61 çok geçmiş olsun, mübarek günlerdeyiz inşallah kısa zamanda iyileşirsiniz

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Suriye'nin 1 yılda verdiği göç sayısına Ukrayna 6 günde ulaştı. Siz hiç ne kaçıyorsunuz ulan dönün ülkenize savaşın diyenleri gördünüz mü ? Avrupalı ülkeler mülteci kabul etmek için kırk takla atıyorlar. Devam Putin...

Savaş başlayalı daha 6 gün oldu biz neredeyse 9 yıldır milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz.

Fakat ben konuya farklı bir açıdan yaklaşıp yazınız aracılığıyla burada herkese bir soru sormak istiyorum.

Bu noktada tek ricam soruyu cevaplayacak olanların samimi olmaları.

Ülkemize sığınmacı kabul edecek olsanız Ukraynalıları mı tercih edersiniz yoksa Suriyelileri mi?

Bu soruya verilecek cevaplar, Avrupalıların Suriyeli sığınmacılara duvar örerken Ukraynalılara neden kapılarını ardına kadar açtıklarına da ışık tutacak.

Einmal editiert, zuletzt von Enis 22 ()

• burada ki ince ayrıntı şu . 95 yılında avrupanın göbeğinde boşnak katliamı yaşandı ve hiç kimse sırplara yaptırım uygulamadı. boşnak mültecileri de kimse kabul etmedi. Srebrenica da soykırıma bile müdahale edilmedi. Boşnaklar slav kökenli. Sırplarla aynı soydan geliyorlar ve sadece müslüman olarak sırplardan ayrılıyorlar. bırakın suriyeyi afganı falan. bu hümanist(!) avrupa boşnakları bile kabul etmedi. Putin bunlara az bile yapıyor. Olan masum halka oluyor eyvallah ama yapacak bir şey yok.

Ukrayna da belli yaş aralığında ki erkekler yurt dışına çıkamıyormuş. Romanya ve Moldova sınırına gidin bir şişe votkaya sınır muhafız komutanı yaparlar sizi... öyle bir kaçıyorlar ki ....

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• şu soruyu sormak bile utanç verici kardeşim. Tercih etmek ne demek ya . Benim kapıma sığınmışsa ikisini de kabul ederim. Ben Türküm kardeşim bana sığınmış insana sahip çıkmak benim kültürümde var. Ha dersen ki suriyeliler kontrolsüz alındı eyvallah kabulüm ona da itirazım olmaz

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• manasbalasy hocam söylediklerinizin tamamına katılmakla beraber bu kaçışlar (içlerinde eli silah tutacak yaşta çok erkek var videolar izlensin) bu kadar düşük yogunluklu yıkımın ağır olmadığı bir dönemde oluyor Alçak Aşağılık İkiyüzlü Batı da Sözde Medeni idi değil mi ?

• Yediğim önümde yemediğim arkamda olmadığı sürece kimseyi tercih etmem ne Suriyelisi ne Ukraynalısı.Gelicekse profesörleri,doktorları,kimyagerleri elinde sağlam mesleği olan bana yararı olacak olanı alırım.Her şeye duygusal bakmakla olmuyor bakın sefalet hayatın zorluğu her türlü duygunun önüne geçmeye başladı şu zamanlarda.

• şu soruyu sormak bile utanç verici kardeşim. Tercih etmek ne demek ya . Benim kapıma sığınmışsa ikisini de kabul ederim. Ben Türküm kardeşim bana sığınmış insana sahip çıkmak benim kültürümde var. Ha dersen ki suriyeliler kontrolsüz alındı eyvallah kabulüm ona da itirazım olmaz

Ben bu soruda utanç verici bir taraf göremedim.

Sonuçta toplumlar kendi kültür ve yaşayış biçimlerine yakın gördükleri insanları daha kolay kabullenirler. Türkün töresinde misafiri en iyi şekilde ağırlamak vardır. Korunmaya muhtaç olana sahip çıkmakta vardır.

Fakat ben burada ne misafir görebiliyorum ne de ezilen yığınlar.

1) 9-10 yıllık misafirlik olmaz.

2) Bayram tatilinde bile cümbür cemaat ülkelerine gelip gidebilen insanların korunmaya muhtaç olduğunu düşünmekte akılla bağdaşmaz.

