Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
    • Offizieller Beitrag

Barka ve Stein hocaların KAF üzerinde ön gördüğü gerilme aktarımı üzerine oluşturdukları model... Kırılmanın doğudan batıya doğru olduğu izlenimi onları İzmit'e yönlendirmiş. Sonrası malum hocam uyarıdan 2 yıl sonra 99 depremi olmuş. Aykut hocayı şaşırtan ve üzerine gittiği şey KAF'ın Erzincan'ın doğusunda kalan fayın kırılmayışı bundan bahsetmiş. Fayın doğu ucunun kırılmasının cevabının DAF' taki mekanik davranışın çözümlenmesinde olduğunu yazmış bir yazısında.

Hocam DAF ile ilgili araştırmalarda kimin kaynaklarından yararlanabilirim ?

Hocam daf ve kaf kilit noktaları önemli aslında 2 fay birbirinden bağımsız olsa da benzer hareketleri yapıyorlar. Columb stres analizi önemli bir parametre aslında, hatta bulabilirseniz 17 ağustostan sonrada bu analiz yapıldığında düzce fayına stres aktarıldığını göreceksiniz ve çok geçmeden bu deprem gerçekleşiyor. Kısacası fayların geometrileri aynıysa bu stres aktarımı oluyor..

Hocam DAF ile ilgili Ramazan hocanın çalışmalarına bakabilirsiniz, özellikle saha çalışmaları da var.

• Deprem uzmanları, bu kadar enerjinin açığa çıkmasını yorumlarken, takip edebildiğim kadarıyla, KAF için değerlendirme yapmaktan uzak görünüyorlar. Beklenen İstanbul depremi için halkı paniğe sevk etmeden, işin tekniğine girip anlatmaları gerekmez mi?

• Offizieller Beitrag

Deprem uzmanları, bu kadar enerjinin açığa çıkmasını yorumlarken, takip edebildiğim kadarıyla, KAF için değerlendirme yapmaktan uzak görünüyorlar. Beklenen İstanbul depremi için halkı paniğe sevk etmeden, işin tekniğine girip anlatmaları gerekmez mi?

hocam silivri depreminden beri özellikle konu zaten Marmara depremi, eğer kastettiğiniz önlemler açısındansa orada top devlet yetkililerinde.. Yalnız dün Cenk hoca sonunda çabalarım sonuç verdi gibi bir cümle kurdu sanırım AFAD hocanın çalışmalarını dikkate alarak yeni bir ivme haritası ortaya koyacak. Eğer bu olursa hiç zaman kaybetmeden işe koyulmak lazım, gördüğümüz üzere doğanın acıması yok zamanı geldiğinde olanlar oluyor, ölenler ölüyor..

• Hatay’da 117. saatte mucize…

8-9 yaşlarında bir çocuk daha enkazdan sağ çıkarıldı.

🥺🤲🤲

Enkazlarda hala canlı insanlar var, İnşallah vazgeçmezler arama kurtarma faaliyetinden, Pazarcık ilçesinde enkazın kaldırılacağı haberleri var medyada.

• Deprem uzmanları, bu kadar enerjinin açığa çıkmasını yorumlarken, takip edebildiğim kadarıyla, KAF için değerlendirme yapmaktan uzak görünüyorlar. Beklenen İstanbul depremi için halkı paniğe sevk etmeden, işin tekniğine girip anlatmaları gerekmez mi?

söylerse büyük panik olur 20 milyon insanı etkiliyor ayrı bir konu bu da ve çok hassas bir konu

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.

• söylerse büyük panik olur 20 milyon insanı etkiliyor ayrı bir konu bu da ve çok hassas bir konu

En azından imkanı olan şehiri terk eder hocam, bunun anlatılması gerektiğine inanıyorum. Bu saatten sonra bu şehiri yenileme imkanımız, zamanımız olduğuna da inanmıyorum.

• Habertürkte bir deprem bilimci İstanbul'da 6.7nin üzerinde deprem beklemediğini söyledi.

