Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dostum benim çok yakın tanıdıklarım epidemiyoloji uzmanı abilerim de var.Omicron varyantının “çok büyük” çoğunlukta tat koku kaybı belirtisine sebep olmadığı net şekilde söyleniyor.Bir de başlangıç olarak bel,sırt.kas ağrıları ile boğazda hafif gıcıklanma bu varyantı ayırt eden semptomlar.

Evet Omikron da tat koku kaybının azaldığına dair yorumlar var ama bu seferde gizli akciğer hasarı ve bronşit yapıldığına dair kanıtlar var neresinden tutsak sıkıntılı her türlü neyse ki 3. dozlar hala koruyor Omikrona karşı BA.2 de çok yayılmaz umarım

• SnowManN dostum dediğim gibi ben yazılarının hepsini okumadım ama bu long covid dediğiniz olaydan sonra tat koku kaybından bahsetmişsin ülkedeki neredeyse tüm vakalar omicron şuan ve çok büyük çoğunlukla bu belirti görülmüyor düzeltmek istedim.

• İşte bu sadece bir söylemden ibaret ne kanıtı var ne de başka bir şeyi bu bir " iddia " sadece. Deltanın bulaşıcılığı arttı ama çokta ölümcüldü Delta kızamık kadar bulaşıcı olmaya çok yaklaşmıştı o halde niye Deltanın öldürücülüğü azalmadı? evrimsel tarih gidişat vs. böyle bir kanıt yok hangi doktora sorarsanız sorun çoğu bu tarz salgınlarda adı duyulmuş çoğu doktor bunu emin olun reddedecektir.

Omikronun öldürücülüğü azalmadı Omikron sadece deltadan daha önce evrimine başladı Delta onu çok daha hızlı geliştirdi Omikron en çok Alfa ve Wuhan tipine benziyor şu an daha az ölümlerin olmasının en büyük nedeni 3. doz aşılar ve geçirilmiş enfeksiyonlardır ama evrimine devam ediyor.

delta daha az ölümcüldü vuhana göre en ölümcül ilk varyanttı sonra zamanla azalarak geldi omicrondan sonra 2-3 mutasyona epidemi olur gibi tüm salgınlar böyle bitmiştir bknz. ispanyol gribi. eğer hem ölümcüllüğü artarsa hem de bulaşıcılığı artarsa o zaman insan kalmazdı dünyada

• Mesela tat koku kaybının sebebi virüsün burun içinde tahribat yaptığı ile ilgili bir yazı okumuştum mesela benim boğazım hiç agrimamisti sanırım burun içinde kaldı sonra zamanla iyileşti. Birde o zaman şimdi yasaklanan ilaç veriliyordu favicovir ben onuda kullanmadım 8/8 hap içmek ne bileyim mantığım almamıştı ve hiç birşeyde olmadı ve iyiki içmemisim ☺️

• SnowManN dostum dediğim gibi ben yazılarının hepsini okumadım ama bu long covid dediğiniz olaydan sonra tat koku kaybından bahsetmişsin ülkedeki neredeyse tüm vakalar omicron şuan ve çok büyük çoğunlukla bu belirti görülmüyor düzeltmek istedim.

Bizde ve bazı Ülkelerde Long Covidle ilgili veri akışı çok yok en sağlıklı bilgilere ulaşmak için ya denk gelen bazı yakınlarına bakacaksınız ya da yurtdışındaki gelişmelere.

Omikronda tehlike şu ki arka arkaya enfekte olunabilir interferon durumu da olabilir.

ABD'de de bildirilen Omikron enfeksiyonlarının %30 unda long covid görülüyor medyada da yayılmaya başladı.

Gizli Akciğer hasarı da bildiğim kadarıyla Omikronla tespit edildi

Sözcü on Twitter
    “Cemal Enginyurt gazetecinin üzerine yürüdü! Canlı yayında ortalık karıştı https://t.co/Zun2hcY4GM”
    twitter.com

Resim

• delta daha az ölümcüldü vuhana göre en ölümcül ilk varyanttı sonra zamanla azalarak geldi omicrondan sonra 2-3 mutasyona epidemi olur gibi tüm salgınlar böyle bitmiştir bknz. ispanyol gribi. eğer hem ölümcüllüğü artarsa hem de bulaşıcılığı artarsa o zaman insan kalmazdı dünyada

