­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• ─░talya lombardia b├Âlgesi

2409 yeni vaka

541 yeni ├Âl├╝m bildirdi.Ôś╣´ŞĆ

─░talya bug├╝n yeni rekor k─▒rabilir.

Bug├╝n yap─▒lan test say─▒s─▒ 6000 civar─▒.

• ─░talya lombardia b├Âlgesi

2409 yeni vaka

541 yeni ├Âl├╝m bildirdi.Ôś╣´ŞĆ

─░talya bug├╝n yeni rekor k─▒rabilir.

Yeni ├Âl├╝m rekoru geliyor.─░talya da 850- 900 ├Âl├╝m olabilir.Vaka say─▒s─▒ ise 6 000 olur.:(

• Hindistan'da soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒n─▒ ihlal edenlere, g├╝venlik g├╝├žleri ┼čiddet uyguluyor.

Vir├╝s├╝n ┼čiddeti

G├╝venlik g├╝├žleri ┼čiddeti

Ekonomik ┼čiddet. Bunlar─▒ bol bol Ya┼č─▒yor ve ya┼čayacak d├╝nyam─▒z bu s├╝re├žte ne yaz─▒k ki

Bu arada silinen mesaj─▒m konu d─▒┼č─▒ mesajlara bir ele┼čtiri ve itirazd─▒ ama o g├╝mb├╝rt├╝de araya kaynad─▒ gitti:)) Neyse derdimi tekrar ifade edeyim hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla; bizler objektif bak─▒┼č a├ž─▒s─▒yla sosyal medya fanatizminden s─▒yr─▒l─▒p bu illeti nas─▒l en az hasarla atlat─▒r─▒z ona ├žok kafa yormal─▒y─▒z. ─░nsan─▒m─▒z ├žok bilin├žsiz maalesef

Maskeli eldivenli bir abla - s├Âzde tedbirli- elini a─čz─▒na y├╝z├╝ne bir g├╝zel s├╝rd├╝ az ├Ânce market ├ž─▒k─▒┼č─▒ , vir├╝s zaten en ├žok bu ┼čekilde bula┼č─▒yor , konu sadece mesafe de─čil ki , ayr─▒ca mesafe kural─▒ da pek tak─▒lm─▒yor

Bilin├ž d├╝zeyimiz ├žok d├╝┼č├╝k hala. Bu d├╝zey ile maalesef yakla┼čan yasaklar da ├žok kar etmeyecek g├Âr├╝n├╝yor . ├ľrne─čin Japonya soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ getirmedi .Ama ├Âyle bilin├žliler ki birbirilerine yakla┼čm─▒yorlar bile ve enfekte say─▒s─▒ bini pek ge├žmedi , toplumdaki bilin├ž seviyesini artt─▒rmal─▒y─▒z diyece─čim ama birbirinin y├╝z├╝ne sigara duman─▒ ├╝fleyen b├╝y├╝k bir kitlemiz var

Bu arada Bakan bey ve Uzman Hocalar dahil herkes fazla bilimsel konu┼čuyor. Halk─▒m─▒z bunlar─▒n ├žo─čunu anlamaz ki, s├Âylenecek ve binlerce kez tekrar edilecek ┼čey , temaslar , market po┼četleri, g─▒da g├╝venli─či , hijyen gibi daha temel konular olmal─▒. Sa─čl─▒k bakan─▒ bas─▒n toplant─▒lar─▒nda bunlar─▒ ─▒srarla anlatmal─▒ , sadece rakamlar ve l├╝zumsuz sorularla vakit kaybediyoruz

Bu hususlarda tv yay─▒nlar─▒n─▒ ve 14 Kural─▒n─▒n i├žeri─čini de art─▒k eskimi┼č ve yetersiz buluyorum , kurallar─▒n yar─▒s─▒ yurtd─▒┼č─▒ ile ilgili zaten , o konu ├žoktan geri plana d├╝┼čt├╝

5 tane ak─▒lda kalan k─▒sa net kural her 10 dakikada bir ekranlardan yay─▒nlanmal─▒ , mesafe , hap┼č─▒rma adab─▒ , maske, eldiven temas kriterleri ve elleri y─▒kamak . Geri kalan ┼čeyler y├╝zde 1ÔÇÖi bile ilgilendirmeyen ayr─▒nt─▒lar

├ľrne─čin al─▒┼čveri┼č zaman─▒ndaki tedbirleri anlatan bir hoca da g├Ârmedim

┼×u anda bana g├Âre en riskli alan marketler ├ž├╝nk├╝

• Vir├╝s├╝n sevdi─či nemli ve serin havalar bu hafta yurt genelinde etkili olacak. Art─▒k sadece vir├╝se kar┼č─▒ de─čil so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒na kar┼č─▒ da dikkatli olmak gerekir. ─░nsanlar─▒n bu hafta so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒na yakalanma l├╝ks├╝ de yok. Zor bir hafta duruyor ├Ân├╝m├╝zde. Allah yard─▒mc─▒m─▒z olsun ne diyim

• ─░├ži┼čleri Bakanl─▒─č─▒ genelgesiyle 65 ya┼č ├╝zeri ile kronik rahats─▒zl─▒klar─▒ nedeniyle soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ bulunanlar─▒n motorlu ara├ž muayeneleri ertelendi.

• 4'├╝ Rize'de san─▒r─▒m geri kalanlar─▒ nerede acaba?

• Arkada┼člar hep dua edelim olay sanildigindanda ciddi i┼čimden de oldum.cocuklarim s─▒k─▒nt─▒dan patlad─▒ evde ay ba┼č─▒ faturalar var siyirdim,ALLAH hepimizin yard─▒mc─▒s─▒ olsun.

• Arkada┼člar hep dua edelim olay sanildigindanda ciddi i┼čimden de oldum.cocuklarim s─▒k─▒nt─▒dan patlad─▒ evde ay ba┼č─▒ faturalar var siyirdim,ALLAH hepimizin yard─▒mc─▒s─▒ olsun.

Devletin yard─▒m etmesi laz─▒m b├Âyle durumlarda Allah yard─▒mc─▒n olsun.

• ─░├ži┼čleri Bakan─▒ S├╝leyman Soylu:

"T├╝m otogarlardaki otob├╝s seyahatleri izne ba─čl─▒, m├╝cbir sebep olmadan sefer yapt─▒rmayaca─č─▒z."