­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• devlet─▒nde i┼či zor arkada┼člar..hang─▒ sorunla ayn─▒ anda ne kadar ugrasab─▒l─▒r.hele ki ekonomimiz ├žok iyi de─čilken..├žok zor valla..allah yard─▒mc─▒m─▒z olsun..

• 1 ay sokaga cikma yasagi gelse kiraci kirayi nasil odeyecek. Devlette para yok kirayi odesin. Ev sahibi parayi almadan durmaz. Allah yardimcimiz olsun.

Hocam o zaman ┼č├Âyle b├╝y├╝k devletiz b├Âyle g├╝├žl├╝y├╝z martavallar─▒n─▒ b─▒rakacaklar. D├╝n Cumhurba┼čkan─▒n─▒ izliyorum. Yabanc─▒ biri olsa vay be adamlara bak ne kadar g├╝├žl├╝ler, her t├╝rl├╝ ├Ânlemi alm─▒┼člar ├╝st├╝ne ba┼čka ├╝lkelere de yard─▒m yap─▒yorlar zanneder. Halbuki kendi vatanda┼č─▒na 2 hafta bile bakamayacak kadar g├╝├žs├╝z durumda. Y─▒llard─▒r bu milletin can─▒ ├ž─▒kt─▒ zamlardan, vergilerden. Nerede bu paralar o zaman? Herkes biliyor nerelere gitti─čini ama s├Âyleyemiyor. Soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ yok, o y├╝zden i┼če gitmek zorunday─▒m. Patrona gelmiyorum desem i┼čsiz kalaca─č─▒m. ─░┼čte her g├╝n onlarca insanla ba┼čka yerlerde bulunuyorum. Peki ben birinden vir├╝s├╝ kapsam, ak┼čam eve gelip gariban anama babama da bula┼čt─▒r─▒p onlar─▒ da hasta etsem ve sonucunda Allah korusun canlar─▒ndan olsa bunun hesab─▒n─▒ kim verecek?

• Koronavir├╝s Bilim Kurulu ├╝yesi Prof. Dr. Necmettin ├ťnal: "Salg─▒n durumu 1-2 ayda bitecek bir olay de─čil. ─░pin ucunun ka├žt─▒─č─▒ yerler var, o illerde il bazl─▒ soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ ┼čart"

• Cold.EFso hocam iki g├╝nd├╝r prime time da ,salg─▒n ile ilgili programlar yap─▒lmas─▒ fikrini savunuyorsunuz ve hakl─▒s─▒n─▒z.

Bir konuya dikkatinizi ├žekmek istiyorum. Yakla┼č─▒k 20 g├╝nd├╝r g├╝ndemimiz salg─▒n ve buna ba─čl─▒ haberler. Haberlere dikkat ediyor musunuz hocam? Taksim meydan─▒ndan , sahillerden , otogarlardan haberler yap─▒l─▒yor. Ama as─▒l vurgun yapacak , hastane ├Ân├╝nden , hastane yak─▒nlar─▒ndan , kap─▒larda bekleyen hasta yak─▒nlar─▒ndan , ├Âlen vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n ailelerinden bir tane haber yok. Salg─▒ ile m├╝cadele yap─▒lan hastaneler belli ama hastane bas hekimleri ile doktorlar─▒ veya cal─▒┼čanlar─▒ ile bir tane rap├Ârtaj yok. Hatta b─▒rak─▒n hastaneye giren bir tane ambulans g├Âr├╝nt├╝s├╝ bile yok.

Buradan anla┼č─▒l─▒yor ki , bilin├žli olarak halk─▒n oda─č─▒n─▒n hastal─▒k olmas─▒ istenmiyor . Bu ba─člamda prime time da ,istedi─činiz gibi yay─▒nlar g├Ârmemiz imkans─▒z.

• Toplam vaka say─▒s─▒nda, yar─▒n yada bir sonraki g├╝n ─░svi├žreyi , 8 g├╝n sonra kadar ise ─░ngiltereyi ge├žece─čiz

• Benim di─čer korkum soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ olmad─▒─č─▒ i├žin ileride havalar da ─▒s─▒n─▒nca insanlar─▒n art─▒k b─▒k─▒p salmalar─▒ ve sokaklara ├ž─▒kmalar─▒. Devlet yard─▒m etmedi─či i├žin de i┼čyerlerinin a├ž─▒lmaya ba┼člamas─▒ ve s├╝recin iyice kontrolden ├ž─▒kmas─▒. Allah yard─▒mc─▒m─▒z olsun.

• Ramaza ay─▒nda rahatlama g├Âr├╝lebilir. Oru├ž haliyle d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kan fazla olmaz. 22 g├╝n sonra.

bu toplanan parayla in┼čallah sorunu ├ž├Âzer. hafta sonu gelmeden d─▒┼čar─▒ yasa─č─▒ olsa 14 g├╝n ramazan ├Âncesi kadar. B├╝y├╝k ├Ânlem alm─▒┼č oluruz.

• ─░hracat yapan 2 fabrika daha tatile ├ž─▒km─▒┼č. ─░hracat yapan firmalar ya muhatap bulam─▒yorlar ya da riske girmek istemiyorlar. Haberle┼čme, G─▒da ve temizlik gibi zaruri sekt├Ârler d─▒┼č─▒nda i┼č yapabilenler i├žin ├žanlar ├žal─▒yor. Bu sekt├Ârler d─▒┼č─▒nda i┼č yapabilenleri de alk─▒┼čl─▒yorum...

• Yalvarta yalvarta Ohali getirecek h├╝k├╝met

Ohal istemeyin , k─▒s─▒tl─▒ soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ yeter

Ohalin ├žok farkl─▒ y├Ânleri ve sonu├žlar─▒ var

Sonra en ├žok isteyenler pi┼čman olur OhalÔÇÖden

Kesinlikle kat─▒l─▒yorum, soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ yeterli. Ohal de durum ├žok farkl─▒ yerlere gidebilir.

• Kartlar yeniden da─č─▒t─▒lacak gibi d├╝nyada

• Afrika ├╝lkelerinden Burundi ve Sierra Leonede giri┼č yapt─▒. Afrikada g├Âr├╝lmeyen ├╝lke kalmad─▒ san─▒r─▒m.

Afrikaya girerse cikmak bilmez.ordaki halk hic biseyi dinlemez siyasi ve etnik olaylar ise cabasi.

Bakalom afrikafaki ulkeler bize neyin ne oldugu ispat edecek.

Bu hastal─▒─č─▒n;Bi yanda refah seviyesi olan ve bilincli halktaki ilerlemsi bi yanda tam tersi ulkelrde ilerlemesi.

• demokrasinin yaygin oldugu ve ozgurlugune duskun ulkelerdeki vaka ve olum orani daha fazla. demekki fazla demokrasi iyi degil.