Ve tekrar belirtmek isterim Avrupalıların gösterdiği farklı tutumun cevabı sorduğum soruda..

• konunun derinlenmesine irdelenmesi gereken çok tarafı var evet ama savaştan kaçıp canını kurtarmak isteyen herkese kapımızı açarız. 10 yıllık misafirlik olmaz evet ama bu olayın başka bir boyutu. Bunu eleştirebiliriz. Avrupa'nın yediği nane çok farklı. Afganistan'ı talan ettiler sonra gelen mültecileri kabul etmediler. Irak'ı talan ettiler, Suriyeyi talan ettiler ama mültecileri kabul etmediler. Sebep ? Orta doğuya bakış açıları faklı çünkü. İnsan olarak görmüyorlar. Peki Orta doğu medeniyetini kim yok etti ? İngiliz,Fransız,Alman ....

Olaya şu açıdan bakalım. Egemen bir ülke olan Ukraynayı işgal ediyor diye Rusyayı dünyadan soyutladılar. 48 saat içerisinde jet hızında karar aldılar. Peki 1948 den beri çoluk çocuk demeden katliam yapan İsrail ? Neden soyutlamadılar, tecrit etmediler. buyurun size çifte standart. Savaşın başından beri Ukrayna halkının tarafındayım ama Devlet olarak Rusya ezsin geçsin...

• konunun derinlenmesine irdelenmesi gereken çok tarafı var evet ama savaştan kaçıp canını kurtarmak isteyen herkese kapımızı açarız. 10 yıllık misafirlik olmaz evet ama bu olayın başka bir boyutu. Bunu eleştirebiliriz. Avrupa'nın yediği nane çok farklı. Afganistan'ı talan ettiler sonra gelen mültecileri kabul etmediler. Irak'ı talan ettiler, Suriyeyi talan ettiler ama mültecileri kabul etmediler. Sebep ? Orta doğuya bakış açıları faklı çünkü. İnsan olarak görmüyorlar. Peki Orta doğu medeniyetini kim yok etti ? İngiliz,Fransız,Alman ....

Olaya şu açıdan bakalım. Egemen bir ülke olan Ukraynayı işgal ediyor diye Rusyayı dünyadan soyutladılar. 48 saat içerisinde jet hızında karar aldılar. Peki 1948 den beri çoluk çocuk demeden katliam yapan İsrail ? Neden soyutlamadılar, tecrit etmediler. buyurun size çifte standart. Savaşın başından beri Ukrayna halkının tarafındayım ama Devlet olarak Rusya ezsin geçsin...

Devlet olarak Rusya ezip geçsin diyorsunuz ya..

Konuya bu açıdan bakarsak ben de pekçok şeyi sorgularım.

1) Arap kabilelerinin İngilizlerin gazına gelip Osmanlıya isyan edip Askerlerimizi şehit etmelerini..

2) Filistinlilerin bahsettiğiniz tarihlerden önce biraz daha fazla para için Yahudilere parsel parsel pervasızca toprak satmalarını..

3) İslam dünyasının 1300 lü yılların sonuna kadar bilimde, felsefede mühendislikte ileriyken geriye düşmeye başlamasını ki sanırım söz konusu asır için İngilizler, Fransızlar yüzünden oldu diyemeyiz.

4) Günümüze bakarsak Petrol zengini körfez ülkelerinde emir ve kralların Batı ülkelerinin bir dediğini iki etmiyor oluşları ve o ülkelerde yaşayan halkın buna ses çıkarmıyor oluşu...

Dediğiniz gibi konuştuğumuz konunun çok farklı boyutları var.

Burada konuşmaya kalksak bitiremeyiz.

Batı'nın ne denli iki yüzlü ve çıkarcı olduğu konusunda sizinle mutabıkım. Fakat orta doğu coğrafyasının yaşadığı tüm müsibetlerin tek sebebi Batı değil.

