Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bırakın şimdi 23 sistemini o sistem daha çook oynar siklon var ull var çok değişecek sinoptik. 18-19-20 sistemi oldu evet Tayfun hocamın dediği gibi sistem süresi uzadı ve soğuk cephe çakışıyor. Yağışlar şuan dek açısından samsun doğusu için iyi

• Yarın öğle saatlerinde bölgemizin batısından giriş yapacak olan cephe yağışları ve soğuk hava, akşama kadar tüm bölgeye yayılmış olacak.

Cephe ile soğuk havanın çakıştığı Ordu'dan doğuya tüm il merkezleri yarın akşamdan itibaren geceye kadar yağışları kara çevirmiş olacak.

Sistemin ilk girdiği yaklaşık 6-8 saatlik dilimde maalesef yine yağmur ve kky olacak sahillerimizde. Yarın gece yarısı itibariyle, yağış alan heryerde yağışlar kara dönüşecek.

Çarşamba öğlen saatlerinde ise özellikle akşama doğru güçlü dek bombardımanı başlayacak. Kütle yakalayabilen şanslı yerlerde 5-15 cm arasında örtü oluşumları görülecek.

Dekler Perşembe sabah saatlerinde Samsun'u, öğlene doğru ordu ve Giresunu, akşam ise Trabzon ve Rize'yi terkedecek ve sistem sona erecek.

Sahillerimizdeki kar yağışları çoğunlukla yine deklerden olacağı için belirli bir örtü tahmini yapamayız. Hatta çok düşük miktarda örtü alan şanssız konumlarda olabilir. 200 rakım üzerinde ise yine 20 cm+ birikim olacaktır. Dekler iç kesimlerde çok etkili olmayacak. Sahil ve sahile 10 km yakınlardaki yerleşim yerleri eğer 200 rakım üzerindeyse 40 cm örtü olan yerler olacak.

22 sistemini hafızanızdan silin. Bu sistemin bitiş günü olan Perşembe günü, bugünkü çıktılardan çok farklı ve daha iyi yönde çıktılar göreceksiniz.

• Bırakın şimdi 23 sistemini o sistem daha çook oynar siklon var ull var çok değişecek sinoptik. 18-19-20 sistemi oldu evet Tayfun hocamın dediği gibi sistem süresi uzadı ve soğuk cephe çakışıyor. Yağışlar şuan dek açısından samsun doğusu için iyi

Hocam Eynesil tarafı nasıl olur tatmin edici kar alırmıyız

• Hocam bu 200 rakım üstüne samsun da dahil mi örtü açısından

• Ben kendi açımdan 30cm kar göremeden hoşnut olamıyorum.

Seni de benim konumda misafir ederiz, bu iş olur biter. Ama bak, bedava misafirlik yok, bugünden beridir kürek elimde kapı bacanın yolunu açıyorum, sende her gün 10 metre yer temizleyecen. Kar kalınlığı 60 cm, tedarikli gel :hfyeni (18):

Doğum günün kutlu olsun kardeşim. Nice birlikte mutlu yıllara

• İki kıstır Samsun'dayim ama şahsen bu sistemde cephe yağışı merkez için örtü oluşturmaz ama 200 rakım gibi yerlerde cephe ile 3-5 cm kar alabilir. Dek işine gelecek olursak. Eğer geçtimiz sistem gibi bafradan grip bize ulaşabilen olursa merkezde 2-3 cm örtü olur gibi. 19 mayıs alaçam tarafları daha rahat dekler ulaşıyor zaten. Son not olarak burası Samsun tahmini zor şehir sürprizler şehri yaşayıp görelim. Bu olmazsa kış daha devam ediyor üzmeyin kendinizi Samsun'lu dostlarım bunu Giresun'da cok sağlam kar yağışları yasayan biri olarak söylüyorum.