Posts by Enis 22

External Content twitter.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

Bunun gibi fotoğrafları görmek beni çok endişelendiriyor… Allah yardımcımız olsun

Ağır ekonomik bunalımla fakirleşen milyonlar, düzensiz ve ne olduğu belirsiz milyonlarca göçmen,..

Tünelin ucu hiç iyi bir yere çıkmıyor.

Komplo teorisi gibi gelebilir ama bugün olup bitenlerin birbirinden bağımsız ve tesadüfen gelişen olaylar olduğunu düşünmüyorum.

Sinir uçlarıyla oynama çabası mı, bir çeşit tepki deneyi mi, birşeylerin hazırlığı mıdır, birilerinin biz buradayız deme şeklimi dir? Emin değilim.

Tuhaf bir durum var.

Arkadaş dün a101'den 220 bugün Migros'tan 450 Tl alışveriş yaptım ortada bir şey yok. Bu kadar az şey nasıl böyle tutuyor anlamıyorum. Bu nasıl bir pahalılık? Ne zamana kadar böyle gidecek? Umut yok, aksine bunların iyi günler olduğunu biliyorum.

Enflasyon, bir pik noktasına ulaşmadan düşüş eğilimine girmez. Kaldı ki o düşüş eğiliminin oluşması için ekonomi adına doğruların yapılması gerekiyor.

Söz konusu ortamda doğruların yapılma ihtimali sıfır. Ayrıca bu gidişata göre Enflasyonun pik noktasını da ön görmek çok zor.

Çünkü en basitinden şu KKM hesapları için yıl içinde Merkez Bankasınca basılıp yatırımcılara dağıtılacak paraları öngörmek imkansız.

Yalnız içinde hem Hiperenflasyonu hem Stagflasyonu barındıran bize has bir ekonomik çalkantı yaşayacağız. Yıl ortasında asgari ücreti 6000 TL de yapsalar(şimdi geri vites yapsalar da arttırmak zorunda kalacaklar) milyonlarca çalışan şimdiden daha fakir olacak.

Şahsen kısa ve orta vadede yaşayacağımız sıkıntıların büyüklüğünden çok sonraki süreçte ülkeyi toparlamamız kaç yıl sürecek onu düşünüyorum.

Rusya 1 Nisan'dan itibaren dost olmayan ülkelere doğal gazı Ruble ile satmaya başlayacak.

Ab ülkeleri bu duruma bir çözüm bulamazsa üretimleri durma noktasına gelecek.

Bu durum bizi hem iyi hem kötü yönde etkiler.

Otomotiv ve elektronikte fahiş artışlar yaşarız fakat kendi üretim mekanizmaları sekteye uğrayınca bizden ithal edecekleri ürünler de olacaktır diye düşünüyorum.

Twitter da takip ettiğim bir ekonomistte bu görüşü dile getirmiş.

Konunun döviz kısmına gelirsek bizim durumumuz ortada.

Fed bu yıl 6 defa daha faiz arttıracak.

Bugünkü olumlu havanın sürmesini çok İstiyorum ama ne yazık ki ülkemiz için dövizde genel trend yukarı yönlü..

-Öncelikle politika faizi olması gereken noktaya yükseltilip, döviz kuru sağlıklı bir biçimde kontrol altına alınacak.

-Ekonomi kurmayları piyasanın güven duyacağı isimlerden seçilecek ve her fırsatta işlerine karışılmayacak.

-Döviz cinsinden garantiler verilen tüm yap-işlet-devret projeleri Türk lirası cinsine çevrilecek.

-Ülkenin tarım, hayvancılık ve sanayi politikası topyekün ele alınıp gözden geçirilecek.

-Yapılacak tüm işlemler ve alınacak tüm kararlarda ekonomi kurallarının gereğinin yapılacağı piyasa bileşenlerine anlatılacak

-Mevcut yatırımcıların kâr ve faiz hakları saklı kalmak koşuluyla KKM uygulamasına son verilecek.

-Devlet bütçesinde yük oluşturan, danışmanlar, her toplantıda ayrı ayrı huzur hakkı alan bürokratlar, gezi, ağırlama , makam aracı vb. harcamalar olabildiğince azaltılacak.

-Suriyeli ve Afgan sığınmacılar bir plan dahilinde ülkelerine gönderilecek.

-Anayasa Mahkemesi ve Sayıştayın yetkileri arttırılıp bunların üstleneceği denetim göreviyle birlikte ,Cumhurbaşkanının yetkileri sınırlanacak. Ülkede seçilecek tek kişi dışında başka kurum ve kişilerin de gerektiğinde demokrasiyi ve Anayasal düzeni koruma gücüne sahip olduğu, hukuk devleti ilkesinden sapma olmayacağı Türk ve dünya kamuoyuna ilan edilecek.

Bunlar yapılırsa düze çıkarız.

Mevcut iktidarın bunlardan birini bile yapmaya niyeti olmadığını düşünürsek ilk seçime kadar bir düzelme emaresi beklemeyin.

Yazı biraz uzun oldu ama KDV indirimi, fiyat denetimi ,KKM uygulaması gibi geçici çözüm arayışları ile varılacak bir yer yok .