• hocam senden ricam tarihi tek yönlü okuma. 1. ve 2. madde kısmen yanlış. Arap kabileleri top yekun Osmanlı Devletine İsyan etmedi. Mekke Emiri Şerif Hüseyin denen zındık ve avanesi isyan etti. Osmanlı saflarında savaşan bir çok Arap kabilesi vardır. 2. olarak da Filistinliler topraklarını parsel parsel satmadılar. Burada da yanlışınız var. Toprakları satanlar Filistin de toprak sahibi olan Mısırlı toprak ağaları. bu toprak ağalarının da ekseriyeti Türktür.

Her ulus kendi kaderini belirler evet . Ben burada Arap seviciliği yapmıyorum ama bazı hakikatleri de görmezden gelemeyiz. Bize ilk okuldan beri öğretilen bir şey var. Araplar bizi arkadan vurdu. Kafamıza bunu çivi gibi çaka çaka bu toplumu araplara düşman ettiler. Kurtuluş savaşında Gazi Mustafa Kemal'e ve milli mücadeleye isyan edip Yunan saflarına geçen kimdi biliyor musunuz ? ÇERKES ETHEM. Kurtuluş savaşında bizi sırtımızdan vurdu. Peki biz Çerkeslere düşman mıyız ? Hayır.

Evet bugün arap Kralları batının kapı köpeği olmuştur. Halkların sesini iki şekilde kesersin. 1- sopayla 2- parayla. arap kralları halklarını parayla susturuyorlar. Dünyada en ufak kabileye bile demokrasi götüren amerika bu krallara neden dokunmuyor ?

İşte sorun burada. Biz Batıya ne zaman hayranlıkla bakmaktan vazgeçersek işte o zaman lider oluruz. Biz ağzımız açık hayran hayran batıya bakarken onlar hem cebimizdekini çalıyorlar hemde bize hırsız diyorlar.

• Avrupanın iki yüzlülüğü tartışmaya kapalıdır ,tutumları özellikle müslümanlara karşı tutumları çok ayrı boyutdadır.Suriyeli mülteciler konusuna gelirsek, Türkiye çok sevdiğinden almadı bu insanları 550km’den fazla bir kara sınırı ve akın akın gelen insanlardan bahsediyoruz o dönem için bu insanları kabullenmek zorunlulukdu ne geçişlerini engelleyebilirsin nede sınır güvenliği sağlayabilirsin aralarında çok sayıda art niyetli kişininde geçmiş olması ekstra bir sorun ki daha önceki yıllara dayanan PKK gerçeği var.

Bu insanları istemesekde bu ülkenin bir gerçeği ve kabullenmek zorundayız bir çoğu hayatını yeniden kurdu ve Türkiyeye yerleşti çoğuna vatandaşlıkda verildi sınırdışı edilmeleri imkansız ki etmeye kalksan o dönem ve sonrası için başlıca sorun yaratırdı.

Suriye’de çoluk çocuk demeden doğrudan sivilleri hedef alan bunlara kimyasal silahlarda dahil onlarca saldırı oldu kayıt dışı ölüm sayısı 1,5 milyonun üzerindedir.Ukraynalı mültecileride sınır komşuları olan sözde medeniyet unsurları avrupa ülkeleri kabul etsin bir zahmet ki onlarında çok hevesli kabul ettiklerini sanmıyorum nasıl Türkiye için bir zorunluluksa şuan avrupa devletleri için Ukraynalı mültecilerin kabullenilmesi bir zorunluluk, savaşa karşısan her türlüsüne karşı olacaksın orta doğuda çıkarların doğrultusunda olaylara ses çıkarmazken kendi sınırlarına dayanan bir savaşda hepsi bir ağızdan ağlamaya başladı.

Rusya’nın Ukrayna işgaliyle Suriye iç savaşındaki mücadele tabi kıyaslanamaz birinde ulusal bir millete farklı bir ülke tarafından saldırı varken toplumsal olarak topyekün mücadele verebiliyorsun,Suriye iç savaşında ne idüğü belirsiz çıkarları doğrultusunda onlarca oluşum var ki bunların bir çoğu avrupa destekli paralı askerler kimle neyin mücadelesini vericen senin hükümetin kendi halkını vururken..

Çok zor bir durum ve olan masum sivillere oluyor ,daha fazla can kaybı olmadan umarım son bulur ve Avrupanın savaş olan diğer bölgelerdeki tutumlarıda değişiklik gösterir..