Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Saat 05.15 civarı coğrafya dersini çalışıyordum. Sıkıntıdan depremler ile alakalı videolara bakıyordum. 15-17 dakika sonra deprem olması çok tuhaf oldu benim için :(

Allah yardımcımız olsun. Herkese geçmiş olsun.

oXYqEX.png

Amin

Ancak kardes sen ders calismasan iyi olur bence, çünkü resmen cagirmissin yahu 😏

• Ünlü profesörün yakın gecmiste şöyle bir beyanı var;

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy (İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği): ”Marmara Denizi’yle ilgili tüm yayınlar çürümüştür. 1999’dan sonra 180 km’lik fay bir seferde kırılacak 7.8-8.1’lik deprem olacak dendi. Yeşilköy’den Gaziköy’e kadar olan 10 km’lik fay kırılabilir, 7.5 şiddetinde deprem olacak tezleri de çürüdü. Yaklaşık 50 km. uzunluğundaki Çınarcık Çukurluğu’ndaki büyük deprem 1894’te 7.4 büyüklüğünde oldu ve stresini boşalttı. Yeni bir deprem için en az 250 yıl gerekir. Ama aynı kırılma Körfez’de 6 metrelik atım yaptı. Onun için bu fayda hiç bir stres yok. 1912’de kırılan diğer fay (Tekirdağ-Ganos fayı) yeniden kırılma için çok uzun süre bekleyecektir. Orta sırtta Arminjo’nun 50 km. dediği, bence yaklaşık 30 km.’lik fay da 6.5’tan yukarı deprem yapmaz.”

• Ünlü profesörün yakın gecmiste şöyle bir beyanı var;

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy (İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği): ”Marmara Denizi’yle ilgili tüm yayınlar çürümüştür. 1999’dan sonra 180 km’lik fay bir seferde kırılacak 7.8-8.1’lik deprem olacak dendi. Yeşilköy’den Gaziköy’e kadar olan 10 km’lik fay kırılabilir, 7.5 şiddetinde deprem olacak tezleri de çürüdü. Yaklaşık 50 km. uzunluğundaki Çınarcık Çukurluğu’ndaki büyük deprem 1894’te 7.4 büyüklüğünde oldu ve stresini boşalttı. Yeni bir deprem için en az 250 yıl gerekir. Ama aynı kırılma Körfez’de 6 metrelik atım yaptı. Onun için bu fayda hiç bir stres yok. 1912’de kırılan diğer fay (Tekirdağ-Ganos fayı) yeniden kırılma için çok uzun süre bekleyecektir. Orta sırtta Arminjo’nun 50 km. dediği, bence yaklaşık 30 km.’lik fay da 6.5’tan yukarı deprem yapmaz.”

99 depreminden sonra ahmet ercan vs. istanbul 8 siddetinde falan deprem olacak diyordu. sonra 7.5 a dustuler. bu adam hic desteklemedi onlari.

• Hava_Forum hocam, bir demeci daha var bu profesorun ancak onu bulamadim. Demecinde " 1894 yilinda yesilkoy aciklarinda 8 km derinlikdeyasanan depremin büyük bir stres bosalttigini bu sebeple tek kirilma olamayacaginj ve 2045 den once yasanmasinin güç oldugunu soyledi" Ayrica kanalistanbul projesinin bir tetikleme yapma durumu var mi diye soruldu kendisine cevap şuydu " bakin bunlar safsata, o projede cok sayida jeofizik muhendisi calisiyor. Oldu ki tetikledi bu durumdada bogaza yardimci olup denizjn stresinj ikiye boler ve tsunami riskinden az zararla cikariz". Demisti.

• Siyah nokta koydugum lokasyonda bulunuyorum ve oluşan depremlerin cogunda bu bölgede his oranı en düşük seviyede. 2015 den beri konu konumda oturuyorum hatırladıgım tek sallantı 2016 da yalova açıklarında 4.5 civarlarında olan bir depremdi oda 4-5 saniye sallandırmıştı ancak onun dışında bu bölgede hissettiğim bir deprem olmadı şuana kadar. Bunun bilemsel ve ya coğrafi açıdan açıklaması var mı ?