Vuhana göre en ölümcül varyant olurken zamanla nasıl daha azalabilir burada evrim geçirerek hem daha ölümcül hem de daha bulaşıcı olma durumu var ama Omikrona hafif dememizin sebebi haftalardır aylardır aktarıyorum buraya Delta b.617.2 virologlar tarafından söyleniliyor 2 nereden geliyor sizce? evrim geçirmesinden geliyor yayılıma izin verildi Hindistan da hem daha ölümcül hem de daha bulaşıcı oldu Omikronun kökü 2020 Marta kadar dayanıldığı düşünülüyor henüz kesin kanıt yok yani daha çok yeni varyant Delta gibi olabilir mi göreceğiz en çok Alfa ya da Wuhan tipine benzemesi onu daha az ölümcül varyantlara gittiğini göstermez unutmayın hiç bir salgın yayılmasına izin verilerek bitmedi. - Epidemiyoloji Profesörü Raina Maclntyre

H1N1 ile Sars ı karşılaştırmayın genomu 30000 kb uzunluğa sahip bir virüs.

2 Mal editiert, zuletzt von SnowManN ()

• Mesela tat koku kaybının sebebi virüsün burun içinde tahribat yaptığı ile ilgili bir yazı okumuştum mesela benim boğazım hiç agrimamisti sanırım burun içinde kaldı sonra zamanla iyileşti. Birde o zaman şimdi yasaklanan ilaç veriliyordu favicovir ben onuda kullanmadım 8/8 hap içmek ne bileyim mantığım almamıştı ve hiç birşeyde olmadı ve iyiki içmemisim ☺️

İyiki içmemişsiniz. Başta iki ilaç veriyorlardı; hidrosiklorin(tam doğru yazamamış olabilirim) ve favipavir. Bilim kurulu üyeleri televizyonlarda sürekli bu ilaçların kullanılması gerektiğini, hastalığı hafiflettiğini söylüyorlardı. Sonra evvela hidrosiklorinin faydası değil zararı olduğu ortaya çıktı ve kullanımdan kaldırıldı. Favipavirin de geçtiğimiz aylarda bir faydası olmadığı ortaya çıktı. Zararı olup olmadığı tartışmalı. Kimisi karaciğeri yoruyor diyor kimisi ise zararsız diyor. Bazı doktorlar baştan beri bu ilaçları kullanmanın faydasız olduğunu söyledi ama kimse onları dinlemedi. Ama haklı oldukları ortaya çıktı.

Açıkçası yarın Mrna aşıları konusunda da bilim dünyası fikir değiştirir diye korkmuyor değilim. O yüzden bir hukukçu olarak pandeminin başından beri aşı konusunda insanların özgür iradesi olmasını savundum. İsteyen küçük de olsa riskini alır aşısını olur. İsteyen onam vermek istemez ve aşısını olmaz. Bu süreç bittikten sonra bu konularda daha çok şey yazılıp, çizilecek.

• İyiki içmemişsiniz. Başta iki ilaç veriyorlardı; hidrosiklorin(tam doğru yazamamış olabilirim) ve favipavir. Bilim kurulu üyeleri televizyonlarda sürekli bu ilaçların kullanılması gerektiğini, hastalığı hafiflettiğini söylüyorlardı. Sonra evvela hidrosiklorinin faydası değil zararı olduğu ortaya çıktı ve kullanımdan kaldırıldı. Favipavirin de geçtiğimiz aylarda bir faydası olmadığı ortaya çıktı. Zararı olup olmadığı tartışmalı. Kimisi karaciğeri yoruyor diyor kimisi ise zararsız diyor. Bazı doktorlar baştan beri bu ilaçları kullanmanın faydasız olduğunu söyledi ama kimse onları dinlemedi. Ama haklı oldukları ortaya çıktı.

Açıkçası yarın Mrna aşıları konusunda da bilim dünyası fikir değiştirir diye korkmuyor değilim. O yüzden bir hukukçu olarak pandeminin başından beri aşı konusunda insanların özgür iradesi olmasını savundum. İsteyen küçük de olsa riskini alır aşısını olur. İsteyen onam vermek istemez ve aşısını olmaz. Bu süreç bittikten sonra bu konularda daha çok şey yazılıp, çizilecek.

Benimde en korktuğum aşıların belli bir zaman sonra yan etkilerinin ortaya çıkması durumu olmasından korkuyorum işin açıkçası iki doz sinovak oldum 3. doz olmaktan çekindim ve hâlâ kararsızım. O kadar çok bilgi kirliliği var ki neye güvenip ne ye güvenecegimizi bilmiyorum. Mesela bir iddia bu bilemem ileride kanser vakaları artacağı yönünde söylemler var bu covit geçirenlerden ya da yapılan aşilardan insan korkmuyor degil. Allah sonumuzu hayır etsin iki evladım var Rabbim çocuklarımızı esirgesin en çok onları düşünüyorum.

• İyiki içmemişsiniz. Başta iki ilaç veriyorlardı; hidrosiklorin(tam doğru yazamamış olabilirim) ve favipavir. Bilim kurulu üyeleri televizyonlarda sürekli bu ilaçların kullanılması gerektiğini, hastalığı hafiflettiğini söylüyorlardı. Sonra evvela hidrosiklorinin faydası değil zararı olduğu ortaya çıktı ve kullanımdan kaldırıldı. Favipavirin de geçtiğimiz aylarda bir faydası olmadığı ortaya çıktı. Zararı olup olmadığı tartışmalı. Kimisi karaciğeri yoruyor diyor kimisi ise zararsız diyor. Bazı doktorlar baştan beri bu ilaçları kullanmanın faydasız olduğunu söyledi ama kimse onları dinlemedi. Ama haklı oldukları ortaya çıktı.

Benimde en korktuğum aşıların belli bir zaman sonra yan etkilerinin ortaya çıkması durumu olmasından korkuyorum işin açıkçası iki doz sinovak oldum 3. doz olmaktan çekindim ve hâlâ kararsızım. O kadar çok bilgi kirliliği var ki neye güvenip ne ye güvenecegimizi bilmiyorum. Mesela bir iddia bu bilemem ileride kanser vakaları artacağı yönünde söylemler var bu covit geçirenlerden ya da yapılan aşilardan insan korkmuyor degil. Allah sonumuzu hayır etsin iki evladım var Rabbim çocuklarımızı esirgesin en çok onları düşünüyorum.

• İyi geceler HF

Virüsün en az herkes kadar bitmesini istiyorum elimden geldiğince okuduklarımı aktarmaya çalışıyorum burada virüs hakkında tartışmalar yaptığımız arkadaşların her bir fikrine düşüncesine daima saygı duyduğumu belirtmek istiyorum.

• OldMember bakın geçen de uyardım hala ısrarla yanlış bir bilgiyi yazıp,bilgi kirliliğini arttırıp,sebep oluyorsunuz ister istemez. Aşının yıllar sonra nasıl bir yan etkisi olacak, nasıl kanser edecek Allah aşkına kulağa mantıklı geliyor mu? Antikoru bile 3 ayda azalıyor. En uzun yan etki vadesi deneylerde vs 2 aydır. 2 aydan sonrası aşı ile alakalı değildir. Nereden duydunuz,kim uydurdu bilmiyorum ama çok yanlış bir bilgi. Biz de 3 doz biontech olduk, yaşlılar 5 doz oldu 2 sinovac 3 biontech 1 sene olacak onların ki size göre ölmeleri lazım şimdiye tövbe aşa Allah korusun.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• OldMember bakın geçen de uyardım hala ısrarla yanlış bir bilgiyi yazıp,bilgi kirliliğini arttırıp,sebep oluyorsunuz ister istemez. Aşının yıllar sonra nasıl bir yan etkisi olacak, nasıl kanser edecek Allah aşkına kulağa mantıklı geliyor mu? Antikoru bile 3 ayda azalıyor. En uzun yan etki vadesi deneylerde vs 2 aydır. 2 aydan sonrası aşı ile alakalı değildir. Nereden duydunuz,kim uydurdu bilmiyorum ama çok yanlış bir bilgi. Biz de 3 doz biontech olduk, yaşlılar 5 doz oldu 2 sinovac 3 biontech 1 sene olacak onların ki size göre ölmeleri lazım şimdiye tövbe aşa Allah korusun.

Beni uyardiniz mi? ☺️ Pardon ben kendi fikrimi söyledim burda ve herkeş gibi özgür ifadede bulundum evet siz kendi düşüncenizi savunabilirsiniz bende savunabilirim ki ben orda sadece böyle bir iddia da var dedim kesin olacak diye birşey söylemedim. Bakan beyin bulabilirsem bir konuşmasını size göndereyim uzun vadede yan etkiler konusunda o zaman bana burda böyle uyardım falan diye hitap şeklinde yazmaya kalkmazsiniz.

• Beni uyardiniz mi? ☺️ Pardon ben kendi fikrimi söyledim burda ve herkeş gibi özgür ifadede bulundum evet siz kendi düşüncenizi savunabilirsiniz bende savunabilirim ki ben orda sadece böyle bir iddia da var dedim kesin olacak diye birşey söylemedim. Bakan beyin bulabilirsem bir konuşmasını size göndereyim uzun vadede yan etkiler konusunda o zaman bana burda böyle uyardım falan diye hitap şeklinde yazmaya kalkmazsiniz.

Onu yanlış anlamışsınız çünkü dün de aynısını yazdınız ben de cevap verdim. Bakan orada covid hastalığına bağlı 2-3 yıl içerisinde buna bağlı hastalıklar ve ölümlerin artacağını ön görüyoruz dedi. Nedir bu kalp yetmezliği, akciğer kapasitesi daralması, böbrek yetmezliği, vücutta pıhtı atması bacaklara ciğerlere vs gibi. Kesin olacak diye bir şey yok olursa da yaşlı kesimi yine daha çok etkileyecek. Aşı ile ilgili en ufak böyle bir şey yok. Zaten ülkede aşı karşıtlığı tavan yalan,kulaktan dolma saçma bilgiler yüzünden. Böyle şeyler okuyunca agresif oluyorum. Biraz araştırıp, okumanızı bekliyorum çünkü yazdığınızı okusanız en ufak mantıklı, tutarlı bir yanı olmadığını anlayacaksınız.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Onu yanlış anlamışsınız çünkü dün de aynısını yazdınız ben de cevap verdim. Bakan orada covid hastalığına bağlı 2-3 yıl içerisinde buna bağlı hastalıklar ve ölümlerin artacağını ön görüyoruz dedi. Nedir bu kalp yetmezliği, akciğer kapasitesi daralması, böbrek yetmezliği, vücutta pıhtı atması bacaklara ciğerlere vs gibi. Kesin olacak diye bir şey yok olursa da yaşlı kesimi yine daha çok etkileyecek. Aşı ile ilgili en ufak böyle bir şey yok. Zaten ülkede aşı karşıtlığı tavan yalan,kulaktan dolma saçma bilgiler yüzünden. Böyle şeyler okuyunca agresif oluyorum. Biraz araştırıp, okumanızı bekliyorum çünkü yazdığınızı okusanız en ufak mantıklı, tutarlı bir yanı olmadığını anlayacaksınız.

Bakin sizde benim yazdığımı anlamıyorsunuz size saygılı bir şekilde cevap veriyorum ve aynı şeyi de sizden bekliyorum. Ben orada sadece aşıdan kaynaklı demedim virüs de olabilir dedim ki sizde bunu onayladiniz zaten. Uzatmaya gerek yok aşı karşıtı olsam iki doz aşı olmazdım burda beni böyle lanse etmeye çalışmayın. İsteyen aşı olur isteyen olmaz kimse kimseye zorla birşey yaptıramaz. ☺️

Einmal editiert, zuletzt von OldMember ()

• pahalılık buraya pek uğramamış

pilav 1,50 lira ^^

tek iskender 5 lira

Hocam geçen sene zaten zam oluyordu ama öyle arada bir fazla insanı yormayan zamlardı şu sonbahara girdiğimizden bu yana nerdeyse her gün bir şeye zam geliyor. Bu yazın o fiyatlardan satmalarına imkan yok kaç para yapacaklar merak ediyorum yine normalin altında yaparlar diye düşünüyorum. Marmaris'e gittiğimde uğrarım mutlaka her sene. :)

• GYK'de madagaskar açıklarında böyle bi oluşum mevcut bu ne arkadaşlar tropikal fırtına mı? İlk defa görüyorum 71 knot rüzgar hızı kaç km'ye tekabül ediyor

130 km civarlarına tekabül ediyor o neymiş hocam öyle. Şu an bende baktım 110 knot a kadar çıkıyor kara delik gibi içine çekiyor resmen.

3 Mal editiert, zuletzt von SomeSoon ()