İşte bu tarz bilgiler, olayı yumuşatıcı etki yapıyor. Demek ki çok da yıkıcı bir etki olmayacak diye düşünüyor insanlar. Garip bir tespit gibi duruyor. Beni korkutan, bu kadar devasa enerjinin diğer fayları strese sokup sokmayacağı, az once Ntv'de uluslararası başlıklar bölümünde, Filipinlerden bir yetkili ,Türkiye'deki ikiz depremlerin bütün deprem ile alakalı ülkelere aslında önemli bir uyarı olduğunu belirtmiş. Yapı stokunun önemine gönderme yapmışlar.

• şu deprem tehlikeli mi yorumu olan varmı. elazığda olmuş

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.

• İşte bu tarz bilgiler, olayı yumuşatıcı etki yapıyor. Demek ki çok da yıkıcı bir etki olmayacak diye düşünüyor insanlar. Garip bir tespit gibi duruyor. Beni korkutan, bu kadar devasa enerjinin diğer fayları strese sokup sokmayacağı, az once Ntv'de uluslararası başlıklar bölümünde, Filipinlerden bir yetkili ,Türkiye'deki ikiz depremlerin bütün deprem ile alakalı ülkelere aslında önemli bir uyarı olduğunu belirtmiş. Yapı stokunun önemine gönderme yapmışlar.

Ben de bu enerjinin diğer faylara etkisini merak ediyorum. İnsan diken üstünde hissediyor kendini. Çok da eski ve dayanıksız bina var zaten napacak bu millet bilmiyorum. Kentsel dönüşüm de çok masraf. Hem de insanların ödeyemeceği bi masraf oldu birçok bina için. El atılması lazım buna hocam.

• İşte bu tarz bilgiler, olayı yumuşatıcı etki yapıyor. Demek ki çok da yıkıcı bir etki olmayacak diye düşünüyor insanlar. Garip bir tespit gibi duruyor. Beni korkutan, bu kadar devasa enerjinin diğer fayları strese sokup sokmayacağı, az once Ntv'de uluslararası başlıklar bölümünde, Filipinlerden bir yetkili ,Türkiye'deki ikiz depremlerin bütün deprem ile alakalı ülkelere aslında önemli bir uyarı olduğunu belirtmiş. Yapı stokunun önemine gönderme yapmışlar.

Bu ikiz deprem olayı işleri çok değiştirdi. Biz daha bölgede 6 üzeri deprem görmedik. 9 saat arayla 7 üzeri 2 deprem yaşamak çok şaşırtıcı gerçekten. Yeni yapılacak binalarda bu çoğul depremlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor

• Bu ikiz deprem olayı işleri çok değiştirdi. Biz daha bölgede 6 üzeri deprem görmedik. 9 saat arayla 7 üzeri 2 deprem yaşamak çok şaşırtıcı gerçekten. Yeni yapılacak binalarda bu çoğul depremlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor

Yeni yapılacak yapılar, şimdinin konusu olmamalı, şimdinin konusu ,bölgedeki illerde yaşanan barınma problemi, en önemli konumuz bu olmalı, o insanlara gıda, giyim göndermek gününü belki kurtarır ama acilen prefabrike kentler kurulmalı, çok zor olmamalı diye düşünüyorum Devletimiz ve özel sektör için. İnşallah hızlı hareket edilir. Yoksa bu soğuk mahvedecek insanları.

• Arkadaşlar zaman zaman etiketleme yapılarak sorular yöneltiliyor ilksel verilere dayanan bazı kişisel düşüncelerim elbette mevcut ama özellikle risk konusunda yazmama kararı aldım bu zamana kadar bilgilendirme babında her deprem sonrası yorum yapmaya çalıştım ama bu sefer durum farklı, hem bölge halkında paniğe yol açabilir hemde yetkili bir kişi olmadığım için şikayet olması halinde halkı korku ve paniğe sevk etmekden suçlu konuma düşerim.