Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gece güncellemesi şeklinde sistem gelseydi doğu Karadeniz kıyıları ortama 20-50 cm kar alırdı. Ancak sabah güncellemesinde soğuk belki sıkıntı yaratabilir. Ek olarak Trabzon -rize-artvin kıyıları bu tip sistemlerde kar almaz ,sınırda kalır. Ama genel olarak ülkeyi cidd anlamda etkileyecek bir sistem alacağız gibi duruyor. Önemli olan yağışı yakalamamız... Bu hafta kar mı kky mı sorusunun belli olacağı hafta. Hadi hayırlısı

• Sabah görüldüğü üzere ordudan trakyaya ve daha çok b. Karadeniz marmara için baba sistem, d. Karadeniz bölgemiz için sınırda çünkü axoru arkadan biraz ittirecek a. B lazım, gece üstten akan 500 hpa soğuğu daha geniş idi, sabahki ise 500hpa boğunmlandı ip koptu ama daha zaman var taklalar atacak,genel hatları ile hareket ve döngü için iyi gelişme hiç yoktan iyidir

• Gfs sabah çıktısı bizim için sınırda bir sistem öngörüsü mü?

Kar haritasında iyi gözüküyoruz. Bilmediğimden soruyorum.

Aynen ben de onu merak ediyorum çoğu kar haritası Doğu Karadeniz'e yarım metreden fazla kar vermiş etkilenmemiş halimiz bu işe etkilenmiş halimizi merak ediyorum:)--

• Bu sistem dönecek dolaşacak yine bizim tepemize binecek ve çok güçlü bir sistem ineceğini düşünüyorum yanlış anlamayın bunu hiç bir veriye dayanarak söylemiyorum ama yalan yok batının bu sisteme çok ihtiyacı var bu kış ta kar yağmassa 4 kış sezonu olacak biz yine geçen yıl bir seferde olsa güzel kar aldık bu yılda daha fazlasını alırız inşallah bu sistem ülke sistemi olur inşallah sloganımız ülke sistemi...

• Aynen ben de onu merak ediyorum çoğu kar haritası Doğu Karadeniz'e yarım metreden fazla kar vermiş etkilenmemiş halimiz bu işe etkilenmiş halimizi merak ediyorum:)--

Gfs'nin kar haritası çok abartılı ecmwf'ninki daha gerçekçi

• Gfs'nin kar haritası çok abartılı ecmwf'ninki daha gerçekçi

Ecmwf 240 h

Gfs 384 h yanlış bi kıyaslama yapmışsın dostum, beklediğimiz sistem henüz ecmwfnin radarına girmedi o yüzden kar haritası daha boş gözüküyor

• Ecmwf akşama büyük oranda değişecektir. Şuan görsellerle sebebini paylaşamıyorum ama Ecmwf sabah ana çıktı çok uç bir senaryo olmuş dostlar.

240 da İzlanda bölgesi ve 216 da Rusya da bulunan basınç çok yüksek verilmiş. Bu bölgemizi çok dezavantajlı duruma düşürüyor. Çok şükür bu senaryo şuan uç konumda. Eğer ortalamalar gibi olursa bölgemiz sistem konusunda çok daha avantajlı olacaktır. Akşam ortalamaya uyarsa bölgemiz için iyi bir çıktı geleceğini tahmin ediyorum.

Özellikle Rusya da bulunan yüksek basınç çok önemli çünkü soğuğun kuzeyimizde kaymasını engelleyip orta Avrupaya hapsediyor