JZ78Pn.jpg

• ilker.gunebakan hocam deprem oldu sallandik sonra ilk aklima gelen buradaki konusmalarimiz oldu:)) iyi tesaduf oldu bizim icin.

Arkadaslar burada bir deprem uzmani yok yani bizim dediklerimiz sadece fikir teatisi oluyor bildiklerimizi paylasiyoruz.Zaten simdi bikac bilim adami hemen ortaya cikar.Kendi fikrim sudur ki bu deprem olagan bir depremdir. Ana depremden sonra artcilari olmustur.Depremin merkezinin yuzeye yakinligi hem hissedilmesini hemde momentumunu arttirmistir. Bundan sonra deprem olacak mi sorusunun cevabi zaten var KAF in son parcasi marmara denizinden geciyor v3 bu bolgede 6.5 ustu depremler olmq olasiligida vardir.Kisacasi deprem olacak mi degilde olursa biz ne yapmaliyiza yonelmeliyiz.

Chronic53 bu Sener Usumezsoy aykiri bir adam ismini cokca duyduk butun uzmanlarin tersini iddia ediyor.Bilim adamidir gorusune saygimiz sonsuz ama tarihsel depremlere bakildiginda 6.5 siddetinden fazla olmaz demek bana dogru gelmiyor. Bu adam kisin istanbuldan denize giren bir deli😀

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Öncelikle herkese gecmiş olsun. Ben Kartalda hiçbişey hissetmedim. Soruna gelecek olursak; Annihilation Cekmeköy sağlam bir zemine sahip. Coğu yeri kayadan oluşuyor tepecikler mevcut bundan dolayı az hissetmen doğal. Ayrıca hep 4 küsür depremler oldu orta büyüklükte bir deprem yeryüzüne yakınlığı da önemli hissetmemiz için belkide bundan dolayıdır.

• Hava_Forum

Chronic53

Narsil

Değerli Arkadaşlar;

Hep diyoruz ya, depremin kuvveti, zamanı bilinemez, yeri dedaha önceki depremler referans alınarak bilinebilir diye.

Deprem biliminde de değişik ekoller var. Bu ekollerden birinin başını Sn.Yener Üşümezsoy çekerken, diğer tarafta Naci Görür gibi Hocalar var.

Bu taraflardan başka bir de, " yandık, bittik öldük" grubu varki, bana göre Ahmet ercan bu grupta yer alıyor.

Ama neticede 2 tane farklı ana ekol mevcut.

Yener Üşümezsoy'un teorisi, kendi içinde tutarlı görülse bile, değişik saha araştırmaları tarafından desteklenen araştırmalar bu teoride mevcut değil.

Aynı zamanda teori, tarihsel devinim içinde de tutarlı değil.

Diğer ekol ise, Fransız araştırmacıların Marmara denizi incelemeleri, Japon araştırmacıların özellikle 3.köprü, Körfez geçişi, Marmaray gibi projeler için yaptığı kara saha çalışmalarında elde ettiği verilerle destekleniyor.

Ben şahsen, bu 2.Ekol tarafındayım. Zaten Sn.Üşümezsoy'un teorisi, şehirleşme altyapı konularında "atalet" riski taşıyor ki, bu bile bana göre risk.

Hava_Forum Hocamın bahsinde geçen Ahmet Ercan ekolünü ise, arzu ederseniz özel mesaj ile açıklarım :)

Tedbiri elden bırakmamakta her zaman fayda var.

Sevgi ve Selamlarımla

• Narsil hocam bi ince sıkıntısı var o dogru 😊 6.5 gecmez seklinde ki beyani 1894 de enerji bosalmasindan dolayi tek kirilma olmayacagi gorusunde. Tek kirilmada 7 yi bulacagini oda biliyor 😊