🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • salgının anadoluya yayılması konusunda , iç işleri bakanımızın yaptığı açıklama manidardır. üst entry de Fease arkadaşımızın paylaştığı durum ile direkt alakalıdır. Rica ile karantina olur , üstüne bir de şehirler arası dolaşım serbest bırakılırsa olacak budur. Sayın bakan çok güzel bir tespit yapmış ama , görevi tespit değil , icraat. maalesef olmuyor olmuyor.

eşimin köyüne, (amasya/musaköy) son bir hafta da , istanbul ve büyük şehirlerden gelenlerden dolayı , köy camiinden durmadan anons yapılıyormuş. Gelenler 14 gün dışarı çıkmasın diye. olayları bu kadar ciddiye alıyoruz işte.

• Katılıyorum hocam size hatta pegasus en son kazalardan ekonomik olarak ciddi anlamda etkilenmişti.

Bu virüs inşallah çok etkilemez onları atlas global dan sonra çok kötü olur ülkemiz havacılığı için.

• Dün bir arkadaş bahsediyordu dünya da sayılar düştü diye, gerçekten dün gözle görülür düşüş var.İnşallah pazar günü ile alakası yoktur.
    İtalya 5,6 büyüme yapmış son 1 haftadır da %10 nun altında yani italya için piki görülmüş denilebilir.Ha karantina kalkar yeniden canlanabilir o ayrı konu ama şu an durum devam ederse bu böyle.Ölüm sayılarıda yarından itibaren inşallah azalmaya başlayacaktır.
    İspanya 2 gündür %10 nun altına düşmüş ama İtalya gibi 1 haftadır olan bir şey değil kesin pik olmuş denilemez.eğer 4-5 gün üst üste azalmaya gidiyorsa piki gördüler diyebiliriz. bu günlerde.Sanırım aralarında 1 hafta ara vardı. Bizimde ispanya ile 2 hafta olması lazım hastalığın seyri bakımından.
    Almanya dün %15 ten 8.2 ye düşmüş bugün 9 daha yeni vaka eklenir mi bilemiyorum.Almanya için bir şey söylemek çok erken ama hala ölüm oranı konusunda çok iyiler neyi doğru yapıyorlarsa bizimde oraya yönelmemiz lazım. tedavide ekstra bir şeyler mi var bilemiyorum.
    Fransa %15 ler civarında giderken pazar 6.9 vermiş bugünü takip etmek lazım çok büyük düşüş bu normal değil.İngilizlerde de %4 düşüş olmasına rağmen %14 hala çok yüksek rakam. Bu arada nufüsü az olsa da Romanya da çok dramatik oranda büyümeler var hasta sayısı 2000 anca ulaştı ama, büyüme oranları çok çok kötü.Bizden bile kötü büyüme oranları var ama eski doğu bloğu ülkesi olmalarına rağmen çok şeffaf bir şekilde paylaşıyorlar hastalık durumlarını wikipedia sayfasında var detaylar.
    Son olarak yoğun bakım kapasitesi avrupada en iyi ülkeler almanya lüksemburg avusturya romanya diye gidiyor ve diğer avrupa gerçekten çok fark atmışlar.Buyrun diğer ülke sayıları
    https://www.covid-19.no/critical-care-bed-numbers-in-europe
    bizim sayılar ile ilgili sadece trt de rakam var yakın döneme ait eğer doğru ise muazzam bir rakam Avrupa lideri Almaya nın 100.000 kişiye düşen yatak sayısı 29.2 iken Amerika nın 34.7 bizim ise yaklaşık 46 diyor. bunlar 2018 rakamları bu arada.

• Evet hocam iki testte negatif bugün bir numune daha almışlar ve verdikleri ilaçları azaltmışlar

Son numunenin sonucuna göre yarın veya Çarşamba taburcu edecekler inşallah.

Hadi gözün aydın toprağım inşallah taburcu oldukları gibi evden dışarı çıkarma onları.

• İtalya lombardia bölgesi

458 yeni ölüm

1154 yeni vaka
    4500 civarı test yapıldı.

çok azalmış orda düşüşe geçmiş diyebiliriz bence ama gene de öbür bölgelerden gelen ölü sayısına da bakmak lazım eğer 550 gibi ölü olursa iyi diyebiliriz

Scientia potentia est

• çok azalmış orda düşüşe geçmiş diyebiliriz bence ama gene de öbür bölgelerden gelen ölü sayısına da bakmak lazım eğer 550 gibi ölü olursa iyi diyebiliriz

toplamda 750 yi geçecektir İtalya. Düşüş var ama çok azalmış diyemeyiz gibi hocam.

• İtalya genel olarak günde 35 bin civarı test yapıyordu ama şu son 2 gündür 24 binlere düşürdü test sayısını.

Lombardia’da 8 bin test yapıyordu günlük şimdi 3500 civarına düşürdüler.

Einmal editiert, zuletzt von denizXV ()

• Bugün işim gereği Beylikdüzünden basaksehire ordan da yenibosnaya uğradım şimdide eve beylikdüzüne dönüyorum trafik kilit basaksehirde olimpiyat stadı çevresi mangalci kaynıyor bizim insanımız salgını kafada bitirmiş gibi normale dönmüş her yer maalesef biz bedeli ağır ödeyeceğiz

• Hadi gözün aydın toprağım inşallah taburcu oldukları gibi evden dışarı çıkarma onları.

Çok sevindim kardeş izmitli bir hemşerin olarak , Rabbim acılarını göstermesin büyüklerimizin,Kocaeli olarak vaka sayısında çok ilerdeyiz,yerel basına konuşmuş Kocaeli valisi , ayrıca derince eğitim araştırma ve seka devlette çalışan arkadaşlarda vaka artışlarının hızlı oldğunu ifade ediyorlar

• Evet hocam iki testte negatif bugün bir numune daha almışlar ve verdikleri ilaçları azaltmışlar

Son numunenin sonucuna göre yarın veya Çarşamba taburcu edecekler inşallah.

Çok sevindim kardeş izmitli bir hemşerin olarak , Rabbim acılarını göstermesin büyüklerimizin,Kocaeli olarak vaka sayısında çok ilerdeyiz,yerel basına konuşmuş Kocaeli valisi , ayrıca derince eğitim araştırma ve seka devlette çalışan arkadaşlarda vaka artışlarının hızlı oldğunu ifade ediyorlar