­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Salg─▒n─▒n eyl├╝l ay─▒nda ba┼člad─▒─č─▒na dair kan─▒tlar─▒m─▒z var

Salg─▒n─▒n merkezi wuhan de─čil

Cambridge ├╝niversitesinin ara┼čt─▒rmas─▒n─▒n sonu├žlar─▒da olduk├ža ilgin├ž

• Salg─▒n─▒n eyl├╝l ay─▒nda ba┼člad─▒─č─▒na dair kan─▒tlar─▒m─▒z var

Salg─▒n─▒n merkezi wuhan de─čil

Cambridge ├╝niversitesinin ara┼čt─▒rmas─▒n─▒n bencede.bu aral

bencede aynen ├Âyle.wuhan da cikis gunu 31aralik ozmana kadar ne kadar asomptamik vaka vardir.ayrica biz wuhan la 26 ocakta baglantiyi kesiyoruz 31 araliktan once gelenler, 26 ocaka kadar gelenler boyle hizli bulasan virusu yaymiyir olmamasi zaten gozleri kapatmak olir.snonrasinda doger ulkelerden tonla insan girdi ulkeye.

Ocak da cok yaygin bir hastalik vardi ve gercekten dikat cekici bjr yayilimi vardi

• Test say─▒s─▒ ├Ânemli oranda d├╝┼čm├╝┼č neden anlayamad─▒m ve ayr─▒ca d├╝┼čmesine ra─čmen pozitif say─▒s─▒ da artm─▒┼č bu y├╝zden test/vaka oran─▒ %2 artt─▒. Yar─▒n da bu oranda kayda de─čer bir art─▒┼č olursa o g├╝n├╝n etkisi oldu─ču belli olur.

• Test say─▒s─▒ ├Ânemli oranda d├╝┼čm├╝┼č neden anlayamad─▒m ve ayr─▒ca d├╝┼čmesine ra─čmen pozitif say─▒s─▒ da artm─▒┼č bu y├╝zden test/vaka oran─▒ %2 artt─▒. Yar─▒n da bu oranda kayda de─čer bir art─▒┼č olursa o g├╝n├╝n etkisi oldu─ču belli olur.

Ge├žen pazarda 35binlerde kalm─▒┼č test say─▒s─▒

• Sa─čl─▒k bakan─▒n─▒n 7 haftal─▒k bir s├╝re ├Âng├Ârmesi , di┼člilerin d├Ânmesi gereklili─či , haziran ay─▒ itibari ile ├žal─▒┼čma hayat─▒n─▒n normale d├Ânece─činin i┼čaretleridir.

Turizmden de gelir umarak , sertifikasyonlu otel modeli bana ├žok ilgin├ž ve uygulamas─▒ imkans─▒z bir yol olarak geldi. Netice de ben , kim sertifika verirse versin, hi├ž bir otele gitmem. Bir sene de gitmelim ├Âlmeyizya.

Son olarak bir hafta ├Ânceki mesaj─▒mda 23-24-25-26 nisan─▒n komple soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ olmas─▒n─▒n b├╝y├╝k ihtimal oldu─čunu , ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m firma da bu ┼čekilde planlama yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ belirtmi┼čtim. Ya┼čanan geli┼čmeler bu 4 g├╝nl├╝k yasa─č─▒ elzem k─▒l─▒yor. ─░la├ž gibi olur.

• Sa─čl─▒k bakan─▒n─▒n 7 haftal─▒k bir s├╝re ├Âng├Ârmesi , di┼člilerin d├Ânmesi gereklili─či , haziran ay─▒ itibari ile ├žal─▒┼čma hayat─▒n─▒n normale d├Ânece─činin i┼čaretleridir.

Turizmden de gelir umarak , sertifikasyonlu otel modeli bana ├žok ilgin├ž ve uygulamas─▒ imkans─▒z bir yol olarak geldi. Netice de ben , kim sertifika verirse versin, hi├ž bir otele gitmem. Bir sene de gitmelim ├Âlmeyizya.

Son olarak bir hafta ├Ânceki mesaj─▒mda 23-24-25-26 nisan─▒n komple soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ olmas─▒n─▒n b├╝y├╝k ihtimal oldu─čunu , ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m firma da bu ┼čekilde planlama yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ belirtmi┼čtim. Ya┼čanan geli┼čmeler bu 4 g├╝nl├╝k yasa─č─▒ elzem k─▒l─▒yor. ─░la├ž gibi olur.

┼×uan D├╝nya'da hi├žbir ┼čekilde hi├žbir ├╝lke turizmi canland─▒ramaz.Sen istedi─čini yap insanlar gitmek istemeyecek normal olarak.Yaz─▒n ne olur bilmem ┼čuanki verilere g├Âre tatile kimse para harcamak istemez.├ľncelik g─▒da-sa─čl─▒k.

• Herg├╝n 100+ kay─▒p versekte gayet iyi vaka/├Âl├╝m oran─▒na sahibiz.B├Âyle devam edersek di─čer ├╝lkelere g├Âre daha az kay─▒pla devam ederiz.Kaybetti─čimiz her can k─▒ymetli.├çin'in bu sa├žma virusu y├╝z├╝nden insanlar yok yere canlar─▒ndan oluyor maalesef.

• Bir├žok uzman ├Ân├╝m├╝zdeki sonbaharda 2. dalgan─▒n gelece─čini ve as─▒l ├Âl├╝mlerin o zaman ba┼člayabilece─čini s├Âylerken, ┼čimdiden vir├╝s├╝ yendik yaza toparlar─▒z diyenler hangi kafay─▒ ya┼č─▒yor anlamak m├╝mk├╝n de─čil.

• Yok sonbaharda ikinci dalga geliyor, yok birka├ž sene her┼čeyi unutun. Arkada┼člar hangi d├╝nyada ya┼č─▒yoruz. Ona bakarsan─▒z her sene salg─▒n hastal─▒k ya ihtimal dahilinde. Hayat─▒m─▒z boyunca izole ya┼čayal─▒m o vakit. Kimse kimseyle g├Âr├╝┼čmesin risk s─▒f─▒r de─čil ├ž├╝nk├╝.

Bir iki aya salg─▒n hafiflemese bile etkisi hafif g├Âsterilebilir, rakamlar gizlenebilir. Normale yava┼č yava┼č d├Ân├╝┼č i├žin.