🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bir haber okudum. Haberde bu virüsün Eylül 2019'dan beri dolaşımda olabileceği yazıyordu. Buna gerekçe olarakta İtalya'da yapılan çalışmalarda 2019 yılından kalma kan örneklerinde COVID-19 antikorları bulunması. Sizce bu haber doğru olabilir mi ?

Arkasındaki araştırmayı okumak lazım. Yoksa safsatadır.

• Olabilir. İspanya ve Brezilya'da da 2019 kanalizasyon suyu örneklerinde koronavirüs saptandığı söylenmişti ama bu açıklamaların da arkası gelmemişti.

Bu haberler doğrumudur bilemem ama başından beri bize anlatılan yarasa çorbası hikayesine inanmıyorum.

Hiç kimse de inandıramaz.

• Bu haberler doğrumudur bilemem ama başından beri bize anlatılan yarasa çorbası hikayesine inanmıyorum.

Hiç kimse de inandıramaz.

hocam o olay tamamen asparagas sosyal medya dedikodusu zaten. Resmi olmayan bazı kaynaklara göre* wuhan da bir hayvan pazarında yarasadan domuza geçiyor. Domuz da insanlar tarafından elle tutulup çeşitli işlemler yapılırken bulaş oluyor. Ortada herhangi bir yemek yeme vakası yok. Resmi olan bir kaynaksa ne yazık ki yok. Bu konularda doğruluğu ile bilinen şu sitenin makalesini okuyabilirsin; https://www.nature.com/articles/d41586-020-03165-9

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

• Böyle bir tweet okudum ama kaynak yok. Fakat doğruluk payı olabilir . Bir kaç ay önce de Fransa’nın başvurusu üzerine DSÖ geriye dönük incelenmeli demişti. Ben bile 2019 Aralık’ta ayında geçirdiğime inanıyorum.

2 Mal editiert, zuletzt von Neftis ()

• Bizim aile 2020 Ocak'ta geçirdiğini düşünüyor. Olabilir, çünkü şuanki virüs belirtileri ile aynı belirtileri gösterdik hepimiz fakat henüz kesinlik yok.

• Bizim aile 2020 Ocak'ta geçirdiğini düşünüyor. Olabilir, çünkü şuanki virüs belirtileri ile aynı belirtileri gösterdik hepimiz fakat henüz kesinlik yok.

nefes darlığı hariç bende ayni dönem 1 hafta hastalandım. Eklem ağrısı ateş terleme öksürük halsizlik

• Haftalardır yazdığım konuyu İBB danışma kurulu ifade etmiş,Bursa ve Kocaeli özelinde yazmıştım çünkü 2 ilden haberdardım..

Vardiya sisteminde değişiklik başta olmak üzere devlet eli ile sanayi kuruluşlarında çalışma programı hazırlanmalı

Fabrikalarda çok yaygın vakalar çıkıyor son haftalarda

• nefes darlığı hariç bende ayni dönem 1 hafta hastalandım. Eklem ağrısı ateş terleme öksürük halsizlik

Bende nefes darlığı da vardı uykudan öksüre öksüre kalkıyordum. Öksürmekten boğazım o kadar tahriş oldu ki kan tükürmeye başlamıştım. Doktora gittim bana ilaçlar verdi ve sakın telaşlanma vb. sözcükler söyledi. Benim kafama takılmıştı o telaşlanma kelimesi ama o zamanlar koronavirüsün adı geçmiyordu.

• Ben de ekim sonunda şiddetli öksürük yaşamıştım hayatımda yaşadığım en kötü öksürüktü ve resmen boğuluordum bir hafta sürdü en son sesim kısılmıştı öksürmekten bilemiyorum belki de bir türüydü bu virüsün

• Ben hiç katılmıyorum, en büyük suç vatandaşta, devlet neyin tedbirini alacak açık alanda sigara içmeyi yasakladılar ama hergün görüyorum ki bu yasağa uyan yok, maske yasağına uyan yok, yaş kısıtlamalarına uyan yok, vatandaş yasaklara zaten uymuyor niye getirilecek yasak, dün Taksim'deki kalabalığın ne gibi bir açıklaması olabilir mesela, pandemi döneminde gezmeseler ölmeyecekler ama gezdikleri için ölebilirler hatta başkalarınında ölümüne sebep olabilirler ve havalarda soğudu artık, millet inadına dışarı çıkarken en büyük suç devlette demek doğru değil bana göre, ben kişisel önlemimi alıyorum fazlasıyla, dışarı çıktığımızda yok, ülkemiz adına yasak iyi olur fakat millet kişisel önlemini almayıp devlete suç atınca komiğime gidiyor benim

• Bende nefes darlığı da vardı uykudan öksüre öksüre kalkıyordum. Öksürmekten boğazım o kadar tahriş oldu ki kan tükürmeye başlamıştım. Doktora gittim bana ilaçlar verdi ve sakın telaşlanma vb. sözcükler söyledi. Benim kafama takılmıştı o telaşlanma kelimesi ama o zamanlar koronavirüsün adı geçmiyordu.

Bende de geçtiğimiz şubat ortası gibi 2 gün boyunca inanılmaz kötü olmuştum baş dönmesi mide bulantısı aşırı halsizlik ve ishal hepsi aynı andaydı. (Ki 36 yaşındayım hayatım boyunca hiç böyle bir şey olmamıştı. ) 2 3 gün boyunca yataktan kalkamamıştım. Doktora gitmiştim en son serum takıp eve dönmüştüm 1 gün sonra düzelmeye başlamıştım. o 2,5 - 3 günde 3 kilo birden vermiştim bir anda.

Ara ara düşünüyorum hala daha acaba covid miydi diye. Ama bilemiyorum işte. Hiç bilemeyeceğim de..

• Ben hiç katılmıyorum, en büyük suç vatandaşta, devlet neyin tedbirini alacak açık alanda sigara içmeyi yasakladılar ama hergün görüyorum ki bu yasağa uyan yok, maske yasağına uyan yok, yaş kısıtlamalarına uyan yok, vatandaş yasaklara zaten uymuyor niye getirilecek yasak, dün Taksim'deki kalabalığın ne gibi bir açıklaması olabilir mesela, pandemi döneminde gezmeseler ölmeyecekler ama gezdikleri için ölebilirler hatta başkalarınında ölümüne sebep olabilirler ve havalarda soğudu artık, millet inadına dışarı çıkarken en büyük suç devlette demek doğru değil bana göre, ben kişisel önlemimi alıyorum fazlasıyla, dışarı çıktığımızda yok, ülkemiz adına yasak iyi olur fakat millet kişisel önlemini almayıp devlete suç atınca komiğime gidiyor benim

Evet vatandaş dikkat edecek ama yasakları denetleme var mı allah aşkına ? Ben İzmir’in göbeğinde oturuyorum . Maskesiz de sosyal mesafesiz de sigara içen de çok görüyorum . Ama bir tane denetleme mekanizması görmedim. Hükümet korkutucu olsa da ( hatta daha iyi) gerçek ölüm ve vaka sayılarını açıklamalıdır ki halk bir nebze ciddiye alır belki!

Ayrıca çalışmak zorunda olanlar hariç normal vatandaşa kısıtlama uygulanmalıdır . Vatandaş diyor ki hayat normal devam ediyor demek ki bizim ülke çok daha iyi durumda!

• Evet vatandaş dikkat edecek ama yasakları denetleme var mı allah aşkına ? Ben İzmir’in göbeğinde oturuyorum . Maskesiz de sosyal mesafesiz de sigara içen de çok görüyorum . Ama bir tane denetleme mekanizması görmedim. Hükümet korkutucu olsa da ( hatta daha iyi) gerçek ölüm ve vaka sayılarını açıklamalıdır ki halk bir nebze ciddiye alır belki!

Ayrıca çalışmak zorunda olanlar hariç normal vatandaşa kısıtlama uygulanmalıdır . Vatandaş diyor ki hayat normal devam ediyor demek ki bizim ülke çok daha iyi durumda!

Toplumu yönetmek hükümetin görevidir öyle değil mi? Kalabalıkların oluşmasını engellesinler o zaman ! Şimdi konuşacağım siyasete girecek ama şöyle bir örnek vereyim . Annem 76 yaşında aklı başında bir insandır. Bazı şeyleri anlattığımızda e neden herkes öğrenemiyor bunları diye soruyor . Kendi de bilemiyor çünkü her tv kanalı eskiden Özgür bağımsız yayın yapardı. Diyoruz ki ona Çünkü artık öğrenecekleri mecra kalmadı ve artık öğrenmektense inanmaya meyilli bir toplum yetişti

Hocam doğru söylüyorsunuz da hala bu vatandaşın yasaklara uyacağına dair bir umudunuz var mı gerçekten? Yani benim o taraftan pek bir beklentim yok.O yüzden sıkı bir denetleme altında yeni yasaklar şart bana göre..Bu arada siz şanslınız anladığım kadarıyla yani evden çıkmanız gerekmiyor biz mecburen çıkıyoruz insanların bu sorumsuzluğu bizi de etkiliyor yani...

Einmal editiert, zuletzt von Baskentli ()

• Yasak denetleme işi berbat durumda

Denetimler bile çok nazik ve turistik

Uygulamada sorun var

Fazla merhametli güvenlik güçleri ve zabıta

Oysaki maske takma zorunluğu ve maske cezası harfiyen uygulansa vaka yayılımı en az yarı yarıya hatta daha fazla düşerdi

Ben yine de yayılmanın çoğunun kafe ve restoranlar , kapalı alanlar , metrolar, marketler ile misafirliklerden kaynaklandığına inanıyorum hatta eminim

O tür yerler kalabalıksa maskeli bile sıkıntı

Sokakta açık alanda maske takmamaktan dolayı bulaş yüzde 10 seviyelerindedir

Tabi şu da bir gerçek

Sokakta kalabalıkta bile maske takmayan bir ahmak iş yerinde veya restoranda neler yapmıyordur

• Ben cezaların caydırıcı olmadığını düşünüyorum.İnsanlar para yok diyor ama 900 lira ceza ödemeyi göze alıyorlar ki sigara içmeye v.b. devam ediyorlar. Yapacaksın cezayı 10 bin lira bak bakalım o zaman kim içiyor sigarayı. Sigara içeni yakaladığında da uyarmayacaksın bir daha olmasın diye. Hemen keseceksin cezayı.

• İstanbul daki kalabalığın %90ı keyfen dışarıda. 2 gün önce de dedim. Getir işi olmayanlara sokağa çıkma yasağını. Bunu yapma veya yapama. Denetleme de yapma. At suçu vatandaşa ohh ne ala memleket!