Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ecmwf gece günceli ana senaryoya göre, sistem önce yüksek rakımlarda yoğun karla başlıyor, sonra dekler devreye giriyor ve kar sınırını 400 rakım civarına indiriyor. -4 hatta yer yer -5 girişi mevcut

• 10 Kasım dedik, gfs göz kırptı, ECM ye vur dedik öldürdü. Eco haklı çıkarsa ve olumsuz değişime gitmezse, ki o ihtimal hala var, çünkü bu sistemde henüz sistem görünürde yokken belirttiğim gibi ciddi bir Hazar- Kazakistan tehlikesi var, kar rakımı beklentimden bile iyi gelebilir.

Yeniden ihtimal vermek gerekirse, Hazar havzası %51 Karadeniz %49.

busene geçen yıla göre çokdaha farklı bir sinoptik dizilimi var kuzeyde soğuklar çok daha güçlü üstelik bu sene bu güçlü soğuk girdaptan mutlaka ufaklı büyüklü kaçaklar olacaktır basıncın kendi çekirdeğinde bukadar güçlü soğukları tutması çok zor öncedende dediğim gibi akdeniz çanağı bu sene pasif kalmayacağınından lodos arkası kar çokdaha mantıklı görünüyor keza geçen seneki pasif akdenize rağmen iyi karbirikimi aldık düşündüğüm gibi olursa buyıl uçarız tayfunum😊😊

• bu sene güzel doğalgaz faturaları ödeyeceğiz gibi duruyor çokta tahmin yapacak seviyede olmadığımı düşünerek bu sene kuzeyimiz gerçekten daha güçlü gözüküyor buda daha soğuk bir kış öngörüsü oluşturuyor bende dedimya DoquKaradeniz28  White Tiger28  Osman Akkaya hocalarımın olduğu yerde bana düşmez ama bende kendi çapımda birşeyler yazayım dedim

• Sinoptik güzel daha da güzelleşebilir. Mevsimin bu zamanında - 4-6 girişi inanılmaz. Bu gidişle - 8-10 ları Aralık ayında alırız. Şu sinoptik geçen kış ocak ayında dahi olmadı ilk 0 izoterm girişini ocak ortasında almıştık

• Ecmwf Samsun merkeze bir güzellik yapmayı unutmamış yine :D Bir model hiç mi değişmez ezber algoritması var yağış miktarları neredeyse her sistemde benzer dağılım gösteriyor

• Olmadı hocam, sadece yaylalar mı, diliniz sürçtü galiba :hfyeni (29):

yayladakiler mahsur kalmasın sıkıntı olmasın diye yazdım😊 aslında o tarihlerde yaylayamı çıksak neyapsak hiçte fena olmazdı yani😄😄 şöyle sobanın başında hem ısınıp hemde çay içmek on numara olurdu.

• Gfs ortaya karışık bir diyagram sunmuş. Ecmwf dün gece bozduğu sistemi sabah tekrar gösterdi. Atlantikteki ab hareketini çözümleyen model kazanacak gibi duruyor. Pna negatif olmasaydı çok güzel olacaktı.

• Gfs ortaya karışık bir diyagram sunmuş. Ecmwf dün gece bozduğu sistemi sabah tekrar gösterdi. Atlantikteki ab hareketini çözümleyen model kazanacak gibi duruyor. Pna negatif olmasaydı çok güzel olacaktı.

Hiç sormayın hocam negatif pna hesapta yoktu, ama bence Atlantik absi yükseği doğuya ittirirken kısa da olsa sistem alacağız. Sinoptik ilerleyişi hala mantıklı gelmiyor bana, 6 Kasım cumartesi sabah güncellerini görmeden net konuşmamak